BAŞKAN BİNGÜL’DEN ÇİFTÇİLER GÜNÜ MESAJI
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

BAŞKAN BİNGÜL'DEN ÇİFTÇİLER GÜNÜ MESAJI

Akşehir Ziraat Odası Başkanı Aziz Bingül 14 Mayıs Çiftçiler günüyle ilgili olarak mesaj yayımladı. Bingül mesajında şu ifadelere yer verdi:

16 Mayıs 2022 - 09:35

14 mayıs Dünya çiftçiler günü 1984 yılından buyana her yıl Dünya çiftçiler günü olarak çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.
Geçtiğimiz yıllarda covit-19 ile , Geçen yıl da kuraklık çiftçilerimizi zor duruma düşürmüştür. Doğal afetlerden dolayı çiftçilerimizin üretim yaptıkları ürünlerin girdi maliyetleri olan  Mazot , Gübre, İlaç, Tohum, Elektrik ve İşçilikte 150 ile %400 oranında bir artış gelmiştir. Bu durumda üreticilerimiz Ekim sahalarını daraltmış , maliyeti daha düşük ürünlere dönmüş, Ekim yaptığı ürünlerde de toprağını yeterince işleyememiş yeterli gübre kullanmamıştır.  
Kış mevsiminde yağışların bol olmakla birlikte , Nisan ayının kurak geçmesi hasatta kardeşlenmeyi zayıflatmış bir kısım ürün de donda zarar görmüştür.
Biz ziraat odaları olarak , Konya il koordinasyon kurulu toplantısında yaptığımız fikir alışverişinde bu yılkı ürünün %20 - %25 arasında rekolte düşüklüğü olacağını öngördük. Yetkililere en az Arpanın 6,00 Tl/kg , Ekmeklik Buğday 7,00 Tl/kğ , Makarnalık buğdayın 8,00 Tl/kg olasını önerdik.
Gıda İnsanlar için vazgeçilmez hayati bir unsurdur. Önümüzdeki, yıllarda devamlılığını getire bilmemiz için hükümetimizin acilen tarım sektöründeki tohum , gübre, elektrik, ilaç gibi girdilerin bir an önce desteklenmeleri bizim ve çiftçilerimizin görüşleridir.
Meyvecilikte ‘de bu yıl Akşehir’imizin tescilli olan Napolyon kirazımızın üretiminde çok büyük sıkıntılar vardır. Akşehir ilçe tarım ve orman müdürümüz sn Soner KAHRAMAN bey ile yaptığımız görüşmelerde bölgelerimiz gezilmiş 2021 yılı kış mevsiminde  Eksi 20 ile Eksi 25 derecelik soğukla , 14 Nisan 2022 tarihinde Eksi 6 dereceye ulaşan soğuklar nedeniyle kiraz bahçelerinde meyve oluşumu etkilenmiş zararın %80 lere ulaştığı görülmüştür.
%80 e varan zararın bir afet sayılacağından yetkililerden çiftçilerimizin ve bizim  destekleme talebimiz vardır.
    “SİZ ÇİFTÇİLERE DESTEK VERİN, BİZ DÜNYAYI BESLEYELİM”
Her ne kadar şartlar çiftçilerimizin üretimi zorluyor olsa da 2022 üretim sezonumuzun bereketli geçmesini temenni eder, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutlarım.
HABER MERKEZİ 

Bu haber 166 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YANAN TIR KULLANILMAZ HALE GELDİ
YANAN TIR KULLANILMAZ HALE GELDİ
OTOMOBİL DÜĞÜN YERİNE DALDI 5 YARALI
OTOMOBİL DÜĞÜN YERİNE DALDI 5 YARALI