YUNAK’TA BİLİMSEL DESTEKLİ TARIMSAL ÜRETİM MODELİ HAYATA...
Reklam
Reklam

YUNAK'TA BİLİMSEL DESTEKLİ TARIMSAL ÜRETİM MODELİ HAYATA GEÇTİ

16 Ekim 2020 - 23:29

Yunak Meslek Yüksekokulunda yeni açılan Bitki Koruma ve Laborant ve Veteriner Sağlık Bölümlerinde,öğrenciler için bilimsel destekli tarımsalüretim modeli hayata geçirilecek. Yunak Meslek Yüksek Okulu (MYO)öncülüğünde Selçuk Üniversitesi ile Yunak  Belediye Başkanlığı arasında yapılan işbirliği neticesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tarımsal istihdamın desteklenmesi amacıyla 580 dekar hazinearazisinde uygulamalı ve araştırmalı tarımsal üretim yapılacak. Yunak MYO, bu uygulamayla birlikte  tarımsektörünün ihtiyaç duyduğu bilgiyi ürünedönüştüren bir eğitim modelini hayatageçirerek ilgili sektör paydaşlarının refahının yükseltilmesini sağlayacak. Hayata geçirilen proje sayesinde akademiyleuygulamayı bir araya getiren bir üniversite modeli oluşturulacak. Hazinece tahsis edilen araziyi incelemek üzere Yunak'a gelen Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. ZekiBayramoğlu ile öğretim üyeleri, bilimsel destekli tarımsal üretim yapılacak arazide incelemelerde bulunarak, arazi yapısı, uygulanacak tarım ve hayvancılık modelleri ile ekim sürecini değerlendirdi.
Buna göre, bölgede arpa, buğday ekimi, lavanta çiçeği, meyve ağacı ormanı ilearıcılık ve arazi şartlarına uyumlu diğer ürünlerin yetiştirilmesi planlandı.
Bilimsel destekli tarımsal üretim modelinin ilk çalışmaları önümüzdeki aylarda başlayacak. Karataş Mahallesi sınırları içerisinde bulunan arazide incelemeye katılan Yunak MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Kadir Öztaş, bu uygulamayla öğrencilerin daha bilgili, hevesli, gayretli, azimli ve kendi tarım işini yönetecek özgüven ve cesarete sahipolacaklarını belirtti. Öztaş, "Bu uygulamayla öğrenciler teorikbilgilerin yanısıra pratik olarak öğrendiklerini, fiili olarak uygulayarak üretim yapacaklar veokula devam ederken tarım ile ilgili konularda beceri kazanacaklar." diye konuştu.
Programa; Selçuk Üniversiesi Ziraat Fakültesi Dekanı Zeki Bayramoğlu, Yunak Myo Müdürü Kadir Öztaş ve Yunak Belediye Başkanı Abdullah Emre Demirhan katıldı. 
HABER MERKEZİ 

Bu haber 1086 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SAPIK KOMŞUSUNUN TACİZLERİNE DAYANAMAYAN İKİ ÇOCUK ANNESİ KADIN KENDİSİNİ ASTI
SAPIK KOMŞUSUNUN TACİZLERİNE DAYANAMAYAN İKİ ÇOCUK ANNESİ...
İCRADAN SATILIK ARAÇ
İCRADAN SATILIK ARAÇ