UYUMA PROJESİ SAYESİNDE UYUŞTURUCU SUÇLARI İHBAR EDİLECEK
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

UYUMA PROJESİ SAYESİNDE UYUŞTURUCU SUÇLARI İHBAR EDİLECEK

Uyuma mobil uygulaması sayesinde vatandaşlar tanık oldukları uyuşturucu suçlarını tek tuşla ihbar edebilecekler.

11 Temmuz 2019 - 09:38

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 100 Günlük Eylem Planı’nda açıkladığı, “Uyuma” Projesi hayata geçti. %100 yerli ve milli olan mobil uygulama Uyuma, hem iOS, hem de Android kullanıcıları tarafından indirilebilecek.Uyuma ile vatandaşlar sokakta karşılaştıkları uyuşturucu tacirlerini veya bağımlılarını tek tuşla  polise ihbar edebilecekler. Uygulamaya T.C kimlik numarası ile giriş yapılacak. Vatandaşlar, bulunduğu yerin adresini yazıp butona bastığında narkotik birimlerine mesaj gelecek. Bu konuma en yakın Narkotik polis ekibi yönlendirilecek.
 Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanı İbrahim Seydioğulları konu ile ilgi şu açıklamalarda bulundu; “Uyuma Projesi, Bakanlığımızca üretilen bir proje. Yakın zamanda başlayacak. Akıllı telefonlar için bir aplikasyon, yani uygulama. Akıllı telefonlara indirilecek. Suçla mücadelede vatandaşın desteğini sağlamaya dönük bir proje. Vatandaşın bize göz kulak olması ve mücadeleye katılımını sağlamak amacındayız. İlk kez uygulanacak. Kimlik numarasını girerek programı giriş yapabileceksiniz. Kimlik numarasını eşleştireceğiz ihbara bakarken. Kimlerin uygulamayı indireceğine dair sınırlama olmayacak. Faydalı olacağını umuyoruz. İller düzeyinde WhatsApp ihbar hatlarımız var, onlar da sürecek. Uygulamayı indiren vatandaşımız, sokakta gördüğü veya karşılaştığı uyuşturucu ticareti suçunu, uygulamayı kullanarak bilgi verecek. Arayıp söylemesine gerek kalmayacak. Bulunduğu yerden butona bastığında uygulama yoluyla birimlerimize mesajı gelecek ve konumuna en yakın ekibi yönlendireceğiz. İhbarcının kimliği kesinlikle gizli tutulacak. Bu zaten yasal zorunluluk. Bizim açımızdan yükü de var. Vatandaşımızın hiçbir kaygısı olmasın. Uygulamanın yazılımı Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı’nda yapıldı. Yüzde yüz yerli ve milli. Kendi mühendislerimiz, yazılımcılarımız tarafından üretildi.” Vatandaşların karşılaştıkları uyuşturucu ticaretini doğrudan ve en hızlı şekilde bildirmelerini sağlamaktır. UYUMA Mobil uygulamasının en önemli kolaylığı program cep telefonunuzda aktif edildikten sonra tek tuşla ihbarın sağlanması, uyuşturucu satışının önlenmesi konusunda farkındalığın arttırılması ve bu konuda vatandaşların etkin desteğinin sağlanmasıdır. Vatandaşlarımızın karşılaştıkları Uyuşturucu Madde suçlarını doğrudan ve hızlı bir şekilde bildirmelerinin sağlanması, önlenmesi ve konu ile ilgili farkındalığın arttırılması amacı ile Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığınca hazırlanan “UYUMA” Projesi Ülkemiz genelinde kullanıma açılmıştır. Akıllı telefon kullanıcısı bir kişinin Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği “Uyuşturucu İle Mücadele Aplikasyonu (UYUMA)” arama satırına UYUMA yazarak çıkan ekranın üzerine bir kez tıkla, gelen ekranda yükle butonunu tıklayarak program cep telefonuna indirilir. Program indikten sonra üzerine bir kez tıklanarak program açılır, açılan ekranda Kimlik numaranız: yazılı alana 11 haneli T.C. Kimlik Numarası girilir. Cep Telefonunuz: yazılı ekrana cep telefonu numarası yazılır ve alt tarafta bulunan DEVAM EDİNİZ butonu tıklanır. Daha sonra cep telefonunuza gelen aktivasyon kodu girilerek UYUMA programı aktif hale getirilir. 
Aktif hale gelen UYUMA programına bir kez tıklanır ve çıkan ekranda İhbar Açıklaması Giriniz (İsteğe Bağlı) açıklama girip girmemek tamamen sizin isteğinize bağlı, daha sonra alt tarafta bulunan İHBARI TAMAMLA butonuna tıklayarak ihbar tamamlanır. İhbarı tamamla butonunu tıklandıktan sonra ihbarda bulunduğunuz yerin koordinatları sisteme düşer ve en yakın ekip sevk edilerek gerekli çalışma yapılır. İhbarı alan personel tarafından ihbarda bulunan kişiye dönüş yapılarak bilgilendirme yapılır. HABER MERKEZİ 

Bu haber 644 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vakıflar Bölge Müdürü Nurullah Osmanlı Akşehir’i Ziyaret Etti
Vakıflar Bölge Müdürü Nurullah Osmanlı Akşehir’i Ziyaret...
CEZAEVİ FİRARİSİ, EBER GÖLÜ SAZLIKLARINDA YAKALANDI
CEZAEVİ FİRARİSİ, EBER GÖLÜ SAZLIKLARINDA YAKALANDI