SULTAN DAĞLARI’NDAN KEŞFEDİLEN BİTKİYE AKŞEHİR’İN ADI...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

SULTAN DAĞLARI’NDAN KEŞFEDİLEN BİTKİYE AKŞEHİR’İN ADI VERİLDİ

2011-2017 yılları arasında Sultan dağları yamaçlarında titizlikle yürütülen araştırmalar sonucunda bulunan, Linum (keten) cinsi yeni bir türün uluslararası literatüre Akşehir 'in adıyla kabul edildiği müjdelendi.

03 Ocak 2020 - 01:15

Geçtiğimiz günlerde yeni bir bitki keşfi, bilim insanları tarafından sosyal medyadan duyuruldu. Selçuk Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Botanik Ana bilim dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Tugay ile yine Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoteknoloji Bölümü öğretim üyesi Dr. Deniz Ulukuş tarafından Linum aksehirense adıyla endemik bir bitkinin keşfi duyuruldu. 2011-2017 yılları arasında Sultan dağları yamaçlarında yürüttükleri yoğun ve titiz araştırmalar sonucunda buldukları, Linum (keten) cinsi yeni bir türün uluslararası literatüre Akşehir'in adıyla kabul edildiği bilgisi geldi. Prof. Dr. Mustafa Küçüködük, bölgede acı piyan, Eber sarısı, Sarı kraliçe olarak bilinen endemik bitkiyi Thermopsis Tursica adıyla ilk olarak 1983 yılında bilim dünyasına kazandırmış ve bitkinin üreme alanı korumaya alınmıştı. Yeni bitki keşiflerinin sırada olduğunun ilk müjdesini; Akşehir Akademisi Vakfı yönetim kurulunun Akşehir Belediye başkanına yaptığı ziyarette Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya vermişti ve geçtiğimiz günlerde de yeni bir bitki keşfi, bilim insanları tarafından sosyal medyada paylaşıldı. Edinilen bilgilere göre; 2011-2017 yılları arasında Sultan dağları yamaçlarında yürütülen araştırmalar sonucunda bulunan, Linum (keten) cinsi yeni bir endemik bitki türünün uluslararası literatüre Akşehir'in adıyla kabul edildiği bilgisi alındı.
İç Anadolu'da Konya'nın Akşehir ilçesinde Sultan Dağları'nın yamaçlarından bilinen yeni bir tür olarak tanımlanan Linum aksehirense literatürde Akşehir keteni olarak da yerini almış görünüyor. Yıllık olan bu bitkinin endemik özelliği ve albenili renkleri dışında ne tür özelliklerinin insanlık yararına kullanılabileceği büyük bir merak konusu olmuş durumda. Konuya dair Akşehir Akademisi Vakfı'nın yaptığı açıklamaya göre: ‘’Akşehir coğrafyası; Sultandağları, ova ve göl üçlemesi ile tarih boyunca hem kültürel, hem doğal pek çok zenginliği içinde barındırmıştır. Sultan dağları, İbrahim Hakkı Konyalı'nın deyimiyle yağış yüklü bulutları sağarak Akşehir ovasına bereket yağdırmaktadır. Merhum hemşerimiz Lutfi Bostanoğlu'nun sorumluluğunda 1958-1968 yılları arasında gerçekleştirilen ağaçlandırma çalışması bu bereketi ziyadesiyle artırmıştır. Bu bereketli coğrafyanın bitki çeşitliliği bilim insanlarının gittikçe ilgisini çekmektedir. Bu konunun kamuoyu gündemine geldiği günden bu yana ısrar ve inatla Akşehir coğrafyasının her tür zenginliği ile beslenen, Akşehir Kent Bilinci farkındalığı yaratma gayretinin, bu tür çalışmalarla ne kadar yerinde olduğunun bir kere daha ortaya konulmasından son derece hoşnut olduk. İki bilim insanımız başta olmak üzere emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Akşehir ve bilim dünyası için hayırlı olsun’’ dedi.
HABER / MEHMET İNCE 

Bu haber 6416 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DERE YATAĞINDA KENEVİR OPERASYONU
DERE YATAĞINDA KENEVİR OPERASYONU
KAÇAK AKARYAKIT VE KENEVİR OPERASYONU
KAÇAK AKARYAKIT VE KENEVİR OPERASYONU