RUSYA’YA YAŞ SEBZE VE MEYVE İHRACATININ DURMASI
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

RUSYA’YA YAŞ SEBZE VE MEYVE İHRACATININ DURMASI

Afyonkarahisar Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları DerneğiBaşkanı Ali Çiloğlu, uçak krizinin ardından Rusya’nın yaş sebze ve meyve ihracatını kesmesinin ardından üreticilerin iç piyasaya yönlendiğini kaydederek, “Yaş sebze ve meyve ihracatı devam etmez ise iç piyasada eskiye nazaran daha bolluk ve ucuzluk olur kanaatindeyim” dedi.

08 Aralık 2015 - 00:05

Başkan Çiloğlu, İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine yaptığı açıklamada, sektör temsilcileri olarak durumu hassasiyetle takip ettiklerini belirterek, temennilerinin krizin bir an önce aşılması yönünde olduğunu ifade etti. Uçak krizi ile başlayan ve sonrasında tırmanan gerginliğin devam ettiğini anımsatan Başkan Çiloğlu, “Bilindiği üzere ülkemiz ile Rusya arasındaki uçak krizinin ardından gerilim devam ediyor. Bu gerilim sektörümüze de olumsuz yansıyor. İsteğimiz sorunun bir an önce çözülüp eski haline dönmesi. Bilindiği gibi yaş sebze ve meyve sektörü Akdeniz bölgesinde yoğun bir şekilde. Üretimi yapılan meyve ve sebzeler iç piyasada tüketilse de geriye kalan bölümü Rusya’ya ihraç edilip orada tüketilmekte. Krizin ardından Rusya’ya ihracat yapılamadığı için yaş sebze ve meyve iç piyasaya dağıtılmakta, kriz ile birlikte de piyasada sebze ve meyve bolluğu olacağı sinyallerini almaktayız. İnşallah dileriz önümüzdeki günlerde bu gerginlik biter. Yeni eski durumuza döner, sebze ve meyvelerimiz Rusya’ya göndeririz” diye konuştu.

“ÜRÜNLERİN İÇ PİYASADA DEĞERLENDİRİLDİĞİNDEN KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN”

Üretilen domates, portakal gibi sebze ve meyvelerin üreticilerin elinde kalacağı ve büyük zararlar olacağı yönündeki bilgilerin yanlış olduğunu da aktaran Başkan Çiloğlu şunları söyledi:
“Hiçbir şekilde üreticinin elinde Rusya’ya veya başka ülkelerde gitmese de ürün üreticinin elinde kalmaz. Bir şekilde ucuz veya değerinde iç piyasada pazar bulur değerlenir. Bu ürünlerin iç piyasada değerlendirildiğinden kimsenin şüphesi olmasın. Böyle gitmesini hiçbir şekilde temenni etmiyoruz. Bu yönde de ümidimizi kaybetmiyoruz. Üreticinin gözünde iç piyasadan önce ihracat daha önemli. İnşallah ben ilişkilerin düzeleceği kanaatindeyim. Yaş sebze ve meyve ihracatı devam etmez ise iç piyasada eskiye nazaran daha bolluk ve ucuzluk olur kanaatindeyim.”

“BU DÖNEMDE ALLAH BAŞKA ÜLKELERDEN DAHA GÜZEL DAHA ILIMLI KAPILAR AÇAR”

Başkan Çiloğlu, son olarak üretimi yapılan ürünlerin kısa zamanda olmasa da yakın bir zamanda Rusya dışında başka ülkeleri gönderilmesi yönünde olumlu gelişmelerin olabileceğini aktararak, “Geçmişte de bu tür sıkıntılar oldu, Rusya’ya geçmişte sebze ve meyve ihracatı yoktu. ‘A’ ülkesi olmaz ise ‘B’ ülkesi olur. Herkesin rızkını Allah veriyor, bu dönemde Allah başka ülkelerden daha güzel daha ılımlı kapılar açar. Ama ben Rusya ile ilişkilerin düzeleceğinden eminim. Kimsenin endişesi olmasın” dedi.(İHA)

Bu haber 2752 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ ANMA, DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ ETKİNLİKLERİ BAŞLADI
15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ ANMA, DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ...
EMNİYETTEN KUMAR BASKINI
EMNİYETTEN KUMAR BASKINI