SÜRDÜRÜLEBİLİR BESLENME
Reklam
Reklam

SÜRDÜRÜLEBİLİR BESLENME

Akşehir PARKHAYAT Hastanesi Uzman Diyetisyeni Ezgi Yallagöz Onat Sürdürülebilir Beslenme ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

19 Kasım 2020 - 22:58

Akşehir PARKHAYAT Hastanesi Uzman Diyetisyeni Ezgi Yallagöz Onat; Sürdürülebilir Beslenmeyle ilgili olarak şu ifadelere yer verildi: " Günümüzde pek  çoğumuz ediğimiz besinler marketlerde yetişiyormuşcasına  yaşıyoruz.Hazır  tüketim artıyor ,kolaya kaçılıyor ve beslenme tarzımız tamamen değişiyor. Halbuki her zaman hayatımızın devamında beslenmemiz ne şekilde devam edecek ise bu şekilde bir örüntü oluşturup bunu sürekli hale getirmek daha çok önem kazanmaktadır.
Peki  sürdürebilir beslenme nedir ve nasıl olmalı?
Sürdürebilir beslenme; besleyici, güvenli, sağlıklı aynı zamanda düşük çevresel etkiye sahiptir.Ayrıca bu beslenme şekli kültürel olarakta  kabul edilebilir,ulaşılabilir,adil,ekonomik olarak karşılanabilir,gıda güvencesine katkı sağlar ve şimdiki ve gelecek nesillere de örnek olacak bir yaşam biçimidir.
Çeşitli diyetler her birinin içerik bakımından özelliğinin farklı olması hem kültürümüz hem de sağlımız adına tehlike oluşturmaktadır. Çoğu kişinin uyguladıkları diyetlerin sağlıklı olup olmadığını veya her zaman tüm hayatları boyunca bu beslenme tarzı ile devam edip etmeyeceklerini düşünmeden uyguluyor.Bu tarz beslenmeler sağlığımıza ve metabolizmamıza zarar vermektedir.
Diyetin sürdürebilir olması sağlık açısında bakıldığında kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskinin azalması, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarında düzenli çalışması ve kadınlarda osteoproz riskinde azalma olduğu yapılan çalışmalar ile desteklenmiştir.
Sürdürebilir beslenme şu 3 temel öğeyi kendi içinde barındırır;
1.ihtiyacın kadar tüket
2.israfı azalt
3.hayvansal kaynaklı besin tüketimine dikkat et ve mümkün oldukça bitkisel besinler ile ikame et
Beslenmenizi  ne amaçla olursa olsun kısıtlı besin ,az besin olarak değiştirmekten ziyade her zaman ne şekilde devam edeceğinin düşünerek bir yaşam tarzı olarak düzenleyin.Emin olun sağlığınız bu şekilde hiçbir zaman kötü etkilenmeyecektir.
Sağlıklı günler dilerim.
HABER / MEHMET İNCE 

Bu haber 724 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KÖY HALKININ YOKLUĞUNU FIRSAT BİLEN SAPIK, 8 ÇOCUĞU İSTİSMAR EDİP CİNSEL ORGANLARININ FOTOĞRAFINI ÇEKTİ
KÖY HALKININ YOKLUĞUNU FIRSAT BİLEN SAPIK, 8 ÇOCUĞU İSTİSMAR...
AKŞEHİR MUHTEŞEM AKUSTİĞE SAHİP 3. KÜLTÜR MERKEZİNE KAVUŞUYOR
AKŞEHİR MUHTEŞEM AKUSTİĞE SAHİP 3. KÜLTÜR MERKEZİNE...