AKŞEHİR’İN ASIRLIK ÇINARI
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AKŞEHİR’İN ASIRLIK ÇINARI

Akşehir’de bir zamanlar demir ustalığı yaparak geçimini sağlayan 100 yaşında ki Osman Kapan bir asırlık ömrünü tamamladı.

08 Şubat 2019 - 01:13

1919 yılında dünya ya gelen Osman Kapan geçtiğimiz günlerde bir asırlık ömrünü tamamladı. İlkokuldan sonra demircilik sanatıyla uğraşarak ardından 4 sene askerlik sonrası Akşehir’de demirci dükkanı açtı. Bir asırlık ömrünün nasıl geçtiğinin farkında bile olmadığını belirten asırlık çınar, Akşehir’in tarihi sokaklarında 90 yaşında ki eşi Ümmügülsüm Kapan ve ihtiyaçlarını gören evin eli ayağı durumunda olan kızları birlikte hayatlarını sürdürmeye devam ediyor. Akşehir'de  yaşayan 100 yaşındaki Osman Kapan , sağlıklı ve uzun ömürlü olmasının sırrı olarak sigara ve vücuda zarar verici ürünlerden uzak durmasını gösterdi. Cumhuriyet’in ilk yıllarını yaşayan ilçemizdeki ender kişilerden biri olan Kapan , “Sıkıntı ve yokluğun ne demek olduğunu bilirim. Bizim zamanımızda bu kadar imkan olsaydı, Türkiye çok daha ileri noktada olurdu. ” dedi. 

“BESLENİRKEN DOĞAL, 
YAŞARKEN TEKNOLOJİK OLUN”

Akşehir'de ve civar yerleşim birimlerinde kendine akran kimsenin kalmadığını ve sağlığını doğal yaşamaya borçlu olduğunu belirten 100 yaşındaki Osman Kapan , “Yıllarca Demircilik  yaptım,  Şimdiki gençlerimiz eski yokluk ve imkansızlıkları bilmediği için sahip oldukları nimetin farkında değiller. Bu nimetin farkını hissetseler ve geçmiş günlerden ibret alsalar Türkiye bugün Dünya'nın bir numarası olurdu” diye konuştu.Eski zamanlardaki esnaflarıda anlatan Osman Dede şu ifadelere yer verdi: “O günlerde biz esnaflar daraldığı zaman birbirine yardım ederdik. Bugünün insanı parası varsa da faize yatırıyor, kimse kimseye yardım etmiyor. Benim Akşehir'de  yardım etmediğim esnaf pek azdır. “Biz delikanlıyken bizden yaşlı adamların önünden geçmezdik. Eğer müsaade ederse, “geçin oğlum” derse geçip giderdik. Şimdiki gençlerde edep yok, haya yok, anlayış yok, saygı hiç yok.”
100 Yaşındaki Osman Dede gençlere saygılı olmalarını ve çok çalışmalarını öneriyor.
HABER MERKEZİ

Bu haber 3983 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ UNUTULMADI, DEV TÜRK BAYRAĞI GÖRENLERİ HAYRAN BIRAKTI
15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ UNUTULMADI, DEV TÜRK BAYRAĞI GÖRENLERİ...
KADIN TARAFINDAN BIÇAKLANAN AFGAN ERKEK HAYATINI KAYBETTİ
KADIN TARAFINDAN BIÇAKLANAN AFGAN ERKEK HAYATINI KAYBETTİ