BAŞSAVCI ASLANCI’DAN KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ AÇIKLAMASI
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

BAŞSAVCI ASLANCI'DAN KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ AÇIKLAMASI

Akşehir Cumhuriyet Başsavcısı Hazım Aslancı, koronavirüs tedbirleri kapsamında yapılan uygulamalar hakkında bilgi verirken, "Koronavirüsle mücadele tüm hassasiyetiyle devam etmektedir" dedi.

07 Nisan 2020 - 09:35 - Güncelleme: 07 Nisan 2020 - 09:35

Akşehir Cumhuriyet Başsavcısı Hazım Aslancı koronavirüs salgınına karşı Adliye ve Ceza İnfaz Kurumlarında alınan tedbirlerle alakalı yazılı bir açıklamada bulundu.

Başsavcı Aslancı açıklamasında; Akşehir Adliyesinde ve Ceza İnfaz Kurumlarında Koronavirüs (Covid-19) tedbirlerinin en üst seviyede alındığını belirtti. Yapılan açıklamada, Çin Halk Cumhuriyetinde ortaya çıkıp tüm dünyayı etkisi altına alan salgınla ilgili olarak Adalet Bakanlığının talimatları ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda kurumlarda hükümlü ve tutuklular ile tüm personelin ve iş sahiplerinin salgından korunması için gerekli tüm önlemlerin alındığı kaydedildi.

Ceza infaz kurumunda çok sıkı tedbirler alındı

Akşehir T Tipi Ceza İnfaz Kurumunda çok sıkı tedbirler alındığını, tutuklu ve mahkum yakınlarının müsterih olmasını isteyen Başsavcı Aslancı, Adalet Bakanlığının açıkladığı tedbirler doğrultusunda kuruma ait araçların hepsinin dezenfekte edildiği, dezenfekte işlemlerinin günlük olarak titizlikle sürdürüldüğü, dezenfeksiyon işleminin her gün gerek bu işle iştigal eden profesyonel firmalar, gerekse kurumun kendi imkanları ile aralıksız olarak belirli periyotlarda hükümlü ve tutukluların barındığı koğuşlar da dahil olmak üzere tüm ortak alanlarda yapıldığı, aynı şekilde hükümlü ve tutukluların taşındığı kurum araçlarının da sürekli dezenfeksiyona tabi tutulduğunu ifade etti.

Tedbirler kapsamında kurumda ziyaretçi kabulünün de ertelendiği, kuruma giriş yapan herkesin personeller de dahil olmak üzere üç ayrı noktada ateş ölçümlerinin yapıldığı, kuruma yeni giriş yapacak olan hükümlü veya tutukluların veya kurumdan zorunlu sebeplerle çıkış yapıp dönenlerin de raporları aldırılıp kuruma alındıkları ve 14 gün karantinadan sonra diğer hükümlü ve tutukluların yanına alındığı aktarıldı. Ayrıca kurumda bulunan hükümlü ve tutuklularında sağlık durumlarının ve ateş ölçümlerinin sağlık birimince düzenli aralıklarla kontrol edildiği belirtildi. Kurumda bulunan hükümlü ve tutukluların aynı zamanda kendi kişisel hijyenlerini de sağlayabilmeleri açısından sıvı sabun, el dezenfektanı, çamaşır suyu gibi hijyen malzemeleri de bedelsiz olarak tüm koğuşlara dağıtıldığı aktarıldı.

Kurum personeline eldiven ve maske takma zorunluluğu getirildi

Kurumun belirli noktalarına el dezenfektanları da yerleştirildiği kaydedilen açıklamada kurum personeli ve iş sahiplerine eldiven ve maske takma zorunluluğu getirildiği, zorunlu olan eşyalar dışında kuruma gelen her türlü malzemenin 24 saat bekletildikten sonra ilgilisine tesliminin sağlandığı kaydedildi. Personelin faydalandığı kurum yemekhanesinin de sosyal mesafe kuralına uygun olarak yeniden düzenlendiği, Sağlık bakanlığınca hazırlanan virüse karşı alınacak tedbirler konulu videoların kapalı devre yayın sisteminden tüm hükümlü ve tutuklulara izletilmeye devam edilmekte olduğu, kurumun uygun görülen yerlerine bu amaçla hazırlanan broşürlerin asıldığı aktarıldı. Türkiye'de ilk vakanın tespit edildiği günlerde ivedilikle adliye ve infaz kurumu personelinin hijyen ve salgın hususunda gerekli eğitimi almaları sağlandı. Bilim kurulunun tavsiyesi doğrultusunda ceza infaz kurumu personelinin Akşehir'de iki ayrı yurda yerleştirilerek tam izolasyonlarının sağlandığı, işe barındıkları yurtlardan gelip gittikleri, uzun süreli vardiyalar şeklinde çalıştıkları aktarıldı.

Adliyeye giren herkesin istisnasız ateşi ölçülüyor

Akşehir Adliyesinde de benzer önlemlerin alınarak esnek ve dönüşümlü çalışma uygulamasına geçildiği, kurum girişinde kuruma giren herkesin istisnasız ateşinin ölçüldüğü ve kolonya ikram edildiği, sosyal mesafenin korunduğu, katlara el dezenfektanları yerleştirilip, alınan önlemlere ilişkin broşürlerin asılıp dağıtıldığı, adliyenin gün içinde ve belirli periyotlar halinde sürekli dezenfekte edildiği, personelin maske ve eldiven kullanmasının sağlandığı, bağlı tüm adliyelerde de aynı önlemlerin alındığı bildirildi.

Ceza infaz kurumunda herhangi bir pozitif vaka bulunmuyor

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nun tüm tavsiyeleri ile Adalet Bakanlığı'nın tüm talimatlarının eksiksiz yerine getirildiği belirtilen açıklamada infaz kurumunda herhangi bir pozitif vakanın da bulunmadığı belirtildi.

Son olarak Akşehir Cumhuriyet Başsavcısı Hazım Aslancı, özellikle bu süreçte başta evlerinden uzak fedakârca çalışan ceza infaz kurumu personeli olmak üzere tüm personele teşekkür ettiğini kaydetti.

 

Bu haber 1746 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GÜVEN YOLCU TAŞIMA KOOPERATİFİ SEFERLERE BAŞLADI
GÜVEN YOLCU TAŞIMA KOOPERATİFİ SEFERLERE BAŞLADI
BAYRAMDA KAZANDIKLARI BİSİKLETLERİNİ TESLİM ALDILAR
BAYRAMDA KAZANDIKLARI BİSİKLETLERİNİ TESLİM ALDILAR