YUNAK’TA YENİ BİR PROJE DAHA HAYATA GEÇTİ
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

YUNAK’TA YENİ BİR PROJE DAHA HAYATA GEÇTİ

Yunak Kaymakamlığı bünyesinde kurulan ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ögretmen ve idarecilerinden oluşan proje ekibi, yeni bir projeye imza atarak uygulamaya koydu.

09 Aralık 2019 - 00:59

Türkçenin yabancı dillerden arındırılması ve yabancı kelimeler yerine Türkçe kelimeler kullanılmasını amaçlayan "Türkçem Benim Ses Bayrağım" isimli proje hayata geçirildi.
Başlatılan proje ile Türkçe'ye girmiş yabancı kelimelere dikkat çekiliyor ve öğrencilerden bu kelimeleri kullanmak yerine karşılığında var olan Türkçe kelimelerin kullanılması isteniyor.Proje kapsamında Yunak ilçesine bağlı 42 mahallede bulunan ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki okullarda çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Türkçe diline yerleşen yabancı kelimelere dikkat çeken proje ekibi , kendilerinin tasarladıkları afiş , döviz ve pankartlara bu kelimelerin Türkçe karşılıklarını yazarak okullardaki sınıfların giriş kapılarına asarak öğrenciler için farkındalık oluşturacaklarlar.“Türkçem Benim Ses Bayrağım” projesinin hayata geçirilmesin ilk uygulaması Yunak Hursunlu İlk ve Ortaokulu’nda başlatıldı. Burada konuşan Yunak Kaymakamı Mehmet Erdem Akbulut , güzel bir çalışma olduğunu belirterek, "Türkçenin daha düzgün kullanılması ve yaygınlaştırılması bakımından önemli bir proje. Buna tüm okullarımızın, esnaf ve vatandaşlarımızın destek vereceğine inanıyorum. Kaymakamlık olarak da her konuda elimizden gelen yardımı yapacağız." dedi. Yunak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü öncülüğünde bir kampanya başlattıklarını belirten Akbulut , "Kampanyaya ilk etapta sadece okullarımız katıldı.Bu okullarımızda öğrencilerimize ilk olarak sınıflarının kapılarına halk arasında sıkça kullanılan ve Türkçe olarak bilinen kelimelerin Türkçe karşılıkları afiş olarak asıldı.Öğrencilerimiz bu afişleri okuyarak kelimelerin Türkçe karşılıklarını kolayca öğreniyor. Ayrıca projemizin başka il yada ilçelerde de uygulanmasını temenni ediyoruz “ dedi. Programa Kaymakam Akbulut’un yanı sıra Yunak Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Mustafa Vural , Cumhuriyet Savcısı Ömer Polat , Yunak İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut İşcan , Okul Müdürü Sevinç Şahin ve diğer davetliler katıldı.
HABER / MEHMET İNCE 

Bu haber 767 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EMNİYETTEN KUMAR BASKINI
EMNİYETTEN KUMAR BASKINI
EMNİYETTEN KENEVİR OPERASYONU
EMNİYETTEN KENEVİR OPERASYONU