ÇİN’E İLK KİRAZ İHRACATI GERÇEKLEŞTİ
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

ÇİN'E İLK KİRAZ İHRACATI GERÇEKLEŞTİ

Türkiye’nin en önemli kiraz üretim sahasına sahip ilerden olan Afyonkarahisar’da Çin’e yapılacak ihracatın startı Çay ilçesinde verildi.

27 Haziran 2019 - 22:46

Özel bir şirkete ait kiraz paketleme ve soğuk hava deposu tesislerindeki törene Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Deng Li, Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Ümit Şeref Kayacan,  Ak Parti  Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven,  Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Çay Kaymakamı Erol Tanrıkulu,Sultandağı Belediye Başkanı Mehmet Aldırmaz,  Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Acar,  Ticaret İl Müdürü Ferhat Sümer, Çay Belediye Başkan Yardımcısı  Mustafa Yıldırım , Çay Tarım ve Orman Müdürü Berati Akman, Çin ve Türkiye'den yetkililerle davetliler ve vatandaşlar katıldı. Törende halk oyunları gösterilerinden sonra konuşmalara geçildi.
'İHRACATIMIZ 23 MİLYAR DOLARA YÜKSELDİ'
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, "15 Kasım 2015 tarihinde Çin'le yaptığımız protokol gereği bölgemizin kirazını ihraç edecektik. Bugün bu anlaşmayı hayata geçiriyoruz. Hemen şimdi 15 ton Napolyon kirazı ihraç ediyoruz. Fiyat 10 lira. Önümüzdeki günlerde bu fiyat artacak. Çin ile ticarette atak yaptık. Daha önceki yıllarda sıfır olan ihracatımız 2018 yılında 23 milyar dolara yükseldi. 2018 yılında yurdumuza 390 bin turist  geldi. İlimizden mermer ihracatı da başladı. Bu yıl Çin ile ihracatımız iki katına çıkacak. İyi çalışma içerisindeyiz" dedi.
'TÜRKİYE İLE TİCARETİMİZİ GELİŞTİRECEĞİZ'
Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Deng Li de, "Önceleri yüzde 90 kiraz ihracatımızı ABD'den karşılıyorduk. Bu yıldan itibaren kiraz ihtiyacımız Türkiye'den karşılanacak. Yüzde 80'i Türkiye'den ve Afyonkarahisar'dan olacak. Buranın kirazı çok güzel. Tadı, aroması, rengi mükemmel. Diğer dallarda da çalışmalarımız devam edecek. Türkiye ile ticaretimizi geliştireceğiz. Bugün 10 lira olan Napolyon kiraz yakında 25 liraya çıkacak. Üretici kazanacak. Ticaret yapanlar ve herkes kazanacak. İhracatı başlatıyorum. Hayırlı olsun" diye konuştu.

Tesisin gezilmesi ve kirazların paketlenme aşamalarının incelenmesi ile tören sona erdi. 

Bu haber 2156 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • ALİ AK
    6 ay önce
    KİRAZ SATIYORUZ,BARİ ÇİN KÜLTÜRÜNÜ ALIP, SEVGİ,SAYGI VE MEDENİYET SEVYEMIZİ KAYNAŞTIRABILSEK .... :((
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÇELİK:AKŞEHİRSPOR TEK BİR HAKEM YÜZÜNDEN YIKILMADI YIKILMAZ
ÇELİK:AKŞEHİRSPOR TEK BİR HAKEM YÜZÜNDEN YIKILMADI YIKILMAZ
MİLLETVEKİLİ ÖZBOYACI'DAN ILGIN İLÇESİNE ZİYARET
MİLLETVEKİLİ ÖZBOYACI'DAN ILGIN İLÇESİNE ZİYARET