YARGISIZ İNFAZ!!
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Muzaffer ŞENOL

Muzaffer ŞENOL

EMEKLİ İMAM

YARGISIZ İNFAZ!!

05 Eylül 2012 - 14:22

Toplumsal olarak çok kişi ve basit konulara aşırı bir önyargı ile bakarız. En büyük hata buradan başlar. İnsanlara ve konulara  beklenti ve önyargı besleyen bir kişiyi hangi  sıkıntılar bekler?
Aşırı olmayan ve içgüdüsel  önyargı olayını hemen hemen  hepimiz yaşarız. Ben de dahil olmak üzere, hayatımda hiçbir olaya karşı önyargı beslemeyen birini tanımadım. Bu bir hastalıktır. Bu hastalığa karşı ilk  anda düşüncelerimize hakim olma, pencereye tek taraftan bakmama, düşüncelerimizi sıralamaya  çalışmalıyız. Buna kısaca  empati diyebiliriz. Hemen yargısız infaz yapacağımıza kendimizi yargıladığımız insan yerine koysak, Hata yapıldığında hata yapan yerine koysak…Çok zor olmasa gerek, biz bunu yapacak kabiliyetteyiz. Zor ama  içten yapmak ve istemek gerekir değil mi? 

Önyargı bize birşeyler  kazandırabilir, kaybettirebilir. Kaybettirdiği kazandırdığının on katı olursa ne yaparız. Hiçbir şey göründüğü gibi değildir. ‘’Uzakdan davulun sesi hoş gelir’’ Milyonda bir de olsa bir kişi ve durum karşısında önce sakin olalım ve yargısız infaz yapmayalım

Mevki ve makamlara gelecek kişi ve kuruluşları eleştirirken önyargı felsefesinden biraz vazgeçip gelecek kişilerin onurlarına dokunmadan başarılı olmaları için yardımcı olalım. O kişi oraya olmaz, O’nun bu eksiği var, O’nun yaşı küçük, o bu işi yürütemez…. Yerine inşallah başarılı olur memlekette hayırlı olur demek daha iyi olmaz mı? 

Bu yazı 4605 defa okunmuştur .

Son Yazılar