KARPUZ ÇÖPLÜĞÜ
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Muzaffer ŞENOL

Muzaffer ŞENOL

EMEKLİ İMAM

KARPUZ ÇÖPLÜĞÜ

14 Kasım 2012 - 11:03

KARPUZ ÇÖPLÜĞÜ

Belediyemiz eskiden gelen bir geleneği karpuz yerlerini kiraya verme işini devam ettirmekte böylece şehrin çeşitli yerlerine karpuz pazarları kurulmaktadır. Bu pazarlardan tüketiciler, üreticiler, satıcılar ve Belediye maddi ve manevi açıdan yararlanmaktadır. Açıklık getirmek gerekirse belediye kira geliri elde etmek, satıcı kar elde etmek, tüketici ayağına gelen karpuzun en iyisini seçmek, üreticide emeğinin karşılığını almak için çaba göstermektedir.
İşin belediye tarafından boyutuna baktığımızda kira kontratosunda kira süresi ve kira miktarı önemlidir. Fakat Kira kontratolarına karpuz yerlerini kiraya tutanlar bu yerleri temiz tutmalıdır buradan sorumludur. Sezon bitiminde örneğin şu tarihte burayı terk edip işine son vermelidir’’ diye bir hüküm var mıdır onu merak ediyorum.  
Mevsim bitti karpuz satışları durdu. Karpuzun mevsimi geçti. Karpuzcular kavunları bile sattılar. Kiraladığı mekanları terk ettiler. Arkada kalanlar 300 – 500 kğ civarında karpuz ve karpuzun arasına konan sap saman…. Nereden bahsettiğimi öğrenmek istiyorsanız gezin karpuz kiralama yerlerini… Karpuz’un artık kokan,  akan taraflarını yiyecek birileri aranıyorsa,  bu işi en iyi tavuklar yapmaktadır.  Kimse müdahale etmekse tavuklar o karpuzları, afiyetle yiyecekler kış boyunca…  Ama pislik ve koku devam edecek…. 
Kiralama işini yapan tüccarımız esnafımızın hiçbir şey umrunda değil. Gelecek sene yine kiralama işi yapıp devam edecek bu işe… Nasıl olsa arayan da yok soranda yok.  Ama bir yaptırım uygulansa temizlik yapılsa,karpuz çöplüğü ortadan kalksa kötümü olur. O tüccara yükümlülüklerini yerine getirmediğinden, bir daha kiralama işi verilmese, ceza yazılsa…… Yoksa eski tas eski hamam devam .. Ne farkımız kaldı, ne ayrıcalığımız oldu eskilerden…..  Çevremiz tertemiz olacaktı. Çöp kokularından pislikten kurtulacaktık el ele verip temiz tutacaktık şehrimizi, Bir taraftan yapalım derken yıkmanın alemi  Ne?  
‘’Aslan Yattığı yerden belli olur’’

Bu yazı 4550 defa okunmuştur .

Son Yazılar