YAZAR TARIK BUĞRA AKŞEHİR’DE ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

YAZAR TARIK BUĞRA AKŞEHİR’DE ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE ANILIYOR

Akşehir Belediyesi; Akşehirli Ünlü Yazar Tarık Buğra’yı ölüm yıldönümünde düzenlediği çeşitli programlarla anıyor.

26 Şubat 2020 - 09:50

Etkinlikler kapsamında; Akşehir Kültür Merkezi’nde Anadolu Mektebi öğrencileri tarafından ‘‘Edebiyatın Yerli ve Milli Sesi: Tarık Buğra’ isimli bir panel düzenlendi. Panel öncesi kültür merkezi fuaye salonunda Yazar Tarık Buğra’nın fotoğraflarından, kitap kapaklarından ve gazetelerdeki köşe yazılarının kupürlerinden oluşan bir sergi de açıldı.
Panel öncesi bir açılış konuşması yapan Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya; vefatının 26. Yıldönümünde Akşehirli Yazar Tarık Buğra’yı rahmetle andıklarına değinerek “Tarık Buğra, toplumcu ve vatanına bağlı bir yazardır. Eserlerindeki öncelik, dönem şartlarını ve Anadolu insanını anlamak olmuştur. Bunu da; “ Ben, edebiyatın her şeyden önce insanı anlamak ve anlatmak çabası olduğuna inanırım. İnsanı anlamak da evvela kendini anlamaktan geçer” sözüyle desteklediği görülür. Tarık Buğra güçlü tahlilleri, muazzam tasvirleri, derinlemesine işlediği fikirleri, sağlam üslubuyla geniş kitlelere ulaşmayı başarmıştır. Tarık Buğra, millî şuurunun oluşumunda tarih bilincinin ortaya çıkmasında birçok eseri yanında özellikle “Küçük Ağa” ve Osmancık’ın yadsınamayacak katkısı söz konusudur. Tarık Buğra Türk romanlarının vazgeçilmezi olarak adlandırılan İstanbul’ dan bahsetmek yerine çocukluk ve gençlik döneminin başlangıcını geçirdiği Akşehir’den doğup büyüdüğü yerden bahsetmiştir. Bu ve benzeri etkinliklerle biz de Tarık Buğra’ya Büyük Ağa’ya vefa borcumuzu yerine getirmeye çalışıyoruz” dedi.
Başkan Akkaya’nın konuşmasının ardından Anadolu Mektebi öğrencileri tarafından hazırlanan ‘‘Edebiyatın Yerli ve Milli Sesi: Tarık Buğra’ isimli bir panele geçildi.
Panel Başkanlığını Şehit Öğretmen Gürkan Arıtürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 11. Sınıf Öğrencisi Beyza Akyol’un yaptığı panelde; Tarık Buğra Sosyal Bilimler Lisesi 11. Sınıf Öğrencisi İrem Yumurtacı tarafından ‘Tarık Buğra ve Gençlik’, Şehit Özden Çınar Mesleki Teknik Anadolu Lisesi 11. Sınıf Öğrencisi Sümeyra Oğul tarafından ‘Tarık Buğra’nın Kitaplarında Toplum Düzenindeki Değişikliğin Bireye Etkisi’, Şehit Zeynep Sağır Anadolu İmam Hatip Lisesi 9. Sınıf Öğrencisi Merve Çalışkan tarafından ‘Tarık Buğra’nın Gözünden Aile İlişkileri ve Toplum Yaşantısı’, Tarık Buğra Sosyal Bilimler Lisesi 11. Sınıf Öğrencisi Fadime Şanlı tarafından ‘Tarık Buğra’nın Akşehir’inden Günümüze Neler Değişti, Neler Kaldı’ konulu sunumlarını yaptılar.
Sunumların ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü A. Barbaros Topaloğlu, ve Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya panelle ilgili değerlendirmelerini yaparak panelist öğrencilere ve onları hazırlayan öğretmenlerine teşekkür ettiler.
Panel sonunda Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya tarafından panelist öğrencilere hediye takdimi yapılarak, hatıra fotoğrafı çekimi yapıldı.
Panele; Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, Ziraat Odası Başkanı Aziz Bingül, İlçe Milli Eğitim Müdürü A. Barbaros Topaloğlu, Akşehir Belediyesi Kültür Ve Sosyal İşler Müdürü İbrahim Öncel, siyasi parti temsilcileri, bazı kamu kurum müdürleri, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.
HABER MERKEZİ 
 

Bu haber 2370 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ ANMA, DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ ETKİNLİKLERİ BAŞLADI
15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ ANMA, DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ...
EMNİYETTEN KUMAR BASKINI
EMNİYETTEN KUMAR BASKINI