ŞEFTALİ YETİŞTİRİCİLİĞİ PROJESİ AKŞEHİR’Lİ...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

ŞEFTALİ YETİŞTİRİCİLİĞİ PROJESİ AKŞEHİR'Lİ ÜRETİCİLERE SUNULDU

Akşehir İlçe Tarım Müdürlüğü aracılığı ile servis edilen "Sık Dikim Şeftali Yetiştiriciliği" projesi Akşehirli üreticilerimizin beğenisine sunuldu.

06 Aralık 2019 - 00:18

Akşehir İlçe Tarım Müdürlüğü konuya ilişkin şu ifadelere yer verdi:

"Kısaca proje öyküsünden bahsedecek olursak:

 2012 yılında Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü(MAREM) parsellerinde denemeye başlanan ve 2018 yılında sonuçlanan "Farklı Dikim Sıklığı Ve Terbiye Sistemlerinin Şeftalide Verim Ve Kalite Üzerine Etkileri" projesi başarılı olmuş ve sonuçlarının üreticiye aktarılması gerekliliği noktasında Müdürlüğümüz ve Enstitümüzün yolları kesişmiştir. İlimizde Meyvecilik kültürünün kadim olduğu, Türkiye'de coğrafi işarete sahip ilk meyvelerden biri olan Akşehir Kirazının® vatanı Akşehir İlçemizin kiraz hasadı periyodu dışında olgunlaşabilecek ve gelir getirici tür arayışına cevap verebileceğini düşündüğümüz proje fikrimiz, İlçe ve İl müdürlüğümüz teknik personellerinin Enstitünün şeftali deneme parsellerine ziyareti ile filizlenmeye başlamıştır. Enstitü uzmanlarının Akşehir'de saha ziyareti ile farklı bir boyut kazanan proje fikri 2019 Eylül ayında Enstitüde düzenlenen Şeftali Hasat Bayramına geniş çaplı katılımımız ile gelişim sürecini tamamlamıştır.

Müdürlüğümüz bünyesinde hazırlanması artık elzem olan proje fikri kâğıda dökülerek Başkanlığa sunulmuş ve 2019 yılı Kasım ayında KOP tarafından desteklenmeye layık görülerek protokole bağlanmıştır.      

Projenin kısaca içeriğine baktığımızda  "Eğitim ve Yayım Projesi" olduğunu,  Akşehir'e bağlı iki mahallede üreticilere sık dikim şeftali yetiştiriciliğinin yanında modern meyve yetiştiriciliği üzerine de bilgiler vermeyi, meyve üreticilerinin kapasitelerini geliştirmeyi ve ilerleyen yıllarda üretici refahında artışı hedeflediğini görmekteyiz.   Eğitim ve Yayım projemizde ayrıca Atakent ve Gölçayır Mahallelerimizde 2 üreticiye modern (destek ve dolu ağı sistemi, damla sulama ve gübreleme sistemi, klon anaçlı ve geççi yeni çeşit fidan ve malç sistemi)  sık dikim şeftali üretim gösteri parseli tesis edilmesi ile pratikte kanıtlanmış yöntemin görsel olarak üreticiye etkin bir şekilde aktarılması da tasarlanmıştır.

Gelelim projenin en önemli unsurlarından biri olan tanıtımına yani üreticiler tarafından kabul görmesine. Bu durumun projenin sürdürülebilirliğine katkısının öneminde hem fikir olan paydaş kurumlar, "başlamak bitirmenin yarısıdır" mantığı ile tanıtım toplantılarının birlikte yapılmasını kararlaştırmışlardır.  Enstitü Müdürlüğü Uzmanları Doç. Dr Melike ÇETİNBAŞ, Dr. Cumhur SARISU ve Uzman Ayşegül SARISU, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı uzmanları, İl ve İlçe Müdürlüğümüzün teknik elemanları, Atakent ve Gölçayır Mahalleleri meyve üreticileri' nin katılımları ile 02.11.2019 tarihinde geniş katılımlı tanıtım toplantıları gerçekleştirilmiştir.  Tüm paydaşların katılımı ile gerçekleşen toplantılar başarı ile sonuçlanmış ve uzun yıllardır hep hayal edilen ve uygulanması gerekliliği her ortamda dile getirilen Araştırma kuruluşu, Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri, Kaynak Kamu Kurumu ve Üretici işbirliği projemiz ile sağlanmış, tarıma yön vermesi gerekli kurumlar ile üreticimiz arasındaki saflar ve aynı zamanda dikilecek meyve ağaçları arasında ki mesafeler sıkılaştırılmıştır.   

Projenin saha uygulamaları 2020 yılı içerisinde tamamlanacak olup tüm paydaşlar tarafından aynı özveri ile faaliyetler birlikte uygulanarak proje çıktılarının 2023 yılında alınması planlanmaktadır.

 Projenin her aşamasında emeği geçen ve geçecek tüm paydaşlara teşekkürü şimdiden bir borç biliriz. "

Bu haber 507 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EMNİYETTEN KUMAR BASKINI
EMNİYETTEN KUMAR BASKINI
EMNİYETTEN KENEVİR OPERASYONU
EMNİYETTEN KENEVİR OPERASYONU