SARI NOKTA HASTALIĞI KÖRLÜKLE SONUÇLANABİLİR Mİ?
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

SARI NOKTA HASTALIĞI KÖRLÜKLE SONUÇLANABİLİR Mİ?

Özel Afyonkarahisar PARKHAYAT Hastanesi Göz Sağlığı Merkezi doktorlarından Doç.Dr. Erdoğan YAŞAR sarı nokta göz hastalığının kontrol ve tedavi edilmezse ilerleyen yaşlarda körlüğe neden olabilecek kadar tehlikeli sonuçlarına dikkat çekti.

16 Aralık 2022 - 10:10

Hastalığın teşhis, tanı ve tedavileri hakkında açıklama yapan Doç.Dr. Erdoğan Yaşar: Sarı Nokta görme noktamızın merkez noktası olup, göz arkası retinada tabakasında yer almaktadır. Bu bölgeyi tutan hastalıklara genel olarak Sarı Nokta Hastalığı denir. Hastalık50 yaş üzerinde görülmeye başlayıp yaş ilerledikçe risk artar. Hastalığın sebepleri arasında ileri yaş,aileselyatkınlık,güneşışığı,vitamin-mineraleksikliği,sigara,özellikle Hipertansiyon olmak üzere kalp-damar hastalıkları, çok kilolu olmasayılabilir. Hastalığın belirtilerimerkezi görmede bozulma,yüzleri tanımada güçlük,cisim ve şekillerin ortasında siyah noktagörme,okuma sırasında harflerde bozukluk,eğri ve çarpık görme,gece görüş zayıflığı,renkli görmede bozukluk olabilir.
Hastalığın 2 tipi olup bunlar %90 oranında kuru tip sarı nokta hastalığı ve %10 oranında ise yaş tip sarı nokta hastalığıdır.  Hastalık her iki gözde aynı anda kuru tip olarak başlayabildiği gibi tek gözde başlayıp daha sonra diğer göze de geçebilir.Teşhis bu hastalıkta göz tomografisi ve bazen ek olarak göz anjiyosuile konulabilmektedir. Tedavisi yıllarca süren bir süreç olupözellikle yaş tip sarı nokta hastalığında, hastalara ilk olarakgöz arkasına enjeksiyon tedavisi uygulanır. Bu enjeksiyonhastalığın ilerlemesinin durdurulması ve yavaşlatılması içindir. Özellikle yaş tip sarı nokta hastalığı tedavi edilmez ise ciddi görme kayıplarına yol açarak yasal körlükle sonuçlanabilir.
Tedavi de sistemik hastalıkları etkilemeyecek şekilde beslenme önerileri yapılır. Bu öneriler yeşil yapraklı sebze,kuruüzüm,dut,asma,mısır,antep fıstığı gibi kabuklu kuruyemiş, haftada 1 balık ve günde 1 yumurta şeklindedir. Ayrıca çeşitli vitamin takviyesi ilaçlar önerilebilir. Ayrıca kan basıncı kontrolü, sigara içmemeleri, açık havada güneş gözlüğü takmaları ve bol bol egzersiz yapmaları önerilmektedir.  
HABER MERKEZİ 

Bu haber 743 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
NASREDDİN HOCA İÇİN ALMANYA'DAN AKŞEHİR'E GELDİLER
NASREDDİN HOCA İÇİN ALMANYA'DAN AKŞEHİR'E GELDİLER
ÇİFTÇİLERE HUBUBAT ALANLARINDA PAS HASTALIĞI UYARISI
ÇİFTÇİLERE HUBUBAT ALANLARINDA PAS HASTALIĞI UYARISI