TAŞ ESERLER MÜZESİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN CANLI YAYIN...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

TAŞ ESERLER MÜZESİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN CANLI YAYIN KATILIMIYLA AÇILACAK

Akşehir’de restorasyonu tamamlanan tarihi Taş Eserler Müzesi (Sahip Ata Medresesi), Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’ın teşrifleri ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı yayın video konferans sistemi katılımıyla bugün açılacak.

24 Aralık 2020 - 00:10

Sahip Ata Medresesi olarak da bilinen Taş Eserler Müzesi’nin restorasyonun tamamlanması nedeniyle yapılacak açılış törenine; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’ın yanı sıra AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, Konya Valisi Vahdettin Özkan,  Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar’ında katılması bekleniyor. Açılış töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da canlı yayın video konferans sistemi ile Akşehir’deki açılışa bağlanacak. Açılış töreni Saat 18.30 gerçekleştirilecek. 2013 yılında hazırlanan proje doğrultusunda restorasyon çalışmalarına başlanan ve 2020 yılında restorasyon-teşhir-tanzim çalışmaları tamamlanan müzede; tarihsel bir bütünlük oluşturması açısından Akşehir ve çevresinde bulunan Türk-İslam dönemi mezar taşları, sandukalar, kitabeler ve taş eserler sergilenmektedir. Özellikle Medresenin kapısı yıllar sonra ziyaretçilerin görüşüne sunulacaktır. Ayrıca Müzede medrese yaşamı, eğitimi ve taş işçiliği canlandırılmaktadır.
TAŞ ESERLER MÜZESİNİN TARİHİ 
Taç kapısı üzerindeki kitabeye göre, 648 Hicri, 1250 yılında Selçuklu baş veziri Sahip
Ata Hüseyin oğlu Fahrettin Ali tarafından külliye olarak yaptırılmıştır. Medrese, mescid, türbe, imaret, hankah ve çeşmeden oluşan büyük bir külliye şeklinde inşa edilmesine rağmen günümüze sadece medrese, mescid ve türbe kısmen sağlam
olarak gelebilmiştir. Yapının darüşşifa olarak kullanıldığı bilinmektedir. Medrese açık avlulu, eyvanlı bir plan şemasına sahiptir. Güneybatıdan anıtsal bir taç kapıyla girilen dikdörtgen avlu revaklarla çevrilmiş, medrese teşkilatı bu revakların arkasında sıralanmıştır. Mimaride çok sayıda devşirme malzeme, tuğla ve moloz taş kullanılmıştır. Kapalıkışlık odalar ve türbe bölümü kubbe, diğer mekanlar beşik tonozlar ile örtülmüştür. Kubbelere prizmatik üçgenler ile geçilmiştir. Birer kapı ve pencere ile avluya açılan öğrenci odaları ocak ve dolap nişleri ile donatılmıştır. Kare planlı türbenin altında kriptası mevcuttur. Kubbe eteğinde pek azı günümüze gelebilmiş kufi yazı benzeri
geçmeli geometrik örneklerden meydana gelen, çinili süsleme kuşağı vardır. Aynı şekilde kubbenin ortasında da çini bulunmaktadır. Medresenin kuzey duvarını batı ucunda medreseye bitişik inşa edilen mescit vardır. Akşehir’deki ilk müze binası olarak kullanılan Taş Medrese, 1960-1965 yılları arasında ve 1971 yıllarında kapsamlı restorasyon çalışmalarına tabi tutulmuş fakat yapılması gereken restorasyonun, ancak yarısı tamamlanabilmiştir. 16.07.1986 tarihine kadar Arkeoloji Müzesi olarak kullanılan ve onarım nedeni ile ziyarete kapatılan müzede, Neolitik dönemden itibaren kesintisiz bir kronoloji ile Osmanlı dönemi sonuna kadar gelen eserler koruma altında tutulmaktaydı. Hacim ve boyut bakımından büyük taş eserler burada korunmaya devam edilirken, Arkeolojik ve etnografik eser depolarındaki eserler, restorasyonu tamamlanan ve 2007 yılında açılan Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ne taşınmıştır. Hazırlanan proje doğrultusunda restorasyon ve teşhir tanzim çalışmaları tamamlanan müzede, tarihsel bütünlük oluşturması açısından Akşehir ve çevresinden toplanan Türk-İslami dönem mezar taşları, sandukalar, kitabeler ve taş eserler sergilenmektedir. Müzede ayrıca medrese yaşamı, eğitimi ve taş işçiliği canlandırmalarının gösterildiği teşhir odaları bulunmaktadır.
HABER MERKEZİ 


 

Bu haber 1271 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Otomobille köpeğin üstünden geçip, konteynere attılar; o anlar kamerada
Otomobille köpeğin üstünden geçip, konteynere attılar; o anlar...
SULTANDAĞLI ASTSUBAY, TOPRAĞA VERİLDİ
SULTANDAĞLI ASTSUBAY, TOPRAĞA VERİLDİ