BU BAŞKAN BAŞKA…..
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Muzaffer ŞENOL

Muzaffer ŞENOL

EMEKLİ İMAM

BU BAŞKAN BAŞKA…..

13 Eylül 2012 - 12:20

BU BAŞKAN BAŞKA…..

Başkan denilince aklımıza ilk gelen Belediye Başkanı olacaktır. Benim derdim belediye başkanı degil, sivil toplum kuruluş başkanları, dernek başkanları, kooperatif başkanları, birlik başkanları …..devam ederek gidiyor. Sivil toplum kuruluşlarında görev alacak başkanların seçiminden önce yönetim kurulu seçilir ve aralarından başkan, başkan yardımcısı ve diğer üyeler seçilir.

Sivil toplum kuruluşlarının geneline baktığımızda seçimden önce seçilecek başkan,  aşağı yukarı belli olur. Liderlik vasfını öne çıkaran başkanlar, kararları çoğunluk yerine kendisi almaya çalışır. Yönetim kurulu aralarındaki toplantılarda başkan bir öneri sunar bu öneriye katılmayan çok nadir hatta yok denecek kadar azdır.

Bazı başkanlar; çoğu zaman yönetim kurulu toplantısına gerek duymadan telefon bile etmeden bazı kararları alır uygular. Yönetim kurulu üyelerinin bu karar katılmalarını ve karar defterini imza atma işini gerçekleştirmelerini bekler, yönetim kurulu üyelerinden biri imza atmadan kararı okumaya başlarsa bir tedirginlik başlar.  Başkanın yalnız başına aldığı karara imza atmayan bir yönetim kurulu üyesi çıkarsa vay haline! Hemen karşı çıkan üyeye karşı tavır alınır aralarda küslükler başlar. Dedikodular ayyuka çıkar. 

Yönetimini aldığımız sivil toplum kuruluşlarında yönetime seçildiğimizde üzerimize düşen görevi tam anlamıyla yerine getiremiyorsak, ne anlamı kaldı yönetim kurulu’nun? İstifa edip gitmek en akıllı davranıştır.

 Bu başkan başka başkan olmak için yönetimle alınacak karara saygı duymak gerekmez mi? Tek başına karar verecek başkanlar için yönetim kuruluna ne gerek vardı? Ben başkanım demekle başkan olunmaz, Bana başkan desinler diye her taşın altına el koyulmaz…

Bu yazı 6596 defa okunmuştur .

Son Yazılar