TAŞ ESERLER MÜZESİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN CANLI KATILIMIYLA...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

TAŞ ESERLER MÜZESİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN CANLI KATILIMIYLA AÇILDI

Akşehir'de restorasyonu tamamlanan Taş Eserler Müzesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da videokonferans bağlantısıyla katıldığı törenle açıldı.

26 Aralık 2020 - 00:00

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, restorasyonu tamamlanan Tunceli Müzesi, Konya Akşehir Taş Eserler Müzesi ve Bursa Türk İslam Müzesi'nin açılış törenine video konferans yöntemiyle katıldı. Akşehir ilçesine  önemli bir müze kazandırdıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akşehir Taş Eserler Müzesi'nin Selçuklu döneminden kalma 770 yıllık geçmişe sahip medrese, türbe, imaret, çeşmeden oluşan ve bir dönem Darüşşifa olarak da hizmet veren muazzam bir tarih hazinesi olduğunu dile getirdi. Erdoğan, "Bu taş medresede ayrıca Akşehir ve çevresinde keşfedilen mezar taşları, sandukalar, kitabeler ve diğer taş eserler de sergileniyor. Yüzlerce eserin yer aldığı bu müzeyi Akşehir'imize kazandırmak için 5 milyon liranın üzerinde kaynak kullandık" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Akşehir’deki müze ile ilgili olarak video konferans sistemi ile yaptığı konuşmada, “Akşehir Taş Eserler Müzesi, Selçuklu döneminden kalma, 770 yıllık geçmişe sahip, medrese, türbe, imaret, çeşmeden oluşan bir dönem darüşşifa olarak da muazzam bir tarih hazinesidir. Bu Taş Medresede ayrıca Akşehir ve çevresindeki keşfedilen mezar taşları, sandukalar, kitabeler ve diğer taş eserlerde sergileniyor. Yüzlerce eserin bu müzeyi Akşehir’imize kazandırmak için 5 milyon liranın üzerinde kaynak kullanıldı. Müzemizin şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
'BİNLERCE YILLIK MEDENİYET DEĞERLERİMİZ BİLİNÇLİ ŞEKİLDE TAHRİP EDİLMİŞTİR'
Türkiye'nin tabi ve tarihi güzelliklerine her baktığında bu toprakların bir evladı olarak dünyaya geldiği ve bu millete hizmet etme şerefine eriştiği için Allah'a hamdettiğini söyleyen Erdoğan şu mesajları verdi:
"Tabi bu güzelliklere sahip olmak kadar, onun kıymetini bilmek, korumak, üzerine eklemek, geleceğe daha büyük zenginlik bırakmak da önemlidir. Türkiye bir dönem maalesef tarihiyle, medeniyetiyle, kültürüyle bağını koparmak için özel gayret sarf eden faşist bir zihniyetin tasallutu altında kalmıştır. Ecdadın bin bir emekle kurduğu şehirlerimiz, binlerce yıllık medeniyet değerlerimiz, bilinçli şekilde tahrip edilmiştir. Bu zihniyetin yol açtığı yıkım, sadece ecdadın kemiklerini sızlatmakla kalmamış, nesiller arasında kopukluğa da yol açmıştır. Tarihini bilmeyen, kültürüne yabancı, değerlerine bigane nesiller yetiştirme çabaları yüzünden ülkemiz, milletimizi huzura ve zenginliğe ulaştıracak altın kıymetinde yıllarını ve imkanlarını heba etmiştir. Bunun için biz bir yandan yaptığımız yatırımlar ve hayata geçirdiğimiz projelerle ülkemizi kalkındırırken, diğer yandan da medeniyetimize sahip çıktık. Geçmişin eksiklerini telafi etmenin ötesinde, maziden atiye kurduğumuz köprüyle milletimize yepyeni bir gelecek inşa etmek için gece gündüz çalıştık, mücadele ettik."
'MİLLETİMİZİ HAZAN YAPRAĞI GİBİ SAVURMAK İSTEYENLERE MEYDANI BIRAKMAYACAĞIZ'
Her zaman hayıflandığı bir duruma dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hükümetlerimiz döneminde ülkemizin demokrasisine ve kalkınmasına çok büyük katkılar sağlarken, medeniyet ve kültür davamızda aynı mesafeyi kat edemediğimizi görmenin üzüntüsü içindeyim. Bunda kendi ihmalimiz yanında dünyadaki büyük iletişim devriminin yol açtığı zorlukların da etkili olduğunu elbette biliyorum. Buna rağmen, daha fazla gayret göstermeli, daha fazla bu konun üzerine eğilmeli, yürütülen çalışmaları daha sıkı takip etmeliydik. İnşallah önümüzdeki dönemde önceliklerimizin en başında ülkemizi medeniyet ve kültür alanında geleceğe dönük bir vizyonla hedeflerine uygun bir konuma ulaştırma hususundaki çalışmalar yer alacaktır" dedi. Gençlere 2053 ve 2071 vizyonlarını işaret ettiğini kaydeden Erdoğan, "Milletimizi dalından kopan bir hazan yaprağı gibi küresel rüzgarların önünde savurmak isteyenlere meydanı bırakamayacağız. Edebiyatından mimarisine insani, dini ve fikri değerlerinden coğrafi varlıklarına kadar tüm unsurlarıyla medeniyetimize sahip çıkacağız. İnşallah önümüzdeki dönem bizden sonraki nesillere bırakacağımız en iftihar verici eserimiz bu olacaktır. Açılışını yaptığımız müzeleri, bu çerçevede atılmış mütevazi adımlar olarak görüyorum" diye konuştu. Konuşmaların tamamlanmasından sonra Bursa Türk İslam Eserleri Müzesi, Konya Akşehir Taş Eserler Müzesi ve Tunceli Müzesinin aynı anda açılışları gerçekleştirildi. Akşehir’deki törene, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Konya Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Konya Milletvekilleri Orhan Erdem ve Ahmet Sorgun, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı ile Konya ve Akşehir protokolü katıldı.
RESTORASYON ÇALIŞMALARI 2013 YILINDA BAŞLADI
2013 yılında hazırlanan proje doğrultusunda restorasyon çalışmalarına başlanan ve 2020 yılında restorasyonteşhirtanzim çalışmaları tamamlanan müzede; tarihsel bir bütünlük oluşturması açısından Akşehir ve çevresinde bulunan Türkİslam dönemi mezar taşları, sandukalar, kitabeler ve taş eserler sergileniyor. Ayrıca müzede medrese yaşamı, eğitimi ve taş işçiliği canlandırılıyor.
HABER MERKEZİ 

Bu haber 1186 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Otomobille köpeğin üstünden geçip, konteynere attılar; o anlar kamerada
Otomobille köpeğin üstünden geçip, konteynere attılar; o anlar...
SULTANDAĞLI ASTSUBAY, TOPRAĞA VERİLDİ
SULTANDAĞLI ASTSUBAY, TOPRAĞA VERİLDİ