VASIFSIZ İŞ Mİ İŞÇİ Mİ?
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Muzaffer ŞENOL

Muzaffer ŞENOL

EMEKLİ İMAM

VASIFSIZ İŞ Mİ İŞÇİ Mİ?

15 Eylül 2012 - 12:15Hemen hepimiz işsizlikten yakınırız. Arkasından da iş yok ki çalışalım deriz.  Etrafımıza baktığımda  vasıfsız olarak nitelendirdiğimiz işçilerin en çok çalışma sahası olarak inşaat işleri görünmektedir. İnşaat sektörü o kadar geniş ki; yol, kaldırım, ev, işyeri, bahçe düzenlemeleri, çatı, boya, elektrik, duvar, sıhhi tesisat, mobilya, dış kaplama, vb. işleri kapsamaktadır. Bu işlerde çalıştırmak için işçiyi başka il ve ilçelerden ithal ediyoruz.
Peki bu çalışan işçiler bedava mı çalışıyor? Hayır işverenle anlaşmalı olarak işinin bedeli alıyor.
Neden ithal işçi kullanıyoruz. Çünkü çalışacak işçi bulamıyoruz. Çalışacak genç nüfusumuz bu kadar paraya bu iş yapılır mı, ücret düşük,  gibi nedenlerle çalışmak istemiyor.  ‘’ 2006 yılında görev yeri değişen bir memurun ev eşyası  ilçemize getirmiş. Kiraya tuttuğu evine inecek. Üç hamal getirelim de indirsinler çoluk çocuk bizde yardım edelim. İnecek eşyada oturma gurubu yok, yemek odası takımı yok, çocuk odası takımı yok.. memur olunca kendi evi de olmayınca fazla eşyası yok..  Arabayla yanaştık hamalların yanına aracın arka koltuğuna üç kişi birden atladı. Biz ne iş olursa yaparız. Ev eşyası inecek az bir eşya kaç TL’ye indirirsiniz, 270 TL demez mi? Araçtan inmelerini söyledik. Dışarıda bir sürü işsiz geldi. Ve o eşyayı üç hamal 45 tl ye indirdi. Ve yapılan işte 2 saatte bitti. Çalışacak kişiye soruyorsun nerede çalışsın. Alacağın ilk cevap garsonluk yaptım,  getir götür işlerine baktım. Vasıflı işçi bulmak zor. 
İşçileri vasıflandırmak için eğitim yerleri açsanız kimler gelmez. Çünkü vasıflı işçi olduğunda belki iş bulur da ailesine katkıda bulunur.  Hepimiz memur, Kamu kurumlarında işçi, serbest meslek erbabı vb. meslekten olamayız. Çünkü diğer işleri yapacak ve çalışacak insanlara ihtiyacımız var. 
Vasıfsız olarak çalıştıracağınız bir işçiye işe giriş formu doldurduğunda istediğiniz ücret ne kadar diye sorduğunuzda verdiği cevap asgari ücret + sigorta  der. Zaten çalıştıracak işveren seni sigortalı gösterecek. Sonuçta tembeliz çalışmaya gönlümüz yok. Yattığımız yerden para kazanmak istiyoruz. ‘’Tembele iş buyur, sana akıl öğretsin’’   

Bu yazı 4684 defa okunmuştur .

Son Yazılar