YÖRÜK TÜRKMENLERİ BULUŞTU
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

YÖRÜK TÜRKMENLERİ BULUŞTU

Yörük Dernekleri Başkanları Konya Yörük Türkmenleri Derneği binasında toplantı yaptılar.

27 Eylül 2019 - 08:05

Konya Yörük Türkmenleri Derneği binasında  bir araya gelen Konya Yörük Türkmenleri Derneği Başkanı ve Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Başkan Yardımcısı Yusuf Yılmaz,Saçıkara Yörükleri Derneği Başkanı Süleyman Avcı,Konya Yörük Beyi Tuncay Özkan,Beşışıklı Yörükleri Derneği Başkanı Yusuf Ateş,Turguteli Kültür Sanat Tarih Derneği Başkanı Devriş Ahmet Şahin,Akşehir Yörükleri Ak-Yör-Der Başkanı Yaşar Örs,Çumra Yörük Köyleri Derneği Başkanı  Mustafa Can ve Ilgın Çobankaya Yörükleri Derneği Başkanı İrfan Eser ortak  bir basın bildirisi yayımladı.
Yörük Türkmen Dernekleri Adına bildiriyi okuyan Konya Yörük Türkmenleri Derneği Başkanı Yusuf Yılmaz açıklamada şu ifadelere yer verdi;
Son zamanlarda, her alanda olduğu gibi maalesef Yörük Türkmen camiası da suistimal ediliyor. Yörük Türkmen ismini kullanan sözüm ona dernekler kuruluyor. Bu kişi ve kuruluşlar, Yörük Türkmen ismini ve kültürünü zedeleyen, yozlaştıran ve rencide eden tavırlar sergiliyor. Kişisel çıkar ve menfaate yönelik çalışmalarla kendilerini “Yörük Türkmen Beyi” ilan edenler, düzenledikleri toplantılara gelen davetlilerin omuzlarına keyfiye koymayı adet haline getirdiler” , özellikle yerel yöneticilerin, iş insanlarının ve halkımızın  bu konuda aldatmacalara kanmamasını temenni ediyoruz.
Bu bağlamda son günlerde gerek yazılı ve görsel medyada gerekse sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılan çeşitli haberlerde Konya'da faaliyet göstermekte olan 7 Yörük Türkmen Derneği tarafından   bir Yörük Türkmen Şöleni düzenleneceği ifade edilmektedir.7-13 Ekim 2019 tarihi aralığında Konya'da düzenleneceği söylenilen bu şölenle ve yine bu  şöleni organize eden kişi kuruluşlarla, Konya da faaliyet göstermekte olan Yörük Türkmen Dernekleri'nin hiçbir ilgi ve alakası olmadığı gibi yapılacak olan sözde şölenin öncesi ve sonrasında yaşanacak maddi ve manevi olumsuzluklardan da burada temsilcisi bulunan Yörük Türkmen Dernekleri olarak hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.
Beş Bin yıllık Türk tarihine baktığımızda Konar-göçer,Göçebe kültürü ile bütünleşmiş,kadim geleneklerini onca asimilasyon ve yozlaşmaya  rağmen sürdürmeye çalışan ihtişamlı  bir medeniyete ve köklü bir kültüre sahip olan  bir milletin fertleriyiz.Orta Asya steplerinden Anadolu'ya  kutlu zaferlerle gelen,Selçuklu ve Osmanlı Devletinin kuruluşu ve ilerlemesinde,üç kıtaya  Türk İslam Mührünün vurulması uğraşında en önde giden biz Yörük ve Türkmenler maalesef her geçen gün farklı bir hakarete maruz kalıyoruz.
Maalesef Selçuklu'nun payitahtında, keskin kılıçları ile Haçlı seferlerine dur diyen ,engin gönülleri ve hoşgörüsü ile dünyaya örnek olan Mevlana'nın şehrinde isminin önünde Doç.Dr. İbaresi olan  bir akademisyenin sosyal paylaşım sitesinde yapmış olduğu bir paylaşımda Yörükleri  ''İlim irfan tanımayan cahil ve basit yörük kafası,komşusunun çayırına çöken keçisini çalan,fırsatçı zorba ,vahşi ve medeniyetten  uzak '' ibareleri ile aşağılaması gerek Konya'mızda gerekse  Türkiye'de yaşayan tüm Yörük ve Türkmenleri ziyadesi ile üzmüş ve tepkilerini çekmiştir.Bu konuda kendisini tüm Yörük Türkmen camiasından özür dilemeye ve içerisinde bulunduğu gaflet ve yanlıştan  vazgeçmeye ve yine yetkili kişi ve kurumların bu  utanç  ifadelerine karşı gerekli yaptırımı uygulamaya davet ediyoruz.Aksi takdirde olayı hukuki mercilere taşımak bizlerin yegane  vazifesidir dedi.
Konya Yörük İl Beyi Tuncay Özkan ise Yörük Türkmen camiasının ismini kullanarak suistimal edenlerle,Yörük Türkmen kültürüne hakaret edenlerin aynı kefede olduğunu belirterek kamu kurum ve kuruluşlarını ve  vatandaşlarımızı konuyla alakalı hassasiyete davet ediyorum dedi.
HABER / MEHMET İNCE 

Bu haber 476 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BAŞSAVCI ASLANCI'DAN KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ AÇIKLAMASI
BAŞSAVCI ASLANCI'DAN KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ AÇIKLAMASI
Sağlık Bakanlığı Sözleşmeli Personel Yerleştirme Sonuçları Açıklandı
Sağlık Bakanlığı Sözleşmeli Personel Yerleştirme Sonuçları...