SULTANDAĞI HALK EĞİTİM SERGİSİNE YOĞUN İLGİ
Reklam
Reklam

SULTANDAĞI HALK EĞİTİM SERGİSİNE YOĞUN İLGİ

Sultandağı’nda açılan 2018-2019 Dönemi Halk Eğitim Merkezi Sergisine yoğun ilgi gösterildi.

18 Haziran 2019 - 09:28

Sultandağı Halk Eğitimi Merkezinin 2019 yılı el sanatları ve diğer kurslarla ilgili sergisi açıldı. Sahipata Kervansarayında açılan serginin açılışına İlçe Kaymamı Önder Koç ,Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Genç , Afyonkarahisar İş Kur Müdürü Ahmet Karakaya, Daire amirlerinin yanı sıra çok sayıda kursiyer ve yakını katıldı.
Sergiyi gezenler, kursiyerlerin 1 yıllık emekleriyle hazırladığı birbirinden güzel eserleri hayranlıkla inceledi. 
Sergiyle ilgili olarak Rölyef Kursu Öğretmeni Rahime Kır’la yaptığımız röportaj şöyle gerçekleşti. 
“İsmim Rahime Kır, branşım el sanatları. Yaklaşık 10 yıldır Halk Eğitim'de kurs öğretmeni olarak görev yapıyorum. Bu dönem Rölyef Resim Kursu açtık. Kursumuz boyunca kağıt rölyef çalışmaları yaptık. Yani resimleri tasarlayarak üç boyutlu şekillendirme yaptık. Sultandağı’nda Rölyef Resim Kursu bir ilk oldu, insanlar tarafından çok rağbet gördü, çok ilgi çekti. İnşallah bu şekilde devam etmeyi düşünüyoruz. Şu ana kadar bir yıl boyunca yaklaşık 100 adet rölyef resim üretimi yapıldı. Öğrencilerimiz sipariş çalışmaları yaptılar. Halen sergimize birçok sipariş almış bulunmaktayız. O şekilde öğrencilerimize katkı sağlıyoruz. Halk eğitim olarak yılda bir kez sergi yapıyoruz. Şu ana kadar Sultandağı’nda bir kez sergi yaptık. Bir defa da Afyon'da sergi açtık. Toplamda 2 sergimiz oldu. Kursumuzda her modülümüz iki buçuk üç ay arasında değişiyor ama farklı kursiyerlerle bir yılı tamamladık. Aynı kursiyerler bir sonraki dönem tekrar kurs alabiliyorlar. Yalnız farklı sayıları değiştirerek devam edebiliyorlar. Yani aynı öğrencinin yanına daha öğrenci farklı öğrenciler getirerek devam edebiliyoruz.
Kursumuz  günde 6 ile 8 saat arasında sürüyor. Modüllere göre değişebiliyor. Bir resmin yapım aşaması resmin içeriğine göre değişiyor. Basit resimler 15 günde tamamlanıyor. İçeriği yoğun olan resimler de 1 ile 3 ay sürede tamamlanıyor. Şu ana kadar kursumuza başlayıpta yarıda bırakan kimse olmadı. 55-60 yaşında kursiyerlerimiz bile var, onlara da terapi gibi oldu. Katılan herkes çok memnun oldu. Kursumuza yediden yetmişe herkes rağbet gösteriyor. Kursumuzun bundan sonra da devam etmesini, insanlara faydalı olmayı istiyoruz.”
Daha sonra Afyonkarahisar İşkur Müdürüyle yaptığımız röportaj ise şöyle gerçekleşti: 
“Afyonkarahisar Çalışma İş Kurumu İl Müdürlüğü olarak Sultandağı'nda Halk Eğitim Merkezi müdürü ile beraber işbirliği kapsamında vatandaşlarımıza kurslar düzenlemekteyiz. Bu kurslarımız;  Makrome kursumuz Rölyef kursumuz yine çeşitli kurslarımız devam etmektedir. Bu kursa katılan vatandaşlarımız bir meslek öğrenmekte ve kendilerine bir gelir getirici işler yapmaktadırlar. Günlük geldikleri günler için kendilerine İŞKUR olarak 30 TL'lik bir cep harçlığı ödemekteyiz. Bugün de burada gördüğünüz gibi 4 tane kursumuzun sergi açılışında beraberiz. Kurs sonucunda sergimizde çok güzel eserler, nadide eserler, kursiyerlerimizin el emeği göz nuru eserleri sergileniyor. Bu kurslarımıza şu anda da devam ediyoruz. Afyonkarahisar'daki 17 ilçede ve merkezde bu kurslarla beraber yaklaşık 500 vatandaşımız bu kurslardan faydalanmaktadır.Amacımız vatandaşlarımıza cep harçlığı vermek, aynı zamanda meslek öğrenmelerini ve bunu gelir getirici bir meslek olarak hayatlarına devam etmek amacıyla yapmaktayız. Kursiyerlerimize ve halk eğitim müdürümüze teşekkür ediyoruz. Bu arkadaşlar daha sonra bunları öğrendikten sonra kendileri uygulama yapıp eserlerini bireysel olarak üretip satabiliyorlar. Bunlarla da özellikle karşılaşıyoruz ve çok mutlu oluyoruz. Şu anda halk eğitim merkezleri bize başvurdukları zaman ödeneğimiz olduğu müddetçe halk eğitimlerle beraber işbirliği kapsamında bu kursları yıl sonuna kadar devam ettirmeyi düşünüyoruz. Yaz döneminde de kurslarımız devam ediyor. Kursların açılış tarihleri de önemli tabiî ki. Yani Nisan ayında açılan kurslarımız Eylül'e kadar devam ediyor. Eylül ayında açılan kurslarımız da Aralık ayının sonuna kadar devam etmektedir. Bir meslek öğrenmek isteyen, kendisine bir meslek geliştirmek isteyen bununla daha sonra kendisine özel bir alanda devam etmek isteyen tüm vatandaşlarımıza İŞKUR İl Müdürğümüze başvurmalarını, kurslar servisimizden kurslar hakkında bilgi almalarını kendilerine tavsiye ediyoruz. “Son olarak Sultandağı Engelliler Derneği Başkanı Mustafa Taşkın Engellilere yönelik kursların ilgi gördüğünü belirterek, şu ifadelere yer verdi: 
“İsmim Mustafa Taşkın. Sultandağı Engelliler Dernek Başkanıyım. İŞKUR - Halk Eğitim ortaklığı ve dernek ortaklığı ile beraber 3 kurum ortaklaşa kurslar yapıp sergiler açıyoruz. Hemen hemen derneğimiz açılalı 7 yıl oldu. Arkadaşlarımız 18 tane el sanatları kursu biliyor. Sergimizde el emeği tepsilerimiz, mumlarımız, hamağımız var. Mumlarımızı Parafinden yapıyoruz. Şekillendirmek için de bu pastaların içine katılan boyalardan kullanıyoruz. Yandığı zaman insan sağlığına zarar vermesin diye onlardan kullanıyoruz.Kursumuz 3 ile 4 saat arası sürüyor. Bir kişi yaklaşık 5 - 6 adet ürün yapıyor. Sultandağı küçük bir ilçe olduğu için pazarlanması konusunda biraz sıkıntılarımız oluyor. Festivallere gitmek istiyoruz fakat ulaşım için aracımız olmadığından gidemiyoruz. Genelde sergiden sergiye satışlarımız oluyor.
Biz yaptığımız el sanatlarını derneğimizde üretiyoruz. Satışından da derneğimizin odun, kömür ve gerekli ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Biz Engelliler Derneği olarak kimseden bir şey talep etmiyoruz. Kendi yaptığımız ürünlerle arkadaşlarımıza cep harçlığı sağlıyoruz. İŞKUR ile ortaklaşa yapılan kurslarda da arkadaşlarımız İŞKUR’dan günlük 30 lira cep harçlığı alıyor.Vatandaşlarımız bizi derneğimizde de ziyaret edip ürettiğimiz malzemelerden satın alabilirler. Hem fiyatlarımız fazla pahalı bir şey değil 5 lirada 20 liraya kadar ürünümüz var. En pahalı ürünümüz 20 lira.Sadece hamaklarımızda fiyat değişikliği olabiliyor. Büyüklüğüne göre 30 liradan 80 liraya kadar hamaklarımız mevcut. 
Derneğimiz haftanın 7 günü açık. Hafta içi sabah 8.00 civarı açılır, akşamları 7.30 – 8.00 civarı kapanır. Biz de tatil yok. Çünkü biz derneği evimiz gibi görüyoruz. Oturup arkadaşlarımızla dertleşiyoruz, çayımızı içiyoruz. Orada yemekler yapıyoruz. Mesela zihinsel engelli arkadaşlara bile yemek yapmasını öğrettik. Menemen yapabiliyorlar, yumurta pişirebiliyorlar, çay demleyebiliyorlar. Bizim orası hem eğitim yuvası hem de engellilerin sığınabileceği bir ev yani biz orayı kendi evimiz yurdumuz olarak görüyoruz. Bütün çalışmalarımızı derneğimizde yapıyoruz.Biz halkımızdan biraz daha bize destek vermesini yaptıklarımızla biraz daha ilgilenmelerini istiyoruz. Bizi normal bir vatandaş olarak görmelerini istiyoruz. Çünkü biz kendimizi engelli olarak görmüyoruz. Sadece bazı yerlerimizin eksik ama bu eksiğimizi kimimiz el sanatları yaparak kimimiz akıl yoluyla yaptığı, ürettiği malzemelerle sürekli bir şeylerle uğraşarak gideriyoruz.”dedi. 
HABER  MERKEZİ 

Bu haber 780 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MİLLETVEKİLİ ERDEM VE BAŞKAN AKKAYA ODA BAŞKANLARI İLE İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTI
MİLLETVEKİLİ ERDEM VE BAŞKAN AKKAYA ODA BAŞKANLARI İLE...
REKTÖR AKSOY’DAN BAŞKAN AKKAYA’YA ZİYARET
REKTÖR AKSOY’DAN BAŞKAN AKKAYA’YA ZİYARET