SOSYAL MESAFELİ İLK CUMA NAMAZI KILINDI
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

SOSYAL MESAFELİ İLK CUMA NAMAZI KILINDI

Korona virüs salgını dolayısıyla 13 Mart'tan beri kapalı olan camilerde, 74 gün aradan sonra ilk cuma namazı maske takılıp, sosyal mesafeye uyularak kılındı.

30 Mayıs 2020 - 08:47

Akşehir'de korona virüs tedbirleri kapsamında 16 Mart’tan bu yana toplu ibadete kapalı olan camilerde normalleşme süreci kapsamında ilk cuma namazı sosyal mesafe kuralına göre kılındı.
Korona virüsle (Covid-19) mücadele kapsamında alınan tedbirler normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte yumuşatılmaya başlandı. Bu kapsamda 16 Mart’tan bu yana kapalı bulunan camiler ibadete açıldı. Bu kapsamda Konya’da da Bilim Kurulu tarafından belirlenen kararlar gereği; hijyen, sosyal mesafe gibi kurallarda göz önünde bulundurularak ilk cuma namazı için vatandaşlar camilere akın etti. Cuma namazlarının cami avlularında kılınacağının belirtilmesinin ardından yüzlerce vatandaş belirlenen meydanlarda bir araya geldi. Öte yandan, müftülük tarafından yapılan açıklamada ibadete başlaması uygun görülen camilerde namazın öncelikli olarak açık alanlarda kılınacağı, mevsimsel şartlara göre öğle ve ikindi namazları ise cami içeresinde kılınabileceği ifade edilirken, cuma namazlarının ise sadece uygun görülen camilerin bahçesinde ya da açık alanlarda kılınabileceği belirtildi.
Akşehir Belediyesi tarafından, ilçede ibadete açılan camilerde vatandaşlara ücretsiz tek kullanımlık seccade dağıtıldı.
Korona virüs önlemleri kapsamında ibadete kapatılan camiler cuma namazıyla birlikte yeniden ibadete açılırken, Akşehir Belediyesi tarafından vatandaşlara ücretsiz tek kullanımlık seccade dağıtıldı.
HER HAFTA 
DAĞITILACAK
Yapılan çalışmayla ilgili konuşan Akşehir  Belediye Başkanı  Salih Akkaya, “Korona virüs tedbirleri kapsamında ibadete kapatılan ve 29 Mayıs Cuma günü cuma namazıyla yeniden cemaate kavuşan camilerimizde dezenfeksiyon ve temizlik çalışmalarımızı tamamlamıştık. Genelge gereği ilk etapta cami avlularında kılınan namaz öncesi vatandaşlarımıza tek kullanımlık seccadelerimizi de dağıttık. Her hafta cuma günü namaz öncesinde vatandaşlarımıza seccade dağıtımımız devam edecek. Herkese eşit hizmet anlayışımızla sürdürdüğümüz çalışmalarımızda vatandaşımızın yanında olmaya, onların sesi olmaya devam edeceğiz” dedi.
VATANDAŞLAR
 DUYGULU ANLAR 
 YAŞADI
Korona virüs salgını tedbirleri kapsamında 16 Mart tarihinden itibaren camilerde toplu olarak namaz kılmanın kısıtlanmasının ardından, Akşehir'de normalleşme süreciyle birlikte ilk Cuma Namazı kılındı. İlk kez cemaatle birlikte namaz kılınan camilerin avlularında, sosyal mesafe kuralına uygun olarak 1.5 metre aralıklarla cemaatin saf düzeni alması sağlandı. Namaz öncesi emniyet ve belediye ekipleri, namaz kılacak vatandaşları maske takmaları ve hijyen kullarına uymaları konusunda uyarılarda bulunurken, Akşehir Belediyesi ekipleri namaz kılınacak yerlerde  seccade dağıttı.
Cuma namazı sonrası ise vatandaşlar uzun bir aradan sonra camilerde namaz kılmanın mutluluğunu yaşarken, bazı vatandaşların duygulanarak gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

GİRİŞTE VATANDAŞLARA MASKE DAĞITILDI
Normalleşme adımları çerçevesinde cemaatle kılınan cuma namazına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Konya Valiliği açıklanan kurallar dahilinde cuma namazını kılmak için cami ve Pazar alanına gelen vatandaşlara Akşehir Belediyesi ekiplerince koruyucu maskeler dağıtılırken girişte de eller dezenfekte ettirildi. Görevliler, cuma namazını kılmak için alanlara gelenleri sık sık kurallara uyulması noktasında uyarırken kartonlarda da namaz kılınmasına müsaade edilmedi. Daha sonra 1,5 metre mesafe kuralların göre vatandaşlar getirdikleri seccadelerini sererek, cuma namazı öncesinde hazırlıklarını tamamladı. Cemaatle birlikte mesafeli olarak kılınan cuma namazı farzın ardından insanlara geriye kalan sünnet namazlarını ise evde kılmaları hususunda bilgilendirme yapıldı.
“TÜM CAMİLERİMİZİ 
DEZENFEKTE ETTİK”
Uzun bir aradan sonra camilerin tekrar faaliyete girmesinden mutlu olduğunu belirten Akşehir  Belediye Başkanı Salih Akkaya"Mübarek Cuma namazını cemaat olarak kılmaya başladık. Hayırlara vesile olsun inşallah. Korona virüs biraz daha kontrol altına alınmışken Cuma namazını beraber kılmak çok önemli. Belediye olarak tüm camileri dezenfekte edip, açık alanlarımızı namaz kılmak için hazırladık. Umarım bir daha böyle olaylar ile karşılaşmayız. Valilikten ve Müftülükten yapılan uyarılar çerçevesinde ibadet yerlerimiz hazırladık. Bizde belediye olarak katkıda bulunarak tek kullanımlık seccade ve maske dağıtımları yaptık. Ekip arkadaşlarımız ve polislerimiz gerekli uyarılarda bulunarak vatandaşlarımızı bilgilendiriyor. Cumamız hayırlara vesile olsun bir an önce bu virüsten kurtuluruz” diye konuştu. HABER / MEHMET İNCE 
 

Bu haber 628 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ARABALI SİNEMA ETKİNLİĞİNE YOĞUN İLGİ
ARABALI SİNEMA ETKİNLİĞİNE YOĞUN İLGİ
YİNE ANTALYA, YİNE UYUŞTURUCU
YİNE ANTALYA, YİNE UYUŞTURUCU