ORANTISIZ GÜÇ
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Muzaffer ŞENOL

Muzaffer ŞENOL

EMEKLİ İMAM

ORANTISIZ GÜÇ

25 Eylül 2012 - 11:32

Toplumsal olaylarda ve haberlerde sık sık karşılaştığımız ve kulağımızın duymaya alıştığı bir sözcük orantısız güç… Hep haberlerde polislerin orantısız güç kullandığından bahsedilir. Peki orantılı güç nasıl bir güç? Orantılı güce toplumsal olaylarda karşılıklı gurupların ellerinde aynı materyallerle sokak savaşımıdır. Eylem yapanlarda sopalara ve taşlar var,  eylemi yaptırmak isteyenlerde sopalar ve taşlar mı olsun bu mudur orantılı güç.
Toplumuzda sivil olaylarda, mesele gücünorantılı veya orantısızolmasıdeğil, karşı gruba ne derece insanca davranıldığıylaalakalıdır. gösteri yapan gurubun ellerinde taslar sopalar olduğu halde, sen onlara karşı silah kullanırsanorantısızgüç diye algılanırBurada orantıyı bulmak için eylem yapanlara silah, eylem yaptırmak istemeyenlere ise taş ve sopa mı verilsin?
İzinli veya izinsiz birçok gösterilerde eylem yapanlara izin verilmediği durumlarda ve uyarılar olmasına rağmen, kötü niyetli göstericiler ortalığı birbirine katmak için ellerinde sopalara ve taşlarla hava fişekle, Molotofkokteylevb. maddelerle geliyor. Polisler yaralanıyor hastaneye gidiyor. Haberlerde olayda beş adet polis yaralandı. Arkası yarın…. Olayda yaralanan hiçbir polis memurunun medya önüne çıkarılışta buna haksızlık yapıldı. Bunun yapılmaması gerekir polislerin yetkilerini artıralım, bunu için yasa teklifi hazırlansın diyen olmayacak gibi….Peki bunlar robot mu bunlarda insan her insan gibi duygu ve düşünceye sahip, verilen görevleri zamanında yapmak için çabalıyor ve özen göstermeye çalışıyor.
Ama olaylarda polisin kafasına taş gelir sopa gelir, eylemcinin kafası yarılmasın, ortalık birbirine girer ahkam kesenlere ne hacet, vatandaşlık, özgürlük, demokrasi, insan hakları hepsinden bahsedilir, görevini yerine getirmek için çırpınan polisin vay haline birde görevinden olabilir.
Eylemcilerin yaralarını sarmak için çaba gösterenler, polisin yaralarını sarmak için neden çaba göstermezler ki? O zaman onlar da orantısız çaba sarf etmezler mi? Nerde kalan orantısız güç…

Bu yazı 4293 defa okunmuştur .

Son Yazılar