SAĞLIK ÇALIŞANLARINA SALDIRI GİRİŞİMİNE BÜYÜK TEPKİ
Reklam
Reklam

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA SALDIRI GİRİŞİMİNE BÜYÜK TEPKİ

Ankara'da, silahlı kavgada yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden hastanın yakınlarının, sağlık çalışanlarına yönelik saldırı girişimi toplumun herkesiminden tepki gördü.

23 Eylül 2020 - 09:44

Önceki gün akşam saatlerinde Keçiören ilçesi Osmangazi Mahallesi Baştuğ Sokak'taki berber dükkanında tıraş olan Ahmet Öztaş (31) ve kardeşi Fırat Öztaş (25), içeriye giren Emrah Keskin'in silahlı saldırısına uğradı. Karnından vurulan Ahmet Öztaş ile bacağından vurulan Fırat Öztaş, yaralandı. Emrah Keskin ise kaçtı. İki kardeş, yakınları tarafından otomobil ile Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Doktorlar, durumu ağır olan Ahmet Öztaş'ı hayatta tutabilmek için canlandırma odasında 1 saat 16 dakika boyunca müdahale etti. Ahmet Öztaş, yapılan tüm müdahaleye rağmen yaşamını kaybetti. Fırat Öztaş ise yapılan ilk müdahalenin ardından ambulansla Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. 
SAĞLIK ÇALIŞANLARI 
BARİKAT KURDU
Ameliyatı yöneten görevli doktor, Ahmet Öztaş'ın vefat haberini babasına iletti. Ölüm haberini alan yakınları, gözyaşlarına boğuldu. Bu sırada, hastanede bekleyen yaklaşık 80 kişilik gruptan bazıları canlandırma odasında Ahmet Öztaş'ı görmek istedi. Görevlilerin müsaade etmemesi üzerine de arbede yaşandı. Yaklaşık 30 kişi, sağlık görevlilerinin üzerine yürüdü. Öfkeli kalabalık, canlandırma odasının kapısına yüklenerek saldırı girişiminde bulundu. Sağlık çalışanları ise kapının arkasında sedyelerle barikat kurarak, kapının açılmaması için uğraştı. İhbar üzerine hastaneye gelen polis ekipleri, öfkeli grubu hastaneden uzaklaştırdı.
BÜYÜK TEPKİ
Sağlık çalışanlarının saldırı girişimini önlemek için kapıda barikat kurarak verdikleri mücadeleye ilişkin cep telefonuyla çekilen görüntüler sosyal medyada paylaşıldı. Kısa sürede yayılan görüntüler üzerine resmi kurumlar harekete geçerken, sosyal medyada da sağlık çalışanlarına saldırı girişimi, tepki çekti. Koronavirüs salgınına karşı en önde savaşan sağlık çalışanlarına yönelik, toplumun her kesiminden destek mesajları da yayınlandı.
ADLİ SORUŞTURMA
 BAŞLATILDI
Öte yandan olayla ilgili adli soruşturma başlatıldı. Ankara Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, "Silahlı bir kavga sonucu Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alınan yaralıları görmek isteyen hasta yakınları ile hastane çalışanları arasında çıkan tartışma fiziki saldırıya dönüşmeden görevlilerimizle önlenmiş olup sorumlular hakkında derhal adli tahkikat başlatılmıştır" denildi. Vali Vasip Şahin de "Fedakar sağlık çalışanlarımıza yönelen her türlü saygısızlık ve şiddeti kınıyorum. Faillerin hak ettikleri karşılığı bulacaklarından kimsenin şüphesi olmasın" ifadelerini kullandı.
TOPRAĞA 
VERİLECEK
Öte yandan, silahlı saldırıda ölen Ahmet Öztaş'ın evli ve eşinin hamile olduğu öğrenildi. Yakınları Ankara Adli Tıp Kurumu'daki otopsinin ardından cenazeyi teslim aldı. Öztaş'ın cenazesi, Ufuktepe Elmalı Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından Bağlum Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Cenazenin ardından hastanede sağlık çalışanlarına yönelik eyleme ilişkin bazı kişilerin ifadeye çağrılacağı öğrenildi. Soruşturma sürdürülüyor.
BAKAN KOCA
AÇIKLAMA
YAPTI
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yazılı açıklama yaparak olaya tepki gösterdi. Ahmet Öztaş'a canlandırma ünitesinde 1 saatten fazla müdahale yapılmasına rağmen hayatını kaybettiğini hatırlatan Koca, "Acil Servis Sorumlu Hekimi, hastanın babasına üzücü bilgiyi vermiş; bunun üzerine, hasta yakınları, vefat etmiş olan hastalarını görmek için içeri girmek istemiştir. Kalabalık grubun canlandırma odasına, şartları zorlayarak girmek istemesi üzerine; görevli sağlık çalışanları, örneği çok görülen şiddet olaylarından bir yenisinin yaşanacağı endişesi ile kapıyı kapalı tutmaya ve hasta yakınlarını engellemeye çalışmıştır" dedi. 
HİÇBİR SAĞLIK ÇALIŞANIMIZ ZARAR GÖRMEMİŞTİR'
Bakan Koca, hastane güvenliğinin ve emniyet güçlerinin, olaya kısa sürede müdahale ettiğini belirterek, "Olayda hiçbir sağlık çalışanımız zarar görmemiştir. Ama olayın kendisi, hepimiz açısından güçlü uyarı değeri taşımaktadır. Nedenler çok açıktır. Şiddet olayları, nadir rastlanan olay değil, artık, her an muhtemel olaylar haline gelmeye başlamıştır. Sağlık çalışanına yönelik şiddet, en başta, uygarlığın temel ilkesi olan insana saygı ilkesine aykırıdır. İnsana saygı, insanca davranışlar içinde en insanca olanıdır. Şiddet olaylarının, sağlık hizmetlerinin kalitesini kaçınılmaz biçimde düşüreceğini ise kabul etmek zorundayız. Bu yaralayıcı, tedirginlik uyandıran şiddet gerçeğini, toplum-devlet birlikteliğinde rehabilite etmek görevimizdir. Bakanlık olarak, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için, gerekli her zeminde çabamız kararlılıkla devam edecek" ifadelerini kullandı.
HABER MERKEZİ

Bu haber 588 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKŞEHİR TREN GARI KAVŞAĞINDA KAZA 6 YARALI
AKŞEHİR TREN GARI KAVŞAĞINDA KAZA 6 YARALI
KAÇAK TELEFON ELE GEÇİRİLDİ
KAÇAK TELEFON ELE GEÇİRİLDİ