TARİHİ HAMAM AKŞEHİRE TEKRAR KAZANDIRILIYOR
Reklam
Reklam

TARİHİ HAMAM AKŞEHİRE TEKRAR KAZANDIRILIYOR

Akşehir’de 1800’lü yılların sonunda yaptırılan Tarihi Gavur Hamamı’nın restorasyon ihalesi yapılıp çalışmalara başlandı. Restorasyon çalışmalarının ardından Hamam, Restaurant olarak hizmet vermeye devam edecek.

12 Ekim 2019 - 09:30

Akşehir’de Gavur Hamamı, Ermeni Hamam, Yukarı Hamam ya da Tarihi Hamam olarakta bilinen hamam 1800’lü yılların sonunda yaptırılmıştı. Yakın döneme kadar da faaliyetini sürdürüyordu. Fakat zamanla hava şartlarından ve insan etkisiyle tahrip olan ve yakın zamanda da yıkılma tehlikesiyle baş başa kalan hamam Akşehir Belediyesi’nin özverili çalışmaları sayesinde 2014 yılında restorasyonu için girişimlere başlandı. Gazi Üniversitesi tarafından rölövesi hazırlanan daha sonra da restorasyon ve uygulama projesinin ihalesi yapılan hamamın restorasyon çalışmalarına geçtiğimiz günlerde başlandı. Yaklaşık 1,5- 2 yıl sürecek restorasyon çalışmaları sonunda tarihi dokusu önemli ölçüde korunacak olan hamam, Restaurant olarak Akşehir halkına ve dışarıdan gelen yerli yabancı turistlere ev sahipliği yapıp hizmet vermeye devam edecek. Restorasyon çalışmaları hakkında konuşan sorumlu Yunus Çakır şunları ifade etti:’’Gavur Hamamı Restorasyon çalışmalarımıza 25 gün gibi bir süre zarfında başlamış bulunuyoruz. İnşallah 2 sene sonunda restorasyon çalışmalarımızın tamamını bitirmeyi hedefliyoruz. Hamamın kubbeleri, duvarları ve kemerlerinde ciddi anlamda sıkıntılar var. Bunları tekrar orijinal haline çevirip yenilenmesi gereken kısımları yenileyeceğiz. Bittiği zamanda inşallah güzel bir çalışma olacak. Akşehir halkının ve turistik amaçla Akşehir’i ziyaret edecek vatandaşların kullanabileceği tarihi dokularla bezenmiş, Restaurant olarak faaliyet verecek bir mekânı Akşehir’e kazandırmış olacağız. Hamamımız tipik olarak Osmanlı mimarisi tarzında yapılmıştır. Hamam terk edildiği için zamanla dış etkenlerin yani yağışlar ve insan etkisiyle zaman için de tahribata uğramış, yıkılma tehlikesi geçirmiştir. Hamamın şuanda duvar kısımlarında yaklaşık 1 metreye yakın bölümü alındı. Güçlendirme çalışmalarına başlandı. Askı ve platformları kurmaktayız ve çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Restorasyon çalışmalarında her şey tek tek en ince ayrıntısına kadar düşünülüyor. Olabildiğince tarihi dokuyu koruyarak çalışmalarımızı yapıyoruz. Tesisin içinde aynı zamanda otoparkta olacak. Buradan Akşehir Belediye Başkanı Sayın Salih Akkaya’ya Akşehir’e kazandırmış olduğu yatırımlardan dolayı ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah Akşehir halkına güzel bir hizmet vermiş olacağız’’ dedi.
‘’TARİHİ GAVUR HAMAMINI YIKILMAKTAN KURTARIP TEKRAR AKŞEHİR HALKINA KAZANDIRACAĞIZ’’
Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya gazetemize verdiği özel röportajda:’’ Akşehirimizde Gavur Hamamı, Ermeni Hamam, Yukarı Hamam yada Tarihi Hamam olarak bilinen hamamımız 1800’lü yılların sonunda yapılmış bir hamamdır. Yakın döneme kadarda faaliyetini sürdürüyordu. Bizim çocukluğumuzda da faal olarak çalışıyordu. Şimdilerde ise uzun zamandır aldığı tahribatlar sonucu faaliyet göstermiyordu. Bizde Konya Valimizin de desteğiyle Kültür Varlıklarının korunmasına ilişkin katkı payı hesabından ayrılan bütçeyi oraya kullanarak hamamımızın restorasyon ihalesini yaptık. Hamamımız tabi ki bütün hamam objeleri muhafaza edilerek restorasyonu tamamlanacak ama hamam restorasyon projemizde Restaurant olarak fonksiyon verildi. Dolayısıyla bittiği zaman Restaurant olarak kullanılacak. Ama içinde ve dışındaki hamam objeleri de tarihten kalan bir hatıra olarak korunacak. İnşallah yaklaşık 1,5 - 2 yıllık bir restorasyon süremiz var. Hamamız gerçekten dönemine ait çok özgün yapılardan birisi. Hava şartlarından dolayı ve insan etkisiyle zamanla yıpranan tahrip olan yapı yıkılmaktan son anda kurtuldu restorasyon çalışmaları bittiği zaman da hem o tarihi hamamımızı yaşatmış olacağız hem de Akşehirli hemşerilerimizle ve dışarıdan gelen yerli yabancı turistlerimize restaurant olarak tarihi bir mekanda yeme-içme hizmeti vermiş olacak. 
BAŞKAN AKKAYA MÜJDEYİ VERDİ
Akşehirimiz tarihi doku anlamında çok zengin; Frigyalılar Döneminden, Selçuklular Döneminden çok eserlerimiz var. Bu eserleri de biz Akşehir Belediyesi olarak Restorasyon çalışmalarını hızlı bir şekilde yürütüyoruz. Bu restorasyon çalışmalarından; Arasta Çarşısının restorasyonu, Tarihi Akşehir Evleri restorasyonu önemli bir yere sahip. Bunun yanında yine Tarihi Ermeni Kilisesinin restorasyonu da bitmek üzere. Sanat Galerisi olarak hizmet verecek. Bugünlerde kalem işçiliği devam ediyor. Yine Nasreddin Hoca Evi restorasyonu da bitmek üzere. Onun içine de inşallah bal mumu Heykelleriyle Nasreddin Hoca fıkra canlandırması yapılmış olacak. Yine geçtiğimiz günlerde ihalesi yapılmış olan Arasta Çarşısının bitişiğindeki Rüştübey İşhanımızında restorasyon çalışmaları bugün yarın başlayacak. O da Akşehirimize ayrı bir değer katacak. Nostaljik hava içerisinde kahvenizi içebileceğiniz, sevdiklerinizle ve dostlarınızla tarihi şadırvanın etrafında hoş zaman geçirebileceğiniz bir mekan olacak. Önümüzdeki günlerde ihalesini yapacağımız Kilisenin yanındaki Papaz Evi uzun yıllar Gazi İlkokulu olarak hizmet veren binamızın da restorasyon ihalesi yapılacak. Şuanda butik otel olarak projesi hazırlanıyor, bitmek üzere. Bütün bunlar Akşehirimizdeki gezi yerlerini, ziyaret alanlarını arttıracak. Akşehirimizin turizm potansiyeline ciddi anlamda katkı sağlayacak. Ben bu restorasyonlarda bize katkı veren özellikle ödenek tahsisinde katkı veren başta sayın Cumhurbaşkanımız, Rüştübey İşhanı restorasyonunda Çevre Şehircilik bakanımız Konyalı hemşerimiz Murat Kurum beyefendi destek verdiler, sağolsunlar. Yine Sayın Konya Valimiz Cüneyt Toprak beyefendiye, Konya Milletvekilimiz Orhan Erdem beyefendiye ve Arasta restorasyonu, Tahtakale restorasyonuna katkı veren Sayın Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız  Uğur İbrahim Altay beyefendiye şükranlarımı arz ediyorum. Bu çalışmaların Akşehir halkımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Her şey Akşehir için’’dedi.
HABER / MEHMET İNCE 


 

Bu haber 1605 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'1 AYDA SAPTANAN AKTİF VAKA, 15 GÜNDE SAPTANDI'
'1 AYDA SAPTANAN AKTİF VAKA, 15 GÜNDE SAPTANDI'
MİLLETVEKİLİ ERDEM YUNAK'TA MUHTARLARLA BULUŞTU
MİLLETVEKİLİ ERDEM YUNAK'TA MUHTARLARLA BULUŞTU