AKŞEHİR KİRAZI DEMONSTRASYON BAHÇESİNDE BUDAMA BAŞLADI
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AKŞEHİR KİRAZI DEMONSTRASYON BAHÇESİNDE BUDAMA BAŞLADI

Akşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne ait Akşehir Kirazı Demonstrasyon Bahçesinde, 2023 Bahar Dönemi Budama işlemleri yapılmaya başlandı.

01 Mart 2023 - 23:53

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "İlçe Müdürlüğümüz teknik personellerince yürütülen budama çalışmalarında; 
1. Meyve ağaçlarını en kısa zamanda ürün vermeye başlatmak ve onları uzun süre verim çağında tutmak, yani meyve ağaçlarında fizyolojik dengeyi kısa zamanda oluşturmak ve bunu bir süre korumak. 
2. Gövde üzerinde ana dalları sayılarını ve dağılışlarını düzenleyerek meyve ağaçlarının sağlam, düzenli ve dengeli taç oluşturmalarını sağlamak.
3. Meyve ağaçlarının bakımı, zararlarla savaş ve teknik işlerin uygulanmasını kolaylaştırmak.
4. Kurumuş, hastalıklı, ekolojik ve mekanik etkilerle zarar görmüş, kırılmış dallar ile birbiri üzerine binmiş, yada zayıf olan açılı dalları kesmek.
5. Meyve ağaçlarında karbon asimilasyonunu arttırmak amacıyla, ışığın ağaçların iç kısımlarına daha iyi girmesini sağlamak ve yaprak yüzeylerini artırmak. 
6. Bazı meyve tür ve çeşitlerinde görülen periyodisiteyi önlemek veya azaltmak yani bazı meyve ağaçlarının bir yıl bol bir yıl az meyve verimini dinlenmelerini düzenleyerek her yıl düzenli meyve verimini sağlamak.
7. Meyvelerin kalitelerini iyileştirmek.
Temel hedeflerimizdir. 
Budama sonunda çıkan budama artıkları ve bahçe kenarlarındaki çalılıklar, kuru bitki parçaları hastalık ve zararlıların en iyi barınak yeridir. Meyve ağaçlarına ve ürünlerine zarar veren bu hastalık ve zararlıların çoğalmaması için bu artıklar bahçeden uzaklaştırılmalıdır." 
HABER / 
MEHMET İNCE 

Bu haber 708 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BU YIL ŞENLİKLERDE HANGİ SANATÇI GELSİN
BU YIL ŞENLİKLERDE HANGİ SANATÇI GELSİN
YUNAK'TA YAĞMUR SELE DÖNÜŞTÜ
YUNAK'TA YAĞMUR SELE DÖNÜŞTÜ