YILBAŞI’NDA NOEL DEĞİL MEKKE’NİN FETHİ KUTLANACAK
Reklam
Reklam

YILBAŞI'NDA NOEL DEĞİL MEKKE'NİN FETHİ KUTLANACAK

Anadolu Gençlik Derneği Akşehir Temsilciliğinin düzenlediği Mekke’nin Fethi programı 31 Aralık günü Akşehir Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek.

30 Aralık 2019 - 00:25

MEKKE’NİN FETHİ’NİN 1389.YILINI KUTLUYORUZ
FETİH; Arapçada “Açma, yol gösterme, hüküm verme, galibiyet ve zafere ulaştırma” anlamlarında olup meşru görülen savaşlarda alınan toprakların günümüzde de görülen sömürü ve istila savaşlarından ayırmak için “Fetih” kelimesi kullanılır. Fetih kelimesi kalbi ve aklı İslam gerçeğine açmak, İslam tebliğinin önündeki engelleri kaldırmak, insanın kalbine ve aklına ulaşmayı mümkün kılacak ortamı hazırlamak anlamında çokça kullanılır.
Müslümanlar, Adalet ve eşitliğe dayanan bir anlayışla fethettikleri yerlerde tevhid anlayışını ve iman huzurunu taşıyarak “Yeni bir dünya” düzeninin müjdesini vermişlerdir. Fetihlerle Müslümanların hâkimiyetine geçen ülkelerin halkı asla İslam dinini seçme konusunda zorlanmamıştır. 

İslam fetihlerinin asıl gayesi; ila-yi Kelimatullah’tır. Rabbimizin dininin yücelmesidir. Yeryüzünde hak ve adaletin tesis edilmesidir.

Fetihler sonucunda İslam devletlerinin himayesi altına alınan insanlar, hem islamiyet’in safiyet ve yüceliğini görme; hem de tevhit sancağında temizlenmiş sevgi, saygı, merhamet, insaf ve iman sahibi olmuş Müslümanları tanımışlardır. Bunun sonucu, doğrunun yanlıştan, adaletin zulümden, güzelin çirkinden, Tevhit’in şirkten farkını görmüşlerdir. Müslümanların müsamahakâr, adil, insaflı, insan ve hak haysiyetine saygılı idareciler olduğunu bizzat yaşamışlardır. Böylece inananlar Allah’ın rızası yolunda “Yeryüzünde fitne kalmayıncaya ve din de tamamen Allah’ın oluncaya kadar onlarla muharebe edin. Eğer vazgeçerlerse onları bırakın. Şüphesiz ki Allah ne yapacaklarını hakkıyla görücüdür.”(Enfal:39; Bakara:193) ayetinin gereğini yaparak kulluk vazifelerini gerçekleştirmişlerdir.

Bütün bu manaları üzerinde toplayan en büyük fetih ve ilk fetih Mekke’nin fethidir. Bizce Mekke’nin fethi basit bir tarihi olay gibi görülmemelidir. Sonuçları da değerlendirildiğinde Efendimiz (s.a.v.)’in hayatındaki ve İslam Tarihindeki yeri çok önemlidir.
Efendimiz (sav) Aralık ayının sonu(31 Aralık) 630’da Mekke’ye girdi.
Efendimiz (sav)’i ve müminleri Fetih gününe getiren fethin, zaferin yolunu açan çok önemli dört unsur vardır:
KESİN İMAN, İLİM, SİYASİ VE ASKERİ DEHA, SADAKAT
Biz de bugün fetihler istiyorsak bunlara ihtiyacımız var.

Efendimiz (sav) bize çok iyi örnek olacak şekilde savaşsız, kansız bu büyük fethi gerçekleştirmiştir. 
Efendimiz (sav)’in şehri ele geçirdikten sonra yaptığı düzenlemeler halka duyurulmuş, bağışlama, merhamet ve şefkat göstermesiyle gönüller fethedilmiş, Mekke halkı Müslüman olmuştur. Tam bir teslimiyet gerçekleşmiştir.
Mekke’nin Fethiyle Müslümanların gücüne güç katılmıştır.
Çok kısa bir süre sonra bütün Arabistan yarımadası Müslüman olmuştur.  İki yıl geçmeden fetihteki 10binler, 100binlere çıkmıştır. Rabbimiz Hem ferd, hem de camia olarak bize fetih nasip eylesin. 
Mekke’nin Fethi mi, yoksa Hıristiyanların yılbaşısı mı?

Maalesef günümüzde Müslümanların çoğu 31 aralık akşamını yılbaşı olarak kutlamaktadır.
Mekke’nin bu günde fethedildiğinden çoğunun haberleri belki de yoktur. Efendimiz(sav) tarihte eşine ender rastlanan tavır ve davranışlarıyla gönülleri fethetmişse bizler de Müslüman kardeşlerimizin böylesi yanlış davranışlarını peygamberi metotla gönüllerini fethederek güzel bir üslupla değiştirmenin yolunu aramalıyız. Her bir Müslüman akraba yakın ve komşularımızdan bu durumda olana yapacağı usulüne uygun fetih hareketi ile bu yıl ve gelecek yıllarda 31 Aralık akşamını İslamın özüne uygun Mekke’nin fethi kutlamalarıyla kuranla, duayla, sohbet ve salavatlarla yaşanacak bir güne çeviririz ve çevireceğiz inşallah.

Bizler de Anadolu Gençlik Derneği Akşehir Temsilciliği olarak, İslam ve insanlık tarihindeki bu önemli olayı hatırlatmak ve yaşamak amacıyla tüm halkımızı 31 Aralık 2019 Salı  akşamı saat 19.30’da Akşehir Kültür Merkezine davet ediyoruz.
Akşehir Anadolu Gençlik Derneği Başkanı Muhammed Ali Öner Mekke’nin fethinin önemini genç nesle her yıl tekrar tekrar hatırlatmak gerektiğini vurguladı. Ayrıca Öner , " İslam, hayatın her alanını kuşatmıştır. Biz de böyle bir inancın mensupları olarak bu gece burada birlikteyiz.Kâbe, yeryüzündeki bütün Müslümanların kıblesidir.  Mekke şehirlerin anasıdır.  Biz şehirlerin anası Mekke’nin fethinin önemini özellikle genç nesle her yıl tekrar tekrar hatırlatmak gerektiğine inanıyoruz.Mescidi Aksa, ilk kıblemizdir. Kudüs, Mekke’den sonra yeryüzünde en eski şehirdir. Etrafı bereketlendirilmiş topraklardır. Peygamberler şehridir.İstanbul’u, Diyarbakır’ı, Kudüs’ü, Mekke’yi birbirine bağlayan ruh fetih ruhudur.Bugün Kudüs işgal altındadır. 100 yıllık bir işgal var ve bu işgalin devam ediyor oluşu canımızı yakıyor.Filistin’in işgal altında oluşu, Suriye’deki iç savaşın bitmemiş oluşu, Yemen, Arakan ve diğer İslam coğrafyasındaki gelişmeler canımızı yakıyor.Bütün bu işgallerin, çatışma ortamının, sebebi en başta İslam coğrafyasının parçalanmışlığıdır. Bu parçalanmışlık üzerimizdeki sorumluluğu daha da artırıyor.Genç nesiller mutlaka fetih kavramını anlamalı, fetih ve işgal arasındaki farkı bilmeli, fetih aşkıyla yaşamalıdır.Diğer taraftan Hazreti Ömer döneminde İslamlaşmaya başlamış, Malazgirt Meydan Muharebesi ile İslam yurdu oluşu perçinlenmiş bu coğrafyada Yılbaşı Gecesi adı altında her türlü ifsadın ve tahribatın yapılmasının da emperyalist bir işgal projesi olduğu unutulmamalıdır.Ülke genelinde bir milyon kadar kitap dağıtımı yaparak gerçekleştirdiğimiz Siyer-i Nebi yarışması birilerinin ifsat etmeye çalıştığı gençlerimize Efendimiz(sas)’in en güzel örnek olduğunu hatırlatma gayemizdir.Biz, âlemlere rahmet olarak gönderilmiş bir kutlu peygamberin, önderimiz, efendimiz hazreti Muhammed Mustafa(sas)’in komutasında gerçekleşen Mekke’nin Fethini her yıl yeniden kutlayarak küresel emperyalist kuşatmaya, kültürel bir kuşatmaya cevap verdiğimizin de farkındayız. İlk Adım Kamplarımızla, haftalık sohbet-seminer çalışmalarımızla, Asr-ı Saadet derslerimizle, Siyer-i Nebi yarışmamızla, Mekke’nin Fethi kutlamalarımızla,   Sarıkamış Şehitlerimizi anma programımızla, Şehitler Gecemizle, Kahramanmaraş’ın Kurtuluşu programımızla, Prof.Dr. Necmettin Erbakan’ı Anma ve Anlama programlarımızla, Çanakkale Zaferi programlarımızla, Kutlu Doğum programlarımızla, Diyarbakır’ın Fethi, İstanbul’un Fethi, Kudüs Gecesi programlarımızla, , okuma gruplarımızla,yaz etkinliklerimizle, Anadolu Gençlik Dergimizle, Hanzala Dergimizle, MGV yayınlarımızla, AGD TV’mizle, uluslararası öğrenci ve gençlik toplantılarımızla, yurtlarımız ve öğrenci evlerimizle, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerine yönelik şuurlandırma çalışmalarımızla iyinin, güzelin, doğrunun, faydalının ve adil olanın hayatın her alanında tesisi için gayretlerimizi sürdüreceğiz." şeklinde açıklama yaptı.

Akşehir Kültür Merkezinde   yapılacak programımızda;

Dünyaca ünlü Hafızlardan Azerbaycanlı Hafız Kerim Alicanov , Afganistanlı Hafız Ghawsuddin Tahiree’den Kuran ziyafeti, Eğitimci-Yazar Selçuk Üniversitesi Akşehir Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Kerem ÖZTÜRK beyin sunumu, Sinevizyon gösterileri, ve 15 Aralık’ta yapılan Siyer-i Nebi Bilgi Yarışmasında dereceye giren öğrencilerin ödülleri verilecektir. 
Yılın son akşamında ve bu tarihi günde gelin hep beraber Akşehir Kültür Merkezinde olalım.
HABER / MEHMET İNCE 
 

Bu haber 1044 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AVUKATI BIÇAKLAYAN ŞAHIS YAKALANDI
AVUKATI BIÇAKLAYAN ŞAHIS YAKALANDI
BELGESİZ AVLANANLARA 8.803 TL CEZA
BELGESİZ AVLANANLARA 8.803 TL CEZA