BU TESİS AKŞEHİR GÖLÜ’NE CAN SUYU OLUYOR
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

BU TESİS AKŞEHİR GÖLÜ’NE CAN SUYU OLUYOR

Hizmet alanına giren yerleşim yerlerinde atıksuların çevreye olan olumsuz etkilerini bertaraf etmek ve arıtılmış suyun tekrar değerlendirilmesi amacıyla önemli çalışmalar yapan Konya Büyükşehir Belediyesi, 2017 yılında tamamladığı ve 2018 yılı itibariyle işletmeye aldığı Akşehir Atıksu Arıtma Tesisi’yle Akşehir Gölü ve çevresini koruyor.

09 Mart 2021 - 08:56

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, AB fonları ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen “Akşehir Su ve Atıksu Projesi” kapsamında işletmeye alınan Akşehir Atıksu Arıtma Tesisi’nde faaliyetlerini sürdürüyor. Tesis, Akşehir Gölü ve çevresinde oluşabilecek çevre kirliliğinin önüne geçerek bölgenin ekolojik yapısını koruyor, Akşehir Gölü’ne can suyu oluyor.
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, günlük 15 bin 102 metreküp kapasiteli Akşehir Atıksu Arıtma Tesisi’nde 2020 yılında sadece bir yıllık sürede 3 milyon 869 bin 525 metreküp suyun arıtılarak Akşehir Gölü’ne deşarj edildiğini belirtti.
SU KİRLİLİĞİ ÖNLENİYOR
Evsel atık suyun, çevreyi kirletici birçok madde içerdiğini, bu yüzden alıcı ortama deşarj edilmeden önce yerel deşarj sınırlarına uygun olarak zararlı maddelerin giderilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Altay, “Su kirliliğinin önlenmesi bakımından, atık suda bulunan ana kirletici maddeler; karbonlu bileşikler, azot ve fosfordur. Bu nedenle bu kirleticiler büyük oranda giderilmelidir. Modern evsel artıma tesislerinde olduğu gibi arıtım, bu projenin bir parçası olan biyolojik proses ile gerçekleşmektedir. Atık suyun ön arıtılması için mekanik arıtma kullanılmaktadır. Akşehir Atıksu Arıtma Tesisi arıtma prosesi; karbon, azot ve fosfor giderimi sağlayan uzun havalandırmalı aktif çamur sistemidir.  Arıtma tesisinin ilk aşaması olan 2025 yılı için 62 bin 325 eşdeğer nüfus, ikinci aşaması olan 2040 yılı için ise 78 bin 868 eşdeğer nüfus baz alınmıştır” dedi.
SON TEKNOLOJİK 
EKİPMANLAR
Akşehir Atıksu Arıtma Tesisi’nde son teknolojik ekipmanların kullanıldığını kaydeden Başkan Altay, ileri biyolojik arıtım yapan tesiste atık suların çevreye zarar vermeyecek şekilde arıtıldığını ve arıtılmış atık suların sulama amaçlı kullanılabileceğini ifade etti. Başkan Altay, “Akşehir ilçesinden kaynaklanan atık suların, ilgili yönetmeliklerde belirtilen standartlara uygun bir şekilde arıtılması ile Akşehir Gölü ve çevresinde oluşabilecek çevre kirliliğinin önüne geçiliyor, bölgenin ekolojik yapısının korunmasına dolaylı olarak katkı sağlanmış oluyor. Bir diğer ifadeyle arıtılmış suyun Akşehir Gölü’ne verilmesi göle can suyu oluyor” dedi.
4 BİLEŞENDEN OLUŞUYOR
Avrupa Birliği’nin Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) fonları kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda tamamlanan “Akşehir Su ve Atıksu Projesi”, Atıksu Arıtma Tesisi ve Kollektör Yapımı, İçmesuyu Temini Projesi Yapımı, Teknik Yardım ve Süpervizörlük Hizmeti, Ekipman Temini olmak üzere dört bileşenden oluşuyor. 93.9 milyon liraya mal olan tesis projesinin toplam finansmanının yüzde 85’i AB hibesinden, geriye kalan kısmı ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından karşılandı.
HABER MERKEZİ 

Bu haber 949 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
UYUŞTURUCUYU İHBAR ET
UYUŞTURUCUYU İHBAR ET
KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GENÇLER İÇİN İZCİLİK KAMPI DÜZENLİYOR
KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GENÇLER İÇİN İZCİLİK KAMPI...