Millet Vekili
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Muzaffer ŞENOL

Muzaffer ŞENOL

EMEKLİ İMAM

Millet Vekili

12 Eylül 2012 - 12:31

Millekvekili kelimesine yabancı değiliz. Her kişiye nasip olmayan onurlu ama zor  bir meslektir. Her il kendine ayrılan milletvekili sayısında partilerin aldığı oy oranına göre milletvekilini TBMM’ ne gönderir.

Küçük bir öykü ile devam edelim. Arkadaşım Mustafa Bey anlatıyor; ‘’ Gıda toptancılar sitesinde gıda maddeleri satan bir tüccarım. Anadolu’ya mal gönderirim. Öyle bir parti tutma bir parti yanlısı olma hayalim de yok. Ülkemin çıkarına hangi parti iyi ise ona oy veririm.  Parti temsilcileri işyerini ziyaret ediyorlar. İşyerime parti temsilcisi ve milletvekili aday adayı geldi. Ayakta konuya girdi. Hemen makam koltuğumu gösterdim, oraya oturdu. Yapacağı icraatlardan bahsetti. Bir şaka yapmak geldi aklıma…Bende dedim ki; Sayın vekilim bende sizi ziyarete geldiğimde siz de bana koltuğunuzu verir misiniz? Dedim. Vekil adayımız bir an durakladı, ve bir şey söylemedi. Ben sordum? Neden durakladınız ben size oy vermiyorum. Burada duraklamadan tabi ki deseydi.. Ben oyumu beklide verecektim. Çünkü ben asıl o vekildi’’.

Oy istemeye gelen milletvekili aday adayı milletvekili olamamış, nasip değilmiş. Millet vekilleri seçildiği bölgeye toplumsal alanda yardımcı olmak projeler üretmek için çalışır. Bölgenin ihtiyaçlarını, parti il ve ilçe temsilcilerinin hazırladığı raporlar ve sivil toplum kuruluşlarının görüşleri vb. kurum ve kuruluşların raporları milletvekillerine sunulur. Vekillerimizde buna göre çalışma yürütürler.

Vergi dairesine borcu olup aracına e-haciz konan vatandaşım milletvekilini arıyor. Sayın vekilim ben borcumu ödedim, bana borcu yok evrağını vermiyorlar. Vekilim yardımcı olalım diyor. Bilgi topluyor,  vergi dairesinde sistemde (vedop) da sıkıntı var. Geçici bir süre hizmet alınamıyor. Vatandaş bana elden yazı versinler. Elden yazı olayı kalktı haberimiz, yok.. Vekilimizi basit işlerle uğraştırıp zamanının çalıyoruz.….

Milletveli, vatandaşın sahsı işlerini görmek böyle basit konulara yardımcı olmak bürokrasiyi sistemi çözmek için seçilmedi. Memlekete hizmet için seçildi. Böyle küçük konularla vekillerimizin zamanlarını boşa götürmeyelim. Arkasın da da vekil çalışmadı, memlekete çivi çakmadı? Gibi gerçekdışı olaylardan sakınalım…….  

Destek olalım, Köstek olmayalım. Yardımcı olacaksak proje üretelim….. ‘’Yatan arslandan gezen tilki yeğdir.’’

Bu yazı 4290 defa okunmuştur .

Son Yazılar