SIK DİKİM ŞEFTALİ YETİŞTİRİCİLİĞİNDE “İNCE İĞ”...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

SIK DİKİM ŞEFTALİ YETİŞTİRİCİLİĞİNDE “İNCE İĞ” ŞEKLİ TERBİYE SİSTEMİ EĞİTİMİ VERİLDİ

Akşehir'e bağlı Kozağaç ve Karahüyük Mahallelerinde 2 üreticiye toplam 10 dekar alanda uygulanan “Sık Dikim Şeftali Yetiştiriciliği” projesi kapsamında eğitim verildi.

29 Mart 2021 - 00:56

Akşehir'e bağlı Kozağaç ve Karahüyük Mahallelerinde 2 üreticiye  toplam 10 dekar alanda uygulanan “Sık Dikim Şeftali Yetiştiriciliği” projesi kapsamında geçtiğimiz yıl dikilmiş olan fidanlara ince iğ şeklinin verilebilmesi için uygulamalı eğitim faaliyeti gerçekleştirildi.
İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütülen, 2019 Yılı KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı yatırım programı kapsamında “Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi” olarak desteklenen, Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün deneme parsellerinde olgunlaşmış, Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü mutfağında hazırlanarak, Akşehir İlçe Tarım Müdürlüğü aracılığı ile servis edilen projede Selim GÜVENDİK’ e ait Kozağaç demonstrasyon parselinde 23.03.2021 TARİHİNDE gerçekleştirilen eğitime, proje koordinatörleri, Akşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Bahri KARAMAN, ilçe müdürlüğü teknik elemanları ve demonstrasyon çiftçileri katılım sağladı. 
Eğitimi, proje ortağı olan Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü uzmanları Doç. Dr. Melike ÇETİNBAŞ ve Dr.Hasan Cumhur SARISU verdi. Yoğun yağış altında gerçekleştirilen eğitimde, sık dikim yetiştiricilikte tercih etmiş olduğu ince iğ şeklini oluşturmaya yönelik şekil budamaları uygulamalı olarak yapılmış, daha önceden analiz edilen toprak numunesi sonuçlarına göre hazırlanan gübreleme programı üreticilere anlatılmış ve yapacakları uygulamalar hakkında detaylı bilgiler verildi. 
HABER / MEHMET İNCE 

Bu haber 930 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KAZADA HAYATINI KAYBEDEN TAKSİCİ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
KAZADA HAYATINI KAYBEDEN TAKSİCİ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
OTOGARDA UYUŞTURUCU İLE YAKALANDI
OTOGARDA UYUŞTURUCU İLE YAKALANDI