SULTANDAĞI ANADOLU LİSESİNDEN MUHTEŞEM BİLİM FUARI
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

SULTANDAĞI ANADOLU LİSESİNDEN MUHTEŞEM BİLİM FUARI

Sultandağı Anadolu Lisesinde açılan 4006 Tübitak Bilim Fuarı yoğun ilgi gördü.

18 Mayıs 2019 - 08:05

Sultandağı İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Turan, Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Genç,İlçe Jandarma Komutanı Kazım Doğan ve vatandaşların katılımıyla açılan bilim fuarındaki projeler yoğun ilgi gördü.Bilim Fuarı ziyaretçilerden tam not alırken, Pisagor Yeşili adlı projeyi hazırlayan öğrenciler şu ifadelere yer verdi: 
“Ben Gülşen Sapmaz, ben Apdilcan Taşçı, ben Alihan Sevimli TÜBİTAK Bilim Fuarımıza hoş geldiniz. Projemizin ismi Pisagor Yeşili. Pisagor Teoremi olarak bilinen dik kenarların karelerinin toplamı en uzun kenarın karesine eşit olmasından yola çıkıldı. Oluşturulan bu üçgende üçgenin her bir kenarından o kenara ait eni 1 santim olacak şekilde prizmalar oluşturuldu. Oluşturulan bu prizma yüzeye dik gelecek şekilde sabitlendi. Çark çevrildiğinde metaller o sıvıya doldu. Amacımız ise derste zihinde kalıcılığını sağlamak, dersi eğlenceli kılmak, soyut kavramları somutlaştırmak. Aslında biz ilk olarak kareden yola çıkmıştık. Ama aslında baktık ki yarım daireden, düzgün altıgenden, düzgün beşgenden tüm düzgün şekillerden olduğunu anladık.”

Diğer bir proje olan Organik Gübre ve Bitki Yetiştiriciliği projesiyle ilgili olarak öğrenciler şöyle konuştu: 
“Bizim projemizin adı Organik Gübre Yapımı ve Bitki Yetiştiriciliğinde Kullanmak. Organik gübremizin malzemeleri; Yumurta kabukları, meyve-sebze kabukları, çay posası, kesilmiş çimler, yeşil yapraklar, ağaç kabukları, dal parçaları, saksılar, dereceli beherler ve mısır tohumları kullandık. İlk önce organik gübre yapımına başlanıldı ve bunun için 1 metre3 ‘lük tahtalardan hava alacak şekilde ilk katına kahverengi materyal diğer katına ise yeşil materyal ekleyerek gübremizi yaptık. Haftada bir kez bu gübreyi karıştırarak içine su ekledik ve bu her kata da hayvan gübresi ve toprak ilave ettik. 4 ile 6 hafta gibi bir süre beklettik ve organik gübremiz oldu. Daha sonra organik gübreyle toprak karışımımıza mısır bitkisini ilave ettik. Diğer tarafta sade toprağımıza mısır bitkisi ilave ettik. Organik gübreli toprakta mısır bitkisinin daha önce çimlendiği ve daha hızlı geliştiği görülmüştür. “
Son olarak Gazetemize özel röportaj veren Projelerin hazırlanmasında öncülük eden Kimya Öğretmeni Beliz Duyar konuşmasında şu ifadelere yer verdi: 
“İsmim Beliz Duyar Sultandağı Anadolu Lisesi’nde Kimya öğretmeni olarak 3,5 yıldır görev yapıyorum. Bu yılda TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Destekleme Programı çerçevesinde okulumuzun proje yürütücüsü olarak görev yaptım. İlk kez okulumuzda düzenlediğimiz bir organizasyondu. Öğrencilerimiz toplam 12 proje hazırladılar. Bunlardan 4 tanesi Kimya, 2 tanesi Biyoloji, diğer geri kalanlar da İngilizce, Tarih, Matematik, Edebiyat ve Coğrafya olmak üzereydi. Uzun süren bir maratondu. Çok emek verildi. Görsel anlamda gelen ziyaretçilerimize ilgisini çekebilecek, onlara bir şeyler verebilecek bir sunumda ortaya koymamız gerekiyordu. Ama öğrencilerimiz hem bu süreçte çok çalıştılar, hem çok şey öğrendiler, hem birlikte çalışmanın, hem de bir şeyler ortaya koymanın önemini gördüler. Bizlerde onlara rehberlik etmeye çalıştık. Güzel bir organizasyon oldu. Dolayısıyla desteği için TÜBİTAK’a çok teşekkür ediyoruz, okul müdürümüz Hüseyin Berk’e çok teşekkür ediyoruz. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bu tür organizasyonlar konusunda zaten hep bizleri destekliyor. Bizde bu çerçevede bunu hayata geçirebildiğimiz için çok mutluyuz. Projeler kasım ayından itibaren onaylandı,1.dönemin sonuna kadar projelerin onaylanması hayata geçmesi gibi teknik detaylarlar yani prosedürlerle uğraştık. Ama asıl uygulamalar 2.dönem başladı ve şubatın başından beridir sürdürüyoruz. Bugün de artık ürünlerimizi ortaya koyduk. Öğrencilerimiz okul olarak ilk defa böyle bir atmosfer yaşıyorlar. Dolayısıyla bu heyecandan bile çok şey öğrendiklerini bu durumun onlara çok şeyler kattığını düşünüyorum. Çünkü bu atmosferi yaşamakta oldukça güzel oldu, keyifli oldu onlar için. Proje kapsamında bizim okul idaresine belirttiğimiz egzersiz saatlerimiz oldu. Bunları daha çok dersin dışında, bazen öğlen araları, gerektiğinde okul çıkışında onlarda bizlerde kendi zamanımızdan fedakarlık gösterdik. Projelerde hiçbir aksama olmadan çok büyük bir özveriyle bu projeleri ortaya koydular. Bizde gurur duyduk, çok hoşumuza gitti bu durum. Bu organizasyon yılda bir kez tekrarlanan bir durum, TÜBİTAK bu konuda bilim fuarlarını hep destekliyor. Önümüzdeki yılda bu tür destekleme eminim olacaktır. Kesinlikle başvuracağız. Sultandağı Anadolu Lisesi olarak yine bunu sürdürmeyi arzu ediyoruz. Daha önce Sultandağı’nda başka bir lisede yapılıyordu. Ama bu yıl itibariyle okulumuzda ilk defa yapıldı. Ama inşallah gelenekselleştireceğiz diye düşünüyorum.”
HABER / MEHMET İNCE 
 

Bu haber 8129 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YUNAK  BELEDİYESİ DEPREM BÖLGESİNE EKİP GÖNDERDİ
YUNAK BELEDİYESİ DEPREM BÖLGESİNE EKİP GÖNDERDİ
AKŞEHİR HALKI DEPREMZEDELER İÇİN SEFERBER
AKŞEHİR HALKI DEPREMZEDELER İÇİN SEFERBER