FOSUR-FOSURRRR….
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Muzaffer ŞENOL

Muzaffer ŞENOL

EMEKLİ İMAM

FOSUR-FOSURRRR….

03 Ekim 2012 - 12:45

Sormuşlar deveye,"Neden boynun eğri" diye. Deve dönmüş cevap vermiş; "Nerem doğru ki" diye. Bizde vatandaşın geleceği sağlığı için yasalara karşı deve misali neremiz doğru ki, inat edip bana bir şey olmaz demek, gelsinler ceza yazsınlar, vb. ithamlarla ancak kendimizi kandırırız.

Sağlık, Eğitim, Kültür ve Spor kurumlarına 100m. Mesafede sigara satanlara, Çocuklara sigara satanlara, Yere izmarit ve paket atanlara, Sigara ürünlerini market raflarında teşhir edenlere, Raflarda  çocukların bizzat alabileceği şekilde sunanlara, Sigaraya benzer şekilde sakız,şeker,çerez,oyuncak üretenlere, Kapalı mekanlarda sigara içenlere, ve içtirenlere 50 TL ile 50 bin TL arası para cezası ve ve 6 yıla kadar hapis cezası olduğunu bilmeyen yok gibi..

Yasak uygulanacak yerlere baktığımızda;  birçok yere yasak gelmesine rağmen hale kıraathanelerde fosur-fosur sigara üstüne sigara tüttürülen yerleri görmekteyiz, Sokağa bakıyorsunuz ortaöğrenimde okuyun kravatlı cıvıl cıvıl olan çocuklarımızın sigara ellerinde içip duruyorlar, bu çocuklara bu mereti satanların,  bu yasadan haberi mi yok? yada zaten ceza kesen yok rahatlığı mı?..

Bazı Kahvehanelere  yasa hiç uğramamış. Adam bir elinde oyun kağıdı diğer elinde sigara fosur fosur tüttürüyor. Ortada bir soda şişesi sigaranın külünü oraya atıyor. Masada kül tablası yok desinler. Nasıl olsa ne gelen var nede giden nede yasayı uygulayan….. Anlaşılan kahvehaneler yasayı ve yasayı uygulayanları takmıyor, yada bunların yasadan haberleri yok.

Vatandaş aracıyla yolda gidiyor aracın camı açık fosur-fosur içtiği sigarayı camdan eliyle dışarı atıyor. Dışarıda yangın çıkacakmış, birilerinin bir yıllık emeği boşa gidecekmiş hiç umurunda değil. ‘’Bana değmeyen yılan bin yaşasın’’  mantığı var herhalde… Ama bir gün belki o yılan sana, senin yakınına, dostuna, arkadaşına kardeşine hele birde sana  değerse….. bu hikaye kuyruk acısı çeken yılan ile evlat acısı çeken babanın hikayesine  dönmesin..

Birde çocukların ulaşamayacakları yerlerde sigara satılmayacak, teşhir edilmeyecekti. Küçücük çocuklar sigara almak için gidince satıcının vermemesi gerekirdi, ee… gözümüzü para hırsı bürümüş  iki kuruşluk kar için satıcı veriyor, ama yasa tam uygulansaydı korkudan acaba satabilirimiydi. Her halde satamazdı. Al sana yasa "ne soran var, ne uygulayan."

Aslında içilmesi serbest olan yerlerde kimsenin özgürlüğüne, sigara içmesine, fosur-fosur tüttürmesine karışan yok. , ''Bilinçli yönetim, sağlıklı toplum olabiliriz''.Çok mu zor? Biraz gayret etsek, çocuklarımıza güzel örnek olsak, niye olmasın?

 ''Yasalar Çiğnenmek için değil, uygulanmak için vardır''

Bu yazı 5293 defa okunmuştur .

Son Yazılar