19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
Reklam
Reklam

19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle Cumhuriyet Meydanında bir tören yapıldı.

20 Eylül 2020 - 23:07

Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı çelenklerinin Atatürk Anıtı'na sunulmasının ardındam saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Törene Akşehir Kaymakamı Ahmet Sait Kurnaz, Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı, Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, Akşehir Cumhuriyet Başsavcısı Hazım Aslancı, ilçe protokolü, daire müdürleri, askerî erkan, gaziler ve şehit yakınları katıldı. Akşehir Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği (AKŞAD) Başkanı İsmail İnce gaziler günüyle ilgili olarak konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "  “Bilindiği üzere ecdadımızdan bize kadar ulaşmış bulunan ‘Gazamız Mübarek Olsun’ diye bir niyaz vardır. Bu dua aslında bereketi ve dolayısıyla da kazançlı çıkmayı ifade eder. Yani bizim milletimiz öyle asil, öyle cesur ve öyle muazzez bir millettir ki; Allah yolunda, vatan, bayrak ve millet uğrunda can vermeyi yahut can vermeye talip olmayı her daim bereket bilmiş ve çok büyük bir manevi kazanç kabul etmiştir. Çünkü Şehitlik makamı da, Gazilik makamı da bizler için payelerin en büyüğü ve şereflerin en yücesidir. Dolayısıyla uğruna Şehit düşmeyi ya da Gazi olmayı peşinen kabul etmiş olan bu milletin toprağına, istiklal ve istikbaline göz dikmek; bir kere en büyük deliliktir ve başlı başına akıl tutulmasıdır. Kaldı ki, bunu en iyi bilen de, yine geçmişte aklını aldıklarımızdır” 
“ONLARA NE KADAR 
TEŞEKKÜR ETSEK 
AZDIR”
Gazilerin ülke geleceği için büyük fedakarlıklar yaptığına değinen Başkan İnce , “Türkiye Cumhuriyeti, kurulduğu o günden bugüne Dünya’da ve ülke sınırları içerisinde birçok savaş ve mücadeleye katılmış ve tanık oldu. Bu mücadelelerde kahraman gazi ve şehitlerimiz birçok hikâyeye konu olmuştur. Yine bu hikayelerden biri 19 Eylül 1923’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından Sakarya’da yazılmış ve bizlere miras kalmıştır.  Gaziler Günü olarak kutladığımız bugünde bu toprakları kanlarıyla sulayan, kolunu, bacağını, can yoldaşını geri bırakmış gazilerimizi anmak, onların mücadele dolu günlerden kalma hüzünlerini paylaşmak boynumuzun borcudur. Ülkemizin geleceği için verdikleri mücadeleler için onlara ne kadar teşekkür etsek azdır. Her zaman övgüyle bahsettiğimiz gazilerimizin 19 Eylül Gaziler Günü’nü kutlar, onların nezdinde vatan için canını vermiş bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet dilerim” dedi.
GAZİLER ZİYARET
 EDİLDİ 
Törenden sonra Akşehir Kaymakamı Ahmet Sait Kurnaz, Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı, Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, Akşehir İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Serkan Gök, Akşehir Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği (AKŞAD) Başkanı İsmail İnce ve beraberindeki heyet; Adsız Mahallesinde ikamet eden Muharip Kıbrıs Gazisi Hasan Hüseyin Yıldırım ile Yeşilköy Mahallesinde Gazi Ahmet Demir’in evinde ziyaret etti.
HABER MERKEZİ 

Bu haber 578 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKŞEHİR TREN GARI KAVŞAĞINDA KAZA 6 YARALI
AKŞEHİR TREN GARI KAVŞAĞINDA KAZA 6 YARALI
KAÇAK TELEFON ELE GEÇİRİLDİ
KAÇAK TELEFON ELE GEÇİRİLDİ