TÜRKİYE BÜYÜK DEPREMLE SARSILDI
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

TÜRKİYE BÜYÜK DEPREMLE SARSILDI

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde saat 04.17'de, 7,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bu deprem, Türkiye'de 1903'ten bu yana meydana gelen şiddeti en yüksek 5'inci deprem oldu. Son 120 yılda şiddeti en yüksek deprem, 7,9 ile Erzincan'da yaşandı.

06 Şubat 2023 - 10:40

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem – Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi’nin verilerine göre 1903’ten bu yana Türkiye’de şiddeti 5 ve üzeri 120 deprem meydana geldi.

Merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık olan 7.4 şiddetindeki deprem bu 120 deprem arasında şiddeti en yüksek 5’inci deprem oldu.
Son 121 yılda şiddeti en yüksek deprem 1939'da Erzincan'da meydana geldi. Bu deprem en fazla can kaybının yaşandığı deprem olarak kayıtlara geçti.
Önceki 4 büyük depremin merkez üsleri ve yaşanan can kayıpları şöyle;

Erzincan
27.12.1939
Şiddet… 7.9
Can Kaybı… 32.968

Muradiye (Van)
24.11.1976
Şiddet… 7.5
Can Kaybı… 3.840

Gölcük (Kocaeli)
17.8.1999
Şiddet… 7.8
Can Kaybı… 17.480

Düzce
12.11.1999
Şiddet… 7.5
Can Kaybı… 763

AK Parti'li Çelik: Devletimiz tüm birimleriyle iş başındadır

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Kahramanmaraş merkezli 7.4 büyüklüğündeki depremin ardından yaptığı açıklamada, "Tüm kurumlarımız teyakkuza geçmiştir. Devletimiz arama kurtarma başta olmak üzere tüm birimleriyle iş başındadır" açıklamasında bulundu.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter hesabından açıklamada bulundu. Çelik,Kahramanmaraş  Pazarcık merkezli 7,4 büyüklüğündeki depremin Kahramanmaraş, Hatay, Adana, Osmaniye, Diyarbakır, Malatya ve Şanlıurfa başta olmak üzere çevre illerde etkili olduğunu belirterek, "Tüm kurumlarımız iş başındadır. Tüm kurumlarımız teyakkuza geçmiştir. Devletimiz arama kurtarma başta olmak üzere tüm birimleriyle iş başındadır. Enkaz altındaki vatandaşlarımızın kurtarılması için tüm birimlerimiz seferberlik halinde. Tüm vatandaşlarımızın yetkili birimlerin açıklamalarına göre hareket etmesi çok önemlidir. Büyük bir imtihanın içindeyiz. Bu büyük imtihanı el birliğiyle atlatacağız. Devletimiz iş başındadır. Vatandaşlarımızın devlet kurumlarımızın açıklamalarına göre hareket etmesi çok önemlidir" ifadelerini kullandı.

Kızılay ekipleri deprem bölgesine hareket etti

Kahramanmaraş merkezli olarak meydana gelen depremin ardından Kızılay Afet Operasyon Merkezi’nde kriz masası kuruldu. Kızılay ekipleri bölge operasyon merkezleri ve Ankara’da bulunan merkez depolardan yüklediği barınma ve beslenme malzemeleriyle deprem bölgesine hareket etti. Kızılay, olası kan ihtiyacına karşı da bölgeye yönelik kriz planlaması yaparak, çevre illerden deprem bölgesine kan takviyesi yapıyor.

Prof. Dr. Özener: 6 üzerinde artçı depremleri yaşayabiliriz

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, "Artçı depremlerin uzun süre boyunca devam etmesi beklenebilir. 6 üzerinde artçı depremleri yaşayabiliriz. Özellikle uyarılara dikkat edilmesini istiyoruz " dedi.

Prof. Dr. Haluk Özener, "Türkiye saatiyle sabah 04.17'de merkez üssü hesaplamalarımıza göre Gaziantep Şehit Kamil ilçesi olan ve AFAD'ın açıkladığı Kahramanmaraş Türkoğlu ilçesi olan bir deprem yaşadık. Deprem Kahramanmaraş il sınırına yakın olduğu için bulunan lokasyonlardan il farklılığı var, gözüküyor ama iki kurumun da bulduğu büyüklük ve lokasyon birbirine çok yakın. Deprem  7.4 büyüklüğünde. Farkı bir ölçüm biriminden hesapladığımızda ise 7.7 büyüklüğünde görüyoruz.  Bu deprem Doğu Anadolu Fayı üzerinde oldu. 8-10 ilde ciddi anlamda hissedildi. Yaklaşık 180 kilometrelik bir kırıktan bahsediyoruz. 17 Ağustos depreminden sonra bu coğrafyada yaşanan en büyük depremden bahsediyoruz. Toplantılarda hep Marmara bölgesine dikkat çekiliyor. Biz defalarca uyardık, sadece Marmara'ya bakmayın Doğu Anadolu ve Kuzey Doğu Anadolu fayı hattı üzerinde kırılmamış noktalar olduğunu söyledik. Bu da Doğu Anadolu Fayı üzerinde kırılmamış bir segmentti. Şu ana kadar 48 artçı deprem meydana geldi. Bunların bir tanesi 6.6 büyüklüğünde, 7 tanesi de 5'in üzerinde oldu. Artçı depremlerin uzun süre boyunca devam etmesi beklenebilir. 6 üzerinde artçı depremleri yaşayabiliriz. Özellikle uyarılara dikkat edilmesini istiyoruz. Hasarlı olan binalara girilmemesini istiyoruz. Hasar almış binaların artçı şoklarda yıkılması söz konusu olabilir" diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Deprem bölgesinde vatandaşlarımız camilerimizde kalabilir

Diyanet İşleri Başkanı Ali ErbaşKahramanmaraş’ta meydana gelen deprem nedeniyle evlerine giremeyen vatandaşların uygun olan camilerde din görevlilerinin rehberliğinde kalabileceklerini duyurdu.

Diyanet İşleri Başkanı Ali ErbaşKahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7.4 büyüklüğünde meydana gelen ve çevre illerde de hissedilen depremle ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Erbaş, depremden etkilenenlere geçmiş olsun dileğinde bulunarak, "Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak ekiplerimizle deprem bölgesinde milletimizin yanında olacağız. Deprem bölgesinde evlerine giremeyen tüm vatandaşlarımız, arzu etmeleri halinde il müftülüklerimiz ve din görevlilerimizin rehberliğinde uygun olan camilerimizde diledikleri kadar kalabilirler" ifadelerini kullandı.

 

Bu haber 498 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KAHRAMANLIK TÜRKÜLERİ AKŞEHİR’DE SESLENDİRİLECEK
KAHRAMANLIK TÜRKÜLERİ AKŞEHİR’DE SESLENDİRİLECEK
ILGIN'DA İŞLENEN CİNAYET MÜGE ANLI'DA ARAŞTIRILIYOR
ILGIN'DA İŞLENEN CİNAYET MÜGE ANLI'DA ARAŞTIRILIYOR