TOGG TEKNOLOJİ KAMPÜSÜ TÖRENLE AÇILDI, C SUV SERİ ÜRETİM...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

TOGG TEKNOLOJİ KAMPÜSÜ TÖRENLE AÇILDI, C SUV SERİ ÜRETİM BANDINDAN İNDİ

Türkiye'nin yerli otomobili Togg için 18 Temmuz 2020 tarihinde yapımına başlanan Togg Teknoloji Kampüsü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda törenle açıldı. Erdoğan, seri üretim bandından inen kırmızı renkteki C SUV ile Togg çalışanlarının alkışları arasında tören alanına geldi.

30 Ekim 2022 - 16:59

18 Temmuz 2020 tarihinde temeli atılan Togg Teknoloji Kampüsü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Cumhuriyet Bayramı'nda törenle açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'ni, Togg hissedarlarını, Togg Yönetim Kurulu üyelerini ve geniş bir davetli grubunu bir araya getiren törende, Togg'un ilk akıllı cihazı C SUV, bin 300 Togg çalışanının alkışları arasında seri üretim bandından indi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, seri üretim bandından inen kırmızı renkteki C SUV ile tören alanına gelirken, kendisini Togg hissedarları karşıladı. 2023 yılının ilk çeyreğinde doğuştan elektrikli ilk akıllı cihazını pazara sunmaya hazırlanan Togg, açılışta satış stratejisini ve kullanıcıyla temas kanallarını da açıkladı. Togg, kullanıcıya yakın olmak için dijital ve fizikseli hibrit bir yapıda birleştirerek doğrudan satış yapacak. 
'5 AY SONRA TRAFİĞE 
ÇIKIYORUZ'
Sunuculuğunu Seda Öğretir ve Cem Öğretir'in yaptığı tören, üretim robotlarının eşlik ettiği senfoni orkestrasının İstiklal Marşı icrasıyla başladı. Togg'un kurulduğu ilk günden bu yana geçirdiği aşamaları anlatan filmin ardından konuşan Togg Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “İşte bugün Türkiye'nin 100 yıllık hayaline dev bir adım atıyoruz. Bugünden itibaren Türkiye'nin otomobilini bu güzel tesiste üretmeye başlıyoruz. 2017’de Türkiye Odalar ve Borsa Birliği Genel Kurulu'nda Sayın Cumhurbaşkanımız, bu işi bizim üstlenmemizi istemişti. O gün Cumhurbaşkanımız nezdinde tüm milletimize bir söz verdik. ‘Devletimiz yanımızda dursun. Türk iş dünyası olarak biz bunu başarırız’ demiştik. Cumhurbaşkanımızın destekleriyle yola çıktık. Sonra kıymetli ortaklarımız, Anadolu Grubu, BMC, Turkcell ve Zorlu Holding. Namı diğer Sayın Cumhurbaşkanımız koydu bu namı diğerinin adını babayiğitlerimizle zorlu bir yolculuğa başladık. Küresel ekonomide taşların yeniden oynadığı bütün dünyanın pandemiyle uğraştığı bir dönemde yatırımlarımızı hız kesmeden sürdürdük. Rabbime şükürler olsun. Bugün milletimize verdiğimiz sözü tutabilmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Bu vatanın bir evladı olarak ortaklarımla gurur duyuyorum” dedi. 
'TOGG’UN
DİREKSİYONUNDA HANS YOK'
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise konuşmasında şunları kaydetti:
"7’den 77’ye bu ülkenin her ferdinin hasret olduğu yerli otomobili, Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde hayal olmaktan çıkarıp bugün itibariyle gerçeğe dönüştürüyoruz. 2 yıl önce beraber temelini attığımız fabrikamızın açılışını yapıyoruz. Seri üretim bandından ilk araçları indireceğiz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına büyük bir heyecan, şevk ve coşkuyla hazırlanıyoruz. Bir yandan mevcut ihtiyaçlarımızı karşılarken diğer yandan geleceğin taleplerini belirleyen yenilikçi projelerimize hız verdik. İşte Togg’da otomotiv endüstrisinin geleceğine yön verecek bir proje. Otomobile dair bildiğiniz her şeyi unutun. ‘Togg bir otomobilden daha fazlası’ derken biz gayet ciddiydik. İnsan odaklı, empatik ve akıllı yapısı, Togg’un bizim için sürekli öğrenmesi ve uygun çözümler sunmasını mümkün kılıyor. Kısaca Togg kullanıcısına göre dönüşen ve kullanıcısını dönüştüren bir teknoloji. Nasıl ki Togg’a bir otomobilden fazlası diyorsak, Togg’u üreten tesisimize de bir fabrikadan daha fazlası diyoruz. Burası karbon emisyonunun azaltılması, geri dönüşüm, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjiye yönelik yenilikçi uygulamalarıyla dünyada fark oluşturacak. Mesela boyahanemiz uçucu organik bileşen salımını miktarıyla Türkiye'deki sınırın yasal sınırın 9’da biri. Avrupa'daki yasal sınır 7’de biri. Avrupa'nın en temiz boyahanesi. Yani çevre dostu, akıllı aracımız, yine çevre dostu, akıllı bir tesisle yollara çıkacak. Öyle ki bu tesisimiz daha şimdiden Avrupa'nın köklü otomotiv firmalarının yeni yatırımlarına ilham oldu. Bu tesisi yapan firmamız, müteahhidimiz Avrupa’nın yeni projelerinin de yüklenicisi konumuna geldi. Togg aynı zamanda yetenekli insan kaynağımızın hayallerini gerçekleştirebileceği bilgilerini kullanabilecekleri büyük bir platforma dönüştü. Yurt dışında yaşayan başarılı mühendisleri, tasarımcıları biz ekibimize dahil ettik. Bu manada Togg tersine beyin göçüne de önemli katkılar sağladı. İşte tüm bu örnekler aslında Togg’un nasıl yerli ve milli bir proje, nasıl yerli ve milli bir marka olduğunun ayrı ayrı kanıtı. Bunu ısrarla istemeyenler de yok değil. Onlar için de kısaca şunu söyleyelim. Togg projesinin direksiyonunda Hans yok, George yok, Ayşe var, Mehmet var, Türkiye var."
 'KULLANICIYA DAHA YAKIN OLANLAR DAHA BAŞARILI OLUYOR'
Açılışta, Togg'un kilometre taşlarını anlatan Togg CEO'su Gürcan Karakaş da Togg'un satış stratejisini ve kullanıcıyla temas yöntemini ilk kez açıkladı. Karakaş, şunları söyledi:
"Küresel rekabette kullanıcıya daha yakın olanlar daha başarılı oluyor. Akıllı cihazlarımızı kullanıcılarımızla doğrudan buluşturacak, satışları doğrudan kendimiz organize edeceğiz. Kullanıcıyı merkeze alan, dijital ve fiziksel deneyimi harmanlayan hibrit bir yapıda hizmet vereceğiz. Amacımız kullanıcılara daha hızlı, daha etkin, daha verimli bir deneyim yaşatmak ve uçtan uca çevrimiçi bir deneyim ile Togg kullanıcısı olmalarına da imkan vermek. Bugün klasik üreticiler dahi yeni nesil elektrikli araçlarını bayi ağı üzerinden satmıyor. Kasım ayında İstanbul'da Zorlu Center'da ilk temas noktamızı açıyoruz. 2023 yılında bu sayı 19'a ulaşacak. Satış sonrası temas noktalarımız ise sabit ve mobil servis noktaları dahil olmak üzere ön sipariş başlayana kadar 7 bölgede 20 noktada hazır olacak."
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KIRMIZI RENKTEKİ C SUV İLE TÖREN ALANINA GELDİ
Konuşmaların ardından montaj tesisinden yapılan canlı yayınla ilk akıllı cihaz C SUV, seri üretim bandından indi. Montaj tesisindeki tarihi ana tanıklık eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, seri üretim bandından inen kırmızı renkteki C SUV ile Togg çalışanlarının alkışları arasında tören alanına geldi. 
CUMHURBAŞKANI 
ERDOĞAN: TOGG, 60 
YILLIK HAYALİ GERÇEĞE 
DÖNÜŞTÜREN 
PROJENİN ADIDIR
Seri üretim bandından inen Anadolu Kırmızı C SUV Togg ile çalışanların alkışları arasında tören alanına gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasına Cumhuriyetin ilanının 99’uncu yılını kutlayarak başladı. Erdoğan, "Cumhuriyetimizin 99’uncu yılı kutlu olsun. Anadolu topraklarını bizlere vatan yapan ecdadı, milli mücadelenin kahramanlarını, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal ile TBMM’nin tüm mensuplarını rahmetle şükranla yad ediyorum. Bu anlamlı günde milletçe tek yürek olduğumuz böylesine tarihi bir açılışta buluşmamızı nasip eden Rabbim’e sonsuz hamdüsenalar ediyorum. Millet olmak demek, aynı vatanda hür bir şekilde yaşamak farklılıkları ortak hayallerle birleştirmek hüzünlerin üstesinden ortak sevinçlerle gelmek, hedeflere ortak çabalarla ulaşmak demektir. Millet olmak demek, tüm bu hasletler üzerinde ortak bir geleceğe yönelmek demektir. Togg ülkemizin güçlü yarınları için işte bu ortak hayali kurmanın tadını hepimize yaşatan projenin adıdır. Seri üretim bandından indirip sizlerin huzuruna çıkardığımız bu ilk araçla 60 yıllık hayalin gerçeğe dönüşüne şahitlik ediyoruz” dedi.
‘ÇILGIN TÜRKLER 
GELİYOR DİYECEKLER’
Togg’un Avrupa yollarına bütün bu modelleriyle girdiği zaman herkesin ‘Çılgın Türkler geliyor’ diyeceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaştırmadan enerjiye her alanda kazandığımız eserlerden istifade ederken gururlanmayan var mı? Karşımda ben gurur tablosunu görüyorum. Kardeşlerim, istisnalar elbette çıkabilir. Hiç kendinizi üzmeyin. Bu tablo istisnalar tablosu değil. Bu tablo bir olan, iri olan, diri olan kardeş olan bir tablodur. Hatırlarsanız bugün banttan indirdiğimiz aracın ilk tanıtımında ‘Hani bunun fabrikası nerede?’ diyerek kendi akıllarınca alay edenler vardı. İşte buyurun fabrika burada. Buradan, en başından beri projeyi boğmaya, değersizleştirmeye çalışanlara soruyorum. ‘Fabrika nerede?’ diyordunuz.  Fabrika işte burada. Bursa Gemlik'te. Salgın şartlarına rağmen rekor hızla inşa edilen Togg Gemlik Tesisi., Onu da söyleyelim, öğrensinler. 1,2 milyon metrekare arazi üzerinde 230 bin metrekare kapalı alana sahip bir eser olarak işte burada” ifadelerini kullandı.
 ÖN SATIŞ ŞUBATTA
Togg’un ne zaman yollarda olacağı sorusuna da yanıt veren Erdoğan, “Peki Togg ne zaman yollarda olacak? Bugün seri üretim bandından çıkan araçların test ve sertifikasyon süreçleri başlıyor. Avrupa yollarının da tozunu attıracağı için yeterlilik sertifikasına sahip olacak. 2023'ün ilk çeyreğinin sonunda yollarımızda göreceğiz. Yeni nesil bir girişim olan Togg aracısız bir şekilde vatandaşlarımızla buluşacak. Vatandaşlarımız şubatta ön satış siparişlerini verebilecek” dedi.
HABER MERKEZİ 

Bu haber 587 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÇELTİK'TEN KABLO ÇALAN HIRSIZLAR AFYON'DA YAKALANDI
ÇELTİK'TEN KABLO ÇALAN HIRSIZLAR AFYON'DA YAKALANDI
AHMET YILDIZ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI OLDU
AHMET YILDIZ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI OLDU