YERYÜZÜNDE BAŞKA YERDE OLMAYAN ÇİÇEK
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

YERYÜZÜNDE BAŞKA YERDE OLMAYAN ÇİÇEK

Dünya da sadece Akşehir Gölü çevresinde bulunan ve halk arasında Acı Piyan veya Eber Sarısı ismiyle bilinen Thermopsis turcica türündeki bitki, tek çiçekten üç meyve çıkarıyor.

12 Şubat 2020 - 09:24

Türk botanikçiler tarafından keşfedilen çevre halk tarafından Piyan adıyla bilinen Thermopsis turcica bitkisi, dünya üzerinde sadece Akşehir ve Eber göllerinin güney kıyılarında parçalı  şekilde yetişiyor.  Türkiye endemiği olan bu türün doğada kısa süre içinde yok olacak olan türler içerisinde olduğu biliniyor. Akşehir ve Eber göllerinin kuruması ve geri çekilmesi sonucu kıyı bölgelerinde de taban suyu düşmüş ve Eber Sarısının habitatı zarar görmüştü. Orman ve Su İşleri Bakanlığının kurduğu ekiple koruma altına alınan bitkinin yapılan çalışmalar ile bölgesel olarak yetiştiği alan da arttırıldı. 
"YERYÜZÜNDE BAŞKA YERDE YOK"
Acı Piyan, yeryüzündeki en dar yayılışlı bir bitki türüdür. Sadece Eber Gölü'nün güneyi ile Akşehir Gölü'nün güneybatısında, meyve bahçeleri ve göl arasında dar bir hat boyunca kesintili ve öbekler halinde bulunuyor. Bölgede yapılan bahçe tarımları Eber Sarısını tarlalarda istenmeyen ot konumuna düşürüyor. Bahçenizin ya da tarlalarınız yanında ki piyanları söküp atmayın. Böyle önemli bir bitkinin korunması için vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olması gerekir.
BU ÇİÇEĞİ 
KOPARMANIN
 CEZASI 60 BİN LİRA
Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından koruma altına alınan ve koparmasının 60 bin lira cezası bulanan nesli tükenmek üzere olan Eber Sarısı çiçeği, dünyada bir tek Eber gölü etrafında yetişiyor. 
Eber sarısı, nesli tükenmekte olan bitkiler arasında yer alıyor. Türkiye'de sadece Eber gölü etrafında yaşayan Eber Sarısı, tamamen doğal bir yetişme alanına sahip. Yakın zamanda Doğa Koruma ve Milli Parklar tarafından koruma altına alınan çiçek için koparma cezası getirilerek koparan kişiye 60 bin TL ceza kesilmesi öngörüldü. 
“EBER SARISI 10 YIL ÖNCE BULUNDU” 
Eber Gölü Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ömer Faruk Kalay, Eber Sarısı Çiceği’nin 10 yıl önce jeoloji mühendisleri tarafından keşfedildiğini belirterek endemik bitki türü olduğuna dikkat çekti. Kalay, “Bundan 10 yıl önce Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu Eber Gölü Kurtarma Projesi hazırlanırken burada jeoloji mühendisleri endemik bir bitki türüne denk geldi. Bu dünyada tek bir bitki türü olan ve eşi benzeri olmayan Eber Sarısı adı altında tescillendi. Eber Sarısı endemik bir bitki türü. Sadece Bolvadin Eber Gölü kenarında yetişen gölün nemini seven bir bitki türü. Bu bitki türü üniversitelerde araştırıldı, baklagiller sınıfına giriyor. Baklagiller sınıfına giren bu bitki türü endemik bir tohum türü. Bu ne işe yarıyor dersek; baklagiller diyelim ki fasulye, nohut çiçeğinden bir tane fasulye, bir tane nohut alınırken bu Eber Sarısıyla, fasulyenin, nohudun, mercimeğin genetik yapıları birleştirildiğinde 1’e 400 ürün artışı oluyor. Bu Eber Sarısı gerçekten bir hazine ve önemli bir tohum türü” dedi. 
BU BİTKİYE GÖZÜMÜZ GİBİ BAKMALIYIZ 
Eber Sarısı’nın koruma altında olduğunu ve koparana ya da tahrip edene 60 bin liraya kadar para cezası uygulandığına dikkat çeken Kalay, “Eber Sarısı şuanda koruma altında Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından. Ayrıca ilgili birimlerimiz bunu yok etmek isteyenlere veya bilinçsiz şekilde tahribat eden kişilere cezai işlem uygulanıyor. 60 bin TL’ye kadar bir para cezası var bunu koparıp ta yok etmek isteyen kişilere. Bunan aslında parayla hiçbir zaman değeri ölçülemez. Bunun maddiyattan ziyade manevi değeri çok çok önemli bir bitki türü. Bu bitki türünü gözümüz gibi, yani bir çocuğumuz gibi elimizden geldiği kadar hassasiyetimizi göstererek korumamız lazım, yaşatmamız lazım. İlerdeki nesillerimize bu bitki türünü, bu geni aktarmamız lazım” diye konuştu.
HABER MERKEZİ 

Bu haber 894 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
PTT ÖNÜNDE KAZA: 1 YARALI
PTT ÖNÜNDE KAZA: 1 YARALI
ASAYİŞ’TEN KAÇAK TÜTÜN OPERASYONU
ASAYİŞ’TEN KAÇAK TÜTÜN OPERASYONU