SAĞLIK İÇİN HAREKET ETTİLER
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

SAĞLIK İÇİN HAREKET ETTİLER

Akşehir'de Hareketsiz yaşamın önüne geçilmesi, obezitenin önlenmesi ve fiziksel aktivitenin desteklenmesi amacıyla yürüyüş gerçekleştirildi.

16 Kasım 2022 - 09:57

Akşehir İlçe Sağlık Müdürlüğü Toplum Sağlığı Merkezi  organizasyonluğunda yürüyüş yapıldı. Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat projesi kapsamında Sağlık İçin Hareket Et teması kapsamında  halkta farkındalık oluşturmak amacıyla Akşehir İlçe Sağlık Müdürlüğü Toplum Sağlığı Merkezi organizasyonluğunda İlçe Kaymakamlık Binası önünden başlayarak Nasrettin Hoca Türbesine kadar devam eden yürüyüş etkinliği Akşehir Kaymakamı  Dr. Mehmet Özel, İlçe Sağlık Müdürü Muammet Sait Yalçın,  bazı kurum yöneticileri ve Akşehir Nasreddin Hoca Sevgi Evleri Personelide katılım sağladı. Sağlıklı olmak için her gün 30 dakika yürüyüş yapılmasının önemine dikkat çekilen etkinliğe ilgi yoğundu.
SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN
 YÜRÜYÜŞ NEDEN ÖNEMLİ? 
 Fiziksel aktivite, günlük yaşam içerisinde kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen herhangi bir bedensel hareket olarak tanımlanmaktadır. Bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığının geliştirilmesinde temel araçlardan biridir. Bir halk sağlığı sorununu gidermenin yanında, aynı zamanda toplum refahını, çevrenin korunmasını teşvik eder ve gelecek nesillere yönelik bir yatırım oluşturur.
Dünya Sağlık Örgütü küresel ölümlerin %70’ini temel sebebinin Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar(BOH) olduğunu belirtmektedir (her yıl 40 milyon insan). BOHlar sebebiyle gerçekleşen ölümlerin yılda 17.7 milyonunu kardiyovasküler hastalıklar, 8.8 milyonunu kanserler, 3.9 milyonunu solunum yolu hastalıkları ve 1.6 milyonunu diyabet oluşturmaktadır. BOHların dört davranışsal risk faktörü arasında fiziksel inaktivite de yer almaktadır.
Obezitenin artmasına neden olan önemli faktörlerden biri hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşmasıdır. Buna karşılık fiziksel aktivite; kan basıncını azaltır, HDL seviyesini arttırır ve vücut ağırlığı kontrolü için anahtar role sahiptir.
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan Türkiye Sağlık Araştırması-2016 sonuçlarına göre 15 yaş üzeri bireylerin %41.1’i yetersiz aktivite (STEPS 2017 ön sonuçları %43), %53’ü orta derecede fiziksel aktivite ve  %5.9’unun ağır fiziksel aktivite yaptığı bulunmuştur.
Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte yürütülen Türkiye Çocukluk Çağı (ilkokul 2. Sınıf öğrencileri) Şişmanlık Araştırması COSI-TUR 2016 sonuçlarına bakıldığında ailelerin ifadelerine göre çocukların %9.5’i hafta içi hiç oyun oynamamakta, %19.9’u günde bir saatten az ve %29.7’si günden bir saat oyun oynamaktadırlar. Çocukların %42.5’i günde bir saat, %23.5’i 2 saat ve %12.7’si 3 saat ve üzerinde televizyon seyretmekte/bilgisayarda zaman geçirmektedirler.
Sağlığın korunması ve geliştirilmesi için haftada 150 dakikalık (haftanın 5 günü 30 dakikalık) orta şiddette bir egzersiz yetişkinler açısından yeterlidir. 1-4 yaş arası çocuklar, gün içinde farklı şiddetlerde toplam 180 dakikalık fiziksel aktivite yapmalıdırlar. 5-18 yaş arasındaki çocuk ve ergenler için ise, günde 60 dakika, orta şiddetliden yüksek şiddetli aktivitelere doğru şiddeti değişen aktiviteler önerilmektedir.
Orta şiddetli aktiviteler sırasında kişi konuşabilir fakat şarkı söyleyemez. Hızlı yürümek, düşük tempolu koşular, dans etmek, ip atlamak, yüzmek, masa tenisi oynamak, yavaş tempoda bisiklet sürmek vb. orta şiddetli aktivite örnekleridir.
Yüksek şiddetli aktiviteler sırasında kişi, aktivite sırasında nefesi kesilmeden birkaç kelimeden fazlasını konuşamaz (tempolu koşu, basketbol, futbol, voleybol, hentbol ve tenis oynamak, step-aerobik derslerine katılmak, tempolu dans etmek vb).
Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır.
Daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek için fiziksel aktiviteler düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası hâline getirilmelidir.
Fiziksel aktivitenin arttırılması sadece bireysel değil toplumsal bir sorun olup toplum tabanlı, çok sektörlü, multidisipliner ve kültürel yaklaşım gerektirmektedir. Bu nedenle toplumun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini artırmak, yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmasını teşvik etmek ve böylece ülkemizde obezite ve obezite ile ilişkili hastalıkların (kalp-damar hastalıkları, diyabet, bazı kanser türleri, hipertansiyon, kas-iskelet sistemi hastalıkları vb.) görülme sıklığını azaltmak amacıyla Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı 2018-2023 olarak güncellenmiş ve uygulanmaktadır.
Plandaki aktiviteler içerisinde toplumda fiziksel aktivitenin önemi ve sağlık üzerine etkileri hakkında farkındalık oluşturmak çalışmaları kapsamında fiziksel aktivite ile ilgili özel günlerin kutlanması da yer almaktadır.
HABER / MEHMET İNCE 

Bu haber 273 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞEHİT ZEYNEP SAĞIR ADINDAN SÖZ ETTİRİYOR
ŞEHİT ZEYNEP SAĞIR ADINDAN SÖZ ETTİRİYOR
"BU TENEFFÜS SENİN İÇİN ÖĞRETMENİM"