KAPASİTE RAPOLARINI KİM YAPACAK
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Muzaffer ŞENOL

Muzaffer ŞENOL

EMEKLİ İMAM

KAPASİTE RAPOLARINI KİM YAPACAK

26 Ekim 2013 - 09:45Sanayi sicil belgesi almayan ve 6948 sayılı kanunun 1. Maddesinde belirtilen şartlarda iş yapan işletmeler bulunmaktadır. Bu işletmeler sanayi sicil belgelerini 31/12/2014 tarihine kadar almaları gerekmektedir. Almayan işletmeler idari para cezasına ödemek zorunda kalacaklardır. 
Sanayi Sicil Belgesi almak için kapasite raporunun olması gerekmektedir. Kapasite raporunun ilçemizde Ticaret Ve Sanayi odasından başka diğer odalar yapmamaktadır. Bu Raporun yapılması için küçük esnafın Sanayi ve Ticaret Odasına mı kaydalması gerekir. Tabii ki hayır. Diğer meslek odaları bu kapasite raporlarını yapabilirler.
Ama bu raporu yapacak meslek odası görünmüyor. Çünkü bunu birkaç kez yaşadık. Odadan bir yetkliye sorduğumuzda biz bunu yapmasını bilmiyoruz. Siz yaptırın biz onaylatma aşamasında yardımcı olalım ‘’ demesi uygun mu sizce… Bu pişmiş aş herkes razı olu herhalde..
Ama kimse ‘’pişmiş aşa su dökmek’’ istemez. Kimse rahatını bozmak istemez. Odaların başına yönetici olarak seçiliriz. Gün gelir görevimiz biter yine seçilmek için çaba gösteririz.  Kapasite raporunu bir araya gelip de yapamayan odalar veya bu hizmeti sunmak için bir araya gelmek için çaba göstermeyen meslek odaları esnafa hangi işlerinde yardımcı olacaklar…

MESLEK ODALARI NE İŞ YAPAR?
İlçemize baktığımızda  Altmış binden fazla nüfus Konya’nın ikinci büyük ilçesi,  Doğunu Batıya bağlandığı yol üzerinde,  marka haline gelmiş Akşehir kirazi, Nasreddin Hoca, Seyid Mahmut Hayrani vb. gibi ilim insanlarını, Tarihle simgeleşmiş Kurtuluş savaşı Batı Cephesi Karargahı, Buram Buram Kültür kokan büyük bir şehir, Akşehir.
Meslek Odaları Akşehir için ne yapıyor diye kendi kendime sorduğumda Akşehir Ticaret Odasının faaliyetleri dışında faaliyeti olupta göze görünün bir şey olmadığı kanaatindeyim. Şehrimizde birçok meslek odası var. Bu odanın başında seçimle gelmiş, yenilikçi genç esnaf arkadaşlarımız bulunmakta, önceki başkanlardan şikayetçi olduk hizmet vermiyor dedik ve yenilerini seçtik, Eskiden farkı kalmadı bu işin,
Yeni seçilecek ve seçilen arkadaşlarımız bu odaların bir sorumluluğu ve yapması gerekenlerin olduğunun farkına varıp, işleyişin ve hizmetin yapılması konusunda ellerinden gelenleri yapmaları ve fazla çalışmaları gerektiğini düşünüyorum. Odayı sekreter veya oda çalışanına bırakıp aylık huzur hakkı alan yönetim ve denetim kurullarını esnaflarımız istemiyor.
Her yıl aidat toplamanın bir marifet olmadığı, aslında aidatların karşılığında hizmetin verilmesi gerektiği,  ‘’Kimseden aidat alamıyoruz’’ zorlanıyoruz derseniz.  Hizmetin eksik ve tatmin edilmediği konusunda bir sıkıntı olacağını düşünmemiş gerekir. Aylık toplantıların bile yapılamadığı meslek odalarımızda hizmette ve çalışmakta sıkıntı olacağı aşikardır.  
Siz değerli Yöneticiler sizden bekleneni veremediğiniz zaman görevinize kendiniz son vermiş olursunuz.  Siz yönetici olmayıp ta esnaf olsaydınız odanızda sizin yönettiğiniz gibi yönetseydi ne yapardınız. Seyirci mi kalırdınız.  Seçilmek ve seçilmekten sonra çalışmak engelleri aşmak zordu. Önemli olanda zoru başarmaktır.

Dünkü sayımızda bu sayfada yayınlanmış olan "Kapasite Raporlarını Kim Hazırlayacak" Başlıklı  yazı yanlışlıkla Ahmet Yıldız'ın köşesinde yayınlanmıştır. Düzeltir özür dileriz.

Bu yazı 3376 defa okunmuştur .

Son Yazılar