BİR KİTAP BİR UMUT KAMPANYASI BAŞLADI
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

BİR KİTAP BİR UMUT KAMPANYASI BAŞLADI

Adalet Bakanlığı ile Kültür Turizm Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında Ceza Evi İnfaz Kurumu Kütüphaneleri İçin Kitap Bağış Kampanyasına yoğun ilgi vardı.

31 Mayıs 2021 - 23:29

Gerçekleştirilen törene Akşehir Kaymakam vekili Tuzlukçu Kaymakamı Ahmet Yeşilyurt, Başsavcı Hazım Aslancı, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya,Emniyet Müdürü Mustafa Akdemir, Milli Eğitim Müdürü Barbaros Topaloğlu, kurum müdürleri ve adliye çalışanları katıldı.  Tüm yurtta olduğu gibi Akşehir’de de adliye önünde kitap bağış standı oluşturuldu..Kampanyanın amacı ise hükümlü ve tutukluların okuma alışkanlığı kazanmaları, kütüphaneleri etkin olarak kullanabilmeleri ve daha fazla kitaba erişim sağlayabilmeleri 
Kitap Bağış kampanyasıyla ilgili olarak detaylı bilgi şöyle verildi: “ Ceza İnfaz kurumlarının tamamında kütüphane bulunmaktadır. Hükümlü ve tutuklular istedikleri yayını talep ederek okuyabilmektedirler. Ayrıca, Adalet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında yapılan işbirliği protokolü ile il ilçe halk kütüphanelerindeki yayınlardan da yararlanılmaktadır. 
1 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla ceza infaz kurumu kütüphanelerinde 1.012.000 adet kitap bulunmaktadır. 
2020 yılında Hükümlü/Tutuklular ceza infaz kurumu kütüphanelerinden 911.000 adet kitap temin etmiştir. 
24 Kasım 2019 tarihinde imzalanan protokolden bugüne 268.000 adet kitap il/ilçe kütüphanelerinden talep edilerek okunup teslim edilmiştir. 
Ceza infaz kurumlarındaki kütüphane faaliyetleri 
Ceza İnfaz Kurumu kütüphanelerinde 1 nisan 2021 itibarıyla 1.012.000 adet yayın bulunmaktadır. 2020 yılı verilerine göre, hükümlü ve tutuklularca ceza infaz kurumu kütüphanelerinden 911.000 adet kitap ödünç alınmıştır. 
Hükümlü ve tutukluların okuma alışkanlığı kazanmaları, kütüphaneleri etkin olarak kullanabilmeleri ve daha fazla kitaba erişim sağlayabilmeleri amacıyla hazırlanan “Adalet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği protokolü” 24 Ekim 2019 tarihinde imzalanmıştır. Bu protokol ile birlikte, hükümlü/tutuklular halk kütüphanelerindeki 17 milyon yayına erişim imkanına kavuşmuştur. 
Protokolün imzalandığı günden bugüne kadar halk kütüphanelerinden toplam 268.000 adet kitap ödünç alınmıştır. 
Kargo yolu ile kitap bağışı yapmak isteyen vatandaşlar için Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü – Hacı Bayram Mah. Agah Efendi Sokak No:70/1 Altındağ/ANKARA adresine gönderebilirler. 
81 ilde gerçekleştirilen Kitap Bağış törenine Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de Ankara’da katıldı. Bakan gül katıldığı törende; "Bu ve benzeri çalışmalar ile 'İnsan Hakları Eylem Planı' çerçevesinde de Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan belli cezaevlerinde kampüslerde bir kütüphane kurma hedefimizde vardı. İşte hem bu hedefleri gerçekleştirmek üzere hem bir farkındalık hem de kamuoyunda da bu anlamda kitap kampanyasına destek olmak isteyenlere bir fırsat açmak için bu kampanyayı başlatıyoruz. Bugün 81 il ve ilçelerimizdeki adliyelerimizde, başsavcılıklarımız ve cezaevleri yönetimlerinin koordine ettiği çalışmayla bu kampanyayı başlatmış bulunuyoruz. Böylece hem cezaevinde bulunanlar hem cezaevinde çalışan personelimiz, onların ailelerinin de istifade edebileceği kütüphaneleri cezaevlerine kazandırmış olacağız.” İfadelerine yer verdi.                                                               
HABER /MEHMET İNCE 


 

Bu haber 413 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKŞEHİR OSB DEMİRYOLU YÜK TAŞIMACILIĞI İÇİN İNŞAAT ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR
AKŞEHİR OSB DEMİRYOLU YÜK TAŞIMACILIĞI İÇİN İNŞAAT...
PANCAR ÜRETİCİSİ SORUNLARI GÖRÜŞÜLDÜ
PANCAR ÜRETİCİSİ SORUNLARI GÖRÜŞÜLDÜ