AKŞEHİR BELEDİYESİ SAHİPSİZ SOKAK KÖPEKLERİNİ...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AKŞEHİR BELEDİYESİ SAHİPSİZ SOKAK KÖPEKLERİNİ SAHİPLENDİRİYOR

Akşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar kapsamında sahipsiz sokak hayvanlarına sıcak bir yuva amaçlanıyor.

03 Haziran 2022 - 10:29

Akşehir Belediyesi sahipsiz sokak hayvanlarını bulunduğu yerden alıp kısırlaştırma ve rehabilitasyon çalışmaları kapsamında Geçici Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde sağlık kontrolleri yapılan, üremeleri kontrol altına alınan, aşılanan, kulak küpesi ve mikroçipi takılan köpekler vatandaşlardan talep olması halinde sıcak bir yuvaya kavuşuyor. 
Sahiplenilmek istenen hayvanın bakılacağı ortam ve şartların kontrolü belediye ekipleri tarafından yapıldıktan sonra yine belediye sorumlu veteriner hekimi tarafından istek yapan vatandaşa teslim ediliyor. 
Kısırlaştırma ve rehabilitasyon çalışmaları yapılan hayvanlar sahiplendirilemez ise ameliyat sonrası bakımı yapıldıktan sonra tekrar alındığı yere bırakılıyor. Akşehir Belediye’nden yapılan açıklamada “Sahipsiz bir sokak hayvanı sahiplenerek siz değerli vatandaşlarımız hem sokakta kalmış bir cana yuva sağlamış oluyorsunuz, hem de sahipsiz sokak hayvanları tarafından saldırıya uğrayan vatandaşlarımızın korunmasına yardımcı olmuş oluyorsunuz. Bu sebeple bütün vatandaşlarımızı bu konuda duyarlı olmaya ve bir sahipsiz sokak hayvanına yuva olmak için belediyemize davet ediyoruz” denildi.
Neden Toplanan Hayvanlar Tekrar Alındığı Yere Bırakılıyor?
Akşehir Belediyesi vatandaşlar tarafından sıkça belediyeye yöneltilen ‘Neden alınan hayvanlar tekrar alındığı yere bırakılıyor? Neden barınakta tutmaya devam etmiyorsunuz? Neden şehirden uzak bölgelere bırakmıyorsunuz?’ gibi sorulara da cevap verdi. Yapılan açıklamada “5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunlarında bulunmaktadır. Bu kanunda  Madde 7 1/a bendin de  “a) Sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların toplatılması, kısırlaştırılması, aşılanması, gerekli tıbbî bakımlarının yapılması ve işaretlenmesi (küpelenmesi), alındığı ortama geri bırakılması” görevi belediyemize bildirilmiştir. Yönetmeliğe göre sahipsiz sokak hayvanlarını kapalı veya açık bir alanda tutma yetkimiz bulunmamaktadır. Yine yönetmeliğe göre rehabilitasyon çalışması tamamlanmış küpeli sokak hayvanlarının hastalık durumu dışında bulunduğu ortamdan alınıp başka bir yere konulması yasaktır. Akşehir Belediyesi olarak rehabilitasyon çalışmaları kapsamında kısırlaştırma ve işaretleme işlemi her gün düzenli olarak devam etmektedir, Ayrıca gelen tüm şikayetler dikkate alınmaktadır fakat hatırlatmak isteriz ki yerel yönetimler kanun çerçevesinde çalışmaktadır” denildi. 
HABER MERKEZİ 

Bu haber 617 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKŞEHİRSPOR LİDERLİĞİ BIRAKMAK İSTEMİYOR
AKŞEHİRSPOR LİDERLİĞİ BIRAKMAK İSTEMİYOR
FUHUŞ EVİ KAPATILDI
FUHUŞ EVİ KAPATILDI