SAĞLIKSIZ İÇME SUYU SORUNUNA NEŞTER VURULDU
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

SAĞLIKSIZ İÇME SUYU SORUNUNA NEŞTER VURULDU

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya basın mensuplarıyla birlikte Takkasızlar Konağı'nda kahvaltıda buluştu. Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İdris Doğan ve Akşehir'de ki yerel gazete mensuplarının katıldığı kahvaltı programının ardından Başkan Akkaya Akşehir'de ki yapılan ve yapımı devam eden alt yapı çalışmaları ve Akşehir Gölünün umudu ve temiz su kaynağı olan Su arıtma tesisi hakkında bilgiler verdi.

13 Kasım 2017 - 00:47 - Güncelleme: 13 Kasım 2017 - 01:07

ASBEST BORULAR KALDIRILDI

HABER / MEHMET İNCE -KAMİL SELVİ 

1930'lı yıllardan kalma ve miladı dolmuş içme suyu borularının değiştiğini ve bu yöndeki alt yapı çalışmalarının devam edeceğini söyleyen Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, halk sağlığını çok yakından ilgilendiren ve en önemli sorunlardan olan içme suyunun geçtiği kanserojen asbest boruların yerine daha sağlıklı olan borular döşendiğini ve içme suyu sorununa neşter vurduklarını vurguladı.Akşehir'de toplamda 33 km'lik Kanalizyon hattı değişimi yapıldığını ve,3 km'lik kısmın kaldığını söyleyen Akkaya, "Toplamda 36km kanalizasyon değişim projemizin 33km’si tamamlanmıştır. İlçemizde 2016 yılında başlanılan doğal gaz çalışmaları kapsamında 75 km iletim ve abone hattı döşenmiştir. 2017 Yılında da 35 km iletim ve abone hattı döşenmiştir. Doğalgaz 15 Bin Abonenin kullanımına sunulmuş, 3300 adet abone doğalgaz kullanmaya başlamıştır. " dedi.

37 KM'LİK ELEKTRİK 
HATTI DÖŞENDİ
MEDAŞ ve Akşehir Belediyesi işbirliği ile elektrik hat çalışmalarının da devam ettiğini söyleyen Başkan  Akkaya, "6,3 / 31,5 Kwa trafo Gerilim Dönüşüm İşi, MEDAŞ ve Akşehir Belediyesi işbirliği ile Çimenli, Eskikale, Kuşçu, Nasreddin, Kızılca, Kileci, Gazi ve Kuruçay Mahallelerini kapsayan çalışma 5.5 Milyon ₺ Bedelle, 2016 yılında toplam 37 km hat döşemesi yapılmıştır. 2017 yılında ise 210 Bin TL bedelle, Yeni Mahalle ve Yarenler Mahallesinde 1,5km yer altına aydınlatma hattı, döşemesi yapılmıştır." şeklinde konuştu.

22 NOKTADA MOBESE
 ÇALIŞMASI
Mobese için 22 farklı noktada altyapı çalışmasının halen devam ettiğin söyleyen Başkan Akkaya, "Son 3 yıllık süreçte yer altına; mevcut hatta ek olarak 5 km telekom ana güzergah yapılmıştır. Ana güzergahlar üzerinden de 37 Bin metre fiber kablo çekimi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca YAĞMUR SUYU Gazi Mahallesi 70 Evler Bulvarı 170m, Müftülük önü 300m, Doğrugöz Mahallesi sanayi civarı 160m,  Ortaköy Mahallesi 73m, Sanayi Bulvarı 150m, Karayolları kavşağı 250m olmak üzere toplam 1.103m yağmur suyu drenaj hattı çalışması yapılmıştır. İlçemiz yağmur suyu drenaj ve uzaklaştırma projesi hazırlanmış olup, uygulama için KOSKİ Genel Müdürlüğümüz ile çalışmalarımız devam etmektedir." diye konuştu

ORTAKÖY KARABULUT TİPİKÖY MAHALLELERİNE 
KANALİZASYON
Başkan Akkaya, "KOSKİ tarafından kanalizasyonu bulunmayan Karabulut 
Mahallemize 18.000m hat, 4 Milyon bedelle, Ortaköy ve Tipiköy 
Mahallemize 9.800m hat, 2 Milyon 
bedelle ve Hastane mevkiine 1.035m hat, 180 Bin  bedelle kanalizasyon 
yapılmıştır. Ayrıca Ortaköy Mahallesinde 10 Km içme suyu hattı 
yenilenecektir." dedi.

AKŞEHİR GÖLÜ'NE TEMİZ SU KAYNAĞI
Basın toplantısının ardından basın mensuplarına Atık Su Arıtma Tesisini gezdiren Başkan Akkaya,
tesis hakkında mühendislerden detaylı bilgi alarak gazetecilere aktardı. Tesisin günde 15 Bin m3 (173 lt/sn) Arıtılmış su Akşehir gölüne temiz su aktaracağını söyeleyen Akkaya, " Akşehir Belediyesinin girişimleri ile IPARD 1 (AB Hibe desteği) programında Akşehir Atık Su Arıtma Tesisi ve Kanalizasyon kolektör hatları yapım işi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından %94 hibe ile 10 Milyon 750 Bin Avro bedelle ihale edilmiştir. Atık su arıtma tesisi, 15 Bin m2 alanda olup, günde 15 Bin m3 (173 lt/sn) Arıtılmış su Akşehir gölümüze akmaktadır. Şu an inşaatı tamamlanmış olup, test aşamasındadır. " dedi.
TAM KAPASİTE DE GÜNDE 25 Bin m3 (289 lt/sn) SU ARITILACAK
Tam kapasitede çalışmaya başlayınca günde 25 Bin m3 (289 lt/sn) su arıtılacağını vurgularken, "Yani bu demek oluyor ki 15 Bin m2 de arıtılmış sulamada rahatlıkla kullanılabilecek gölümüze 173 litre su vermiş olacağız. 25 Bin m3   kapasiteye ulaştığı zamanda 289 lt/sn s temiz suyu gölümüze besleyeceğiz. Burada bir taraftan Akşehir'in atığını arıtırken bir taraftan da gölümüzü kirletmediğimiz gibi temiz suyla gölümüzü beslemiş olacağız. Bu tesiste sadece çalışanları ihtiyacı olan içme suyu Akşehir içme suyu şebekesinden alınacak. Onun dışında tesisin temizliği buraların sulaması, gölün beslenmesi tamamen arıtılmış sudan olacak. " diye konuştu.
Ayrıca Başkan Akkaya," Arıtma tesisimizin çalışmaları da çok verimli. Burada yüzde yüze yakın bir arıtma sağlanıyor. Buradan çıkan su gölü beslemede çok rahat kullanılabilecek. Bizim için en önemlilerinden bir tanesi ise hem göl çevresinde meydana gelen koku hem de göl kirliliği bitmiş olacak.Bu projede emeği geçen Mustafa Baloğu Beye, o zamanlar Milletvekili olan Orhan Erdem Beye, Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Beye, KOSKİ Genel Müdürümüz  Ercan Bey ve ekibine, Akşehir'de çalışan KOSKİ Müdürümüz Burhan Bey ve ekibine, Çevre ve Şehircilik Bakanımıza, burada emek gösteren mühendis ve çalışan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Akşehir halkımıza bu proje hayırlı uğurlu olsun. " dedi.

147 Bin m2 SATHİ KAPLAMA YAPILDI
İlçemizde temel malzeme serimi temini ve sathi kaplama çalışmaları kapsamında 147 Bin m2 sathi kaplama asfalt çalışması yapıldığını söyleyen Başkan Akkaya, " Akşehir Belediyemizce Kuruçay Mevkisinde yapılan yeni mezarlığın ağaçlandırma, çevre düzenlemesi ve yürüyüş yolu kilitli taş çalışmaları daha önce tamamlanmıştır. Akşehir Belediyesi olarak 800m uzunluğunda 11.000m2 sathi kaplama çalışması yapılmıştır. Kamulaştırmaları yapılan ve 1.087m uzunluğunda, 12m genişliğindeki 13.044m2 yol asfaltlanarak halkımızın hizmetine açılmıştır. Şehrimiz Mustafa Kemal Paşa Bulvarı’na 2.050m uzunluğunda 2. kısım yol çalışması bir kısmında kamulaştırma yapılarak tamamlanmış olup, 17.750m2 asfalt sathi kaplama yapılmıştır." dedi.Ayrıca, "Şehrimiz’i Yunak Karayoluna bağlayan 8.200m uzunluğundaki Yunak Caddesi’nde belediyemizce alt temel çalışması yapılmış olup, Karayolları Genel Müdürlüğü işbirliği ile sathi kaplaması 1 Milyon 170 Bin TL yaklaşık bedelle yapılmaktadır. " şeklinde konuştu.

AKŞEHİR'E 255 Bin m2 KİLİT TAŞ VE KALDIRIM
Akşehir'e beton parke ile yol kaldırım yapımı çalışmaları kapsamında toplamda 255 Bin m2 kilit taş ile yol ve kaldırım yapıldığına da dikkat çeken Başkan Akkaya, " Yaklaşık 4 km uzunluğundaki Gazi Bulvarı’nda 1 Milyon TL bedelle, 50 bin m2 yol alanında, 10 bin ton malzeme kullanıldı. Şehrimiz girişindeki en önemli caddelerden biri olan İstasyon Caddesi 2 Bin 100 metre gidiş ve geliş olmak üzere toplam 4 Bin 200 metrelik yolda 42 Bin m2 alan 1 Milyon TL bedel ile yapıldı." şeklinde vurguladı.

 

Bu haber 3133 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKŞEHİR TSO BAŞKANI VE YUNAK BELEDİYE BAŞKANI'NDAN YUNAK MYO MÜDÜRÜNE ZİYARET
AKŞEHİR TSO BAŞKANI VE YUNAK BELEDİYE BAŞKANI'NDAN YUNAK MYO...
YUNAK'TA 2018-2019 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI BAŞLADI
YUNAK'TA 2018-2019 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI BAŞLADI