ÇİNE KİRAZ İHRACATINDA ARTIK BEKLENMEYECEK
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

ÇİNE KİRAZ İHRACATINDA ARTIK BEKLENMEYECEK

Çine kiraz ihracatında 16 günlük bekleme süresi şartı kaldırıldı. Konuya ilişkin şu ifadelere yer verildi:

27 Haziran 2019 - 00:57 - Güncelleme: 27 Haziran 2019 - 01:03

Çin'e kiraz ihracatının önündeki en büyük engellerden biri olan "ürünün 16 gün soğuk havada beklemesi" şartı, imzalanan protokolle kaldırıldı. 
Ticaret Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin yoğun çabaları ve Çin Hükümeti ile temasları sonucu söz konusu 16 günlük süre şartı kaldırıldı. İki ülke arasındaki anlaşmayla Türkiye'nin, Çin'e kiraz ihracatının önemli oranda artması bekleniyor.
BEKLEME SÜRESİNİN UZUNLUĞU KİRAZ
 İHRACATINDAKİ EN
 BÜYÜK ENGELDİ
Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin'e, profesyonel anlamda ilk kiraz ihracatı 2017 Ağustos'ta gerçekleşti. Bu süreçte iki ülke arasında imzalanan "Türk Kirazının Çin'e İhraç Edilmesine Yönelik Bitki Sağlığı Protokolü" kapsamında ürünün 16 gün 1 derecede beklemesi şartı getirildi. Raf ömrü kısa olan kirazda bekleme süresinin uzun olması bu ülkeye kiraz ihracatında en büyük engel olarak Türk girişimcisinin karşısına çıktı.
YENİ PROTOKOL 
İHRACATIN ÖNÜNÜ AÇTI
Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, kirazın bu yıl hem verim hem de kalite anlamında çok iyi olduğunu belirtti. Türkiye'nin farklı bölgelerinde yaz dönemi boyunca kiraz hasadının gerçekleştiğini ifade eden Uçak, bütün meyvelerin tarladan sofraya yolculuğunu takip ettiklerini, kalıntısız ve sağlıklı bir şekilde üretim gerçekleştirmek istediklerini vurguladı. Kiraz ihracatında yıllardır Çin pazarına girmek için yoğun uğraş verdiklerini aktaran Uçak, bu ülkeye 2018'de 26 bin dolarlık ihracat gerçekleştiğini kaydetti. Önceki protokolde bulunan 16 günlük sürenin kiraz ihracatını engellediğine işaret eden Uçak, şöyle konuştu:  "Yeni protokol, ihracatın önünü açtı. İhracat için gerekli niteliklere sahip kiraz ihracatçısı firma isim listelerini topladık. Bu sezon 15 firma ile başlıyoruz. Çin'de meyve çok kıymetli, tane ile satılıyor. Çin çok büyük bir pazar. Bu pazarın tam anlamıyla açılmasıyla en azından ihracatta bir iki ülkeye bağımlı kalmayacağız."
İLK HEDEF PAZARDA 
TUTUNMAK
Uçak, Çin'e kiraz ihracatının bir bölümünün hava kargo yoluyla yapılacağını, ilk hedeflerinin bu pazarda tutunmak olduğunu, orta vadede bu ülkenin en önemli pazarları haline gelebileceğini öngördüklerini kaydetti. Türkiye, en fazla ihracatını yaptığı meyvelerden olan kirazda geçen yıl başta Almanya ve Rusya olmak üzere, 59 ülkeye 162 milyon dolarlık ürün göndermişti.
HABER MERKEZİ 

Bu haber 1144 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KAZADA 2 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
KAZADA 2 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
HAYVAN OTLATMA KAVGASINDA HAYATLARINI KAYBETTİLER
HAYVAN OTLATMA KAVGASINDA HAYATLARINI KAYBETTİLER