TARLA GÜNÜ DÜZENLENECEK
Reklam
Reklam

TARLA GÜNÜ DÜZENLENECEK

Akşehir İlçe Tarım ve orman Müdürlüğü Tarafından Pazartesi günü Karahüyük Mahallesinde tarla günü düzenlenecek.

02 Ağustos 2019 - 09:37

Konuya ilişkin yapılan açıklşamada şu ifadelere yer verildi: "Akşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile Konya il Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’ nın destekleri ile yürütülen “Doğal Denge Ve İnsan Sağlığı İçin: BİYOLOJİK MÜCADELE ” PROJESİ kapsamında, İl Müdürlüğümüz yetkilerinin katılımı ile TARLA GÜNÜ düzenlenecektir.

Projenin temel amacı, tarım alanlarında gerek kalite, gerekse üretim miktarında kayıp oluşturan zararlılara karşı, kimyasal ilaç kullanmadan mücadele etmektir. Zararlılar ile mücadele de ajan böcekler kullanılmaktadır. Kullanılan ajan böcekler sadece belirli tür bir böcekler ile mücadele kullanılmakta olup doğaya, çevreye ve tarımsal ürünlere karşı herhangi bir etkileri bulunmamaktadır.

Kimyasal mücadeleye alternatif olan biyolojik mücadele çevreye dost bir yöntem olmakla birlikte aynı zamanda tarım ve ekonomiye önemli katkılarda bulunuyor. Biyolojik mücadele kapsamında bitki zararlıları yine doğal düşmanları böcekler tarafından bertaraf edilebiliyor. Bu mücadele sadece faydalı böceklerin üretilip salınması değil, doğada mevcut olan faydalı organizmaların korunmasını şeklinde de yapılabilmektedir.

Ajan böcek kullanımı ile kimyasal ilaçların insan, çevre ve doğaya karşı olan olumsuz etkileri bertaraf edilebildiği gibi kimi zaman ihracatta pestisit kalıntısı nedeni ile yaşanan sorunlara da çözüm getiriliyor.​
HABER / EBUBEKİR 
ARSLAN 

Bu haber 527 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EMNİYETTEN KAHVEHANEYE BASKIN
EMNİYETTEN KAHVEHANEYE BASKIN
YUNAK'TA EBA DESTEK NOKTALARI HİZMETTE
YUNAK'TA EBA DESTEK NOKTALARI HİZMETTE