YAPTIĞI BİLİMSEL ÇALIŞMALARLA AKŞEHİRİN GURUR KAYNAĞI OLDU
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

YAPTIĞI BİLİMSEL ÇALIŞMALARLA AKŞEHİRİN GURUR KAYNAĞI OLDU

Akşehir doğumlu olan Dr. Deniz Cihan Gündüz, Almanya’da RWTH Aachen Üniversitesi’nin Kimya Bölümü’nde “tam katı hal pillerinin” geliştirilmesine yönelik doktora çalışmasını en yüksek notla tamamlayarak Akşehir’in gurur kaynağı oldu.

29 Kasım 2019 - 00:38

1989 Akşehir doğumlu olan Deniz Cihan Gündüz daha önce ilk ve ortaokul dönemlerinde girdiği sınavlarda derece yakalayarak dershane ve il birincilikleri elde etmişti. Satranç turnuvalarında da gösterdiği başarılarla ilçe gündeminde yer alıyordu. Dr. Gündüz adayların kendi alanlarındaki dil becerilerini belirlemeye yönelik olarak 3 Kasım 2019'da Öğrenci Seçme Ve Yerleştirme Merkezi tarafından Türkiye genelinde düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL)'nda İngilizce Fen Bilimleri alanında seksen soruda seksen net yaparak yüz puan aldı ve Türkiye birincisi oldu. YÖKDİL sınavı, doçentlik gibi akademik yükseltmelere başvuracak akademisyenler ve tıpta uzmanlık yabancı dil şartını sağlamak isteyen hekimler başvurmaktadır. İleri düzeyde İngilizce ve Almanca ve başlangıç düzeyinde Fransızca bilen Dr. Gündüz, Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü’nde lisans çalışmalarını tamamladı. Sonrasında ODTÜ Mikro ve Nanoteknoloji programında ince film güneş pilleri üzerine yaptığı çalışmarla yüksek lisans derecesi aldı. Doktora çalışmalarını Avrupa’nın en iyi üniversitesi olarak gösterilen Almanya’nın Aachen kentindeki RWTH Aachen Üniversitesi’nin Kimya Bölümü`nde sürdüren Deniz Cihan Gündüz tamamen katı bileşenlerden oluşan “tam katı hal pillerininin” geliştirilmesine yönelik yaptığı çalışmalarda gösterdiği üstün başarılardan dolayı en yüksek not olan "sehr gut" (çok iyi) notuyla doktora çalışmalarını tamamlayarak Dr. rer. nat. Unvanını aldı. Sıvı elektrolit kullanılan pillerin taşıdığı riskler ve kullanımındaki sakıncalar göz önüne alındığında; Dr. Deniz Cihan Gündüz’ün, tamamen katı bileşenlerden oluşan “tam katı hal pillerinin” geliştirilmesine yönelik çalışmalarının oldukça önemli olduğu vurgulanıyor. Günlük hayatın ayrılmaz bir parçası olan cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılan lityum-iyon pillerinde sıvı ve polimer elektrolitler kullanılıyor. Sıvı elektrolitlerin kullanımı, dışarı sızma ve patlama gibi ihtimalleri de beraberinde getiriyor. Bu sebeplerle bazı cep telefonlarının uçaklarda kullanımına bazı havayolu şirketleri tarafından kısıtlama getiriliyor. Öte yandan sıvı elektrolit kullanımı, yüksek paketleme maliyetlerini de beraberinde taşıyor. Tam katı hal pillerinde katı hal elektrolitler kullanılacağı için, belirtilen sorunları ortadan kaldıracağı düşünülüyor. Tüm dünyada rüzgâr ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına büyük bir yönelim olmasına karşın, geceleri güneş enerjisi elde edilememesi ve rüzgardan alınan enerjinin gün içi dalgalanmalar göstermesi nedeniyle enerjinin etkili depolanması günümüzün en temel teknolojik hedefleri arasında yer alırken, tam katı hal pillerinin bu alanda da önemli yer tutması bekleniyor.
Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde lisans ve yüksek lisansını tamamlayan, İngilizce ve Almancaya hâkimiyetiyle Avrupa’nın en iyi üniversitesi olarak gösterilen Aachen Üniversitesinden doktorasını alan Akşehirli genç bilim insanının annesi Nazlı Gündüz ve babası Hasan Gündüz de, oğullarının kaydettiği başarıların haklı gururunu yaşıyorlar. Prof. Dr. Necmettin Erbakan da aynı üniversitede dizel motorlar üzerine yaptığı teorik çalışmalarla 1953 yılında doktor ünvanı almıştı. Dr. Gündüz doktora süreci boyunca araştırmalarını Julich Araştırma Merkezi`nde yürüttü. 2007 yılı Nobel Fizik Ödülü’nün de gittiği Julich Araştırma Merkezi’nin yıllık araştırma bütçesi yarım milyar Euro. Dr. Gündüz 2016 yılında dönemin Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ile de Julich Araştırma Merkezi’ni ziyareti sırasında tanıştı. Akşehir Postası Gazetesi olarak Dr. Deniz Cihan Gündüz’ e bundan sonra da ülkemize ve milletimize kazandıracağı, örnek olacağı bilimsel çalışmalarında başarılar dileriz.
HABER / EBUBEKİR
 ARSLAN 

Bu haber 1280 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİNDE KONYA GIDA VE TARIM ÜNİVERSİTESİ FARKI, TORKU GÜVENCESİ
ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİNDE KONYA GIDA VE TARIM...
HAFTASONU DÜĞÜNLER DENETLENECEK
HAFTASONU DÜĞÜNLER DENETLENECEK