TUZLUKÇU’DA TARLA GÜNÜ
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

TUZLUKÇU'DA TARLA GÜNÜ

Tuzlukçu'da Antalya Valisi Münir KARALOĞLU'nun katılımıyla Tarla günü düzenlendi.

24 Ağustos 2019 - 01:18

Antalya Valisi Münir KARALOĞLU öncülüğünde başlatılan “Gelin Kardeş Olalım” projesi kapsamında Tuzlukçu ilçesi ile  Antalya İli Muratpaşa İlçesi ile kardeş oldular.  Proje kapsamında Muratpaşa İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce Anamas Tohum sponsorluğunda temin edilen 5 bin 600 domates fidesinin dikimi gerçekleşmiştir. İlçemizde hayata geçirilen “Gelin Kardeş Olalım” projesi kapsamında domates tarımının yaygınlaştırılması ve kimyasaldan uzak tarım uygulamasına geçilmesi hedeflenmektedir. 
önceki gün  gerçekleştirilen proje açılış ve tanıtım toplantısına İlçe Kaymakamı Mehmet İLİDİ, Tuzlukçu Belediye Başkanı Nurettin AKBUĞA ve İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa ŞENER ev sahipliği yapmıştır. Serada domates yetiştiriciliği ve tarla günü etkinliğine; Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa ÖZEN, Konya İl ve Tarım Müdürü Ali ERGİN, İl Müdür Yardımcısı Fevzi TOSUN katılmıştır. Ayrıca komşu ilçelerden Yunak Kaymakamı Mehmet Erdem AKBULUT, Çeltik Kaymakamı Osman SAK, Ilgın Kaymakamı Y. Fatih KADİROĞLU, Akşehir Belediye Başkanı Salih AKKAYA, Akşehir Ticaret Odası ve Akşehir Ziraat Odası Başkanı Ahmet Emin Makascı ile kurumlardaki daire amirleri katılmıştır. 
Proje kapsamında konuşma yapan Tuzlukçu Belediye Başkanı Nurettin AKBUĞA; “İlçemizde seracılık ve örtü altı yetiştiriciliğinin gelişmesi ve katma değeri yüksek tarım ürünlerinin geliştirilmesi yönünde görüşlerini bildirmiştir. Tuzlukçu Belediyesi olarak bağ alanı oluşturulduğunun bağcılığın ve seracılığın İlçemizde örneklerinin olduğunun ve bu tarz uygulamanın İlçemize uyum sağladığını dile getirmiştir. Ayrıca Tuzlukçu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Tuzlukçu Belediyesi tarafından kurulan örnek sera alanını herkesin gezerek fikir edinmesi gerektiğini konuşmasında dile getirmiştir”.
Etkinliğe katılan tüm konuklar örnek sera alanını gezmiştir. Öğle yemeğinin ardından Domates Yetiştiriciliği Demonstrasyonu ve Tarla Günü Etkinliği son bulmuştur.
"GELİN KARDEŞ OLALIM" PROJESİ TUZLUKÇU'YA CAN KATTI 
Antalya Valisi Münir Karaloğlu öncülüğünde, İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen yönetiminde hayata geçirilen ve Türkiye’nin 18 ilinin 18 ilçesiyle tarımsal işbirliği amacıyla başlatılan “Gelin Kardeş Olalım” projesi meyvelerini vermeye başladı. 
Muratpaşa İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce Anamas Tohumculuk sponsorluğunda temin edilen 5 bin 600 domates fidesinin dikimi nisan ayında gerçekleşmişti. Muratpaşa ilçesinde proje kapsamında kardeş olan Konya Tuzlukçu’da Gelin Kardeş Olalım Projesi ile domates tarımının yaygınlaştırılması ve akabinde kimyasaldan uzak biyolojik ve biyoteknik mücadele yöntemleri kullanılması hedeflendi. 3 yıl sürecek ve birçok yenilikçi uygulamayı içeren proje ile ilçenin önemli bir örtü altı domates üretim alanına dönüşmesi ve Türkiye’de piyasaya sürülen domates arzının arttırılması amaçlanıyor. 
Kardeş ilçe Konya Tuzlukçu Müdürü Mustafa Şener ile Muratpaşa İlçe Müdürü Funda Ayar Şensoy, Özen'i ziyaret etti. Proje kapsamında Tuzlukçu’da kurulan demonstrasyon seralarında yetiştirilen domateslerin tanıtımını yapıldı.
HABER / MEHMET İNCE 

Bu haber 605 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞÜPHELİ ARAÇTAN UYUŞTURUCU ÇIKTI
ŞÜPHELİ ARAÇTAN UYUŞTURUCU ÇIKTI
DOĞANHİSAR BELEDİYE BAŞKANINA GÖREV ŞEHİDİ UNVANI
DOĞANHİSAR BELEDİYE BAŞKANINA GÖREV ŞEHİDİ UNVANI