EBER SARISI AÇMAYA BAŞLADI
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

EBER SARISI AÇMAYA BAŞLADI

AFYONKARAHİSAR'ın Çay ilçesine özgü endemik bir tür olan 'Eber Sarısı' bitkileri açmaya başladı. Eber Köyü Muhtarı Adem Zengin, Eber Sarısı'na zarar verenlere 109 bin 593 lira para cezası uygulanacağını söyledi.

16 Mayıs 2022 - 22:57

Çay'a bağlı Eber ve Çayırpınar köyleri arasındaki Eber Gölü kıyısında yetişen ve endemik türler arasında yer alan Eber Sarısı bitkisini koparan ve taşıyanlara 109 bin 593 lira para cezası uygulanacak.
Eber Köyü Muhtarı Adem Zengin, "Eber Gölü'müz çevresinde yetişen ve bölgemizin adı ile anılan Eber Sarısı bitkisi endemik türler arasında yer aldığı için her yıl koparan, taşıyan kişilere para cezası kesiliyor. Bu yılki ceza 109 bin 593 lira olarak bize bildirildi. Bu bölge Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü gözetimi altında. Etrafı çitle çevrilerek koruma altına alındı. Bu bitki 1 Mayıs'ta açar ve hava durumuna göre 1 veya 1,5 ay çiçek açar. Bu sürede bölgemiz ziyaretçi akınına uğrar. Fotoğrafçılar makineleriyle en güzel fotoğrafları çeker. Bu güzellik dünyanın hiçbir yerinde yoktur. Sadece bizim bölgeye mahsustur" dedi.
ENDER YETİŞEN ÇİÇEKLERDEN BİRİSİ EBER SARISI
Dünya da sadece Akşehir Gölü çevresinde bulunan ve halk arasında Acı Piyan veya Eber Sarısı ismiyle bilinen Thermopsis turcica türündeki bitki, tek çiçekten üç meyve çıkarıyor.
1982 yılında Türk botanikçiler tarafından keşfedilen çevre halk tarafından Piyan adıyla bilinen Thermopsis turcica bitkisi, dünya üzerinde sadece Akşehir ve Eber göllerinin güney kıyılarında parçalı  şekilde yetişiyor.  Türkiye endemiği olan bu türün doğada kısa süre içinde yok olacak olan türler içerisinde olduğu biliniyor. Akşehir ve Eber göllerinin kuruması ve geri çekilmesi sonucu kıyı bölgelerinde de taban suyu düşmüş ve Eber Sarısının habitatı zarar görmüştü. Orman ve Su İşleri Bakanlığının kurduğu ekiple koruma altına alınan bitkinin yapılan çalışmalar ile bölgesel olarak yetiştiği alan da arttırıldı. 
"YERYÜZÜNDE BAŞKA YERDE YOK"
Acı Piyan, yeryüzündeki en dar yayılışlı bir bitki türüdür. Sadece Eber Gölü'nün güneyi ile Akşehir Gölü'nün güneybatısında, meyve bahçeleri ve göl arasında dar bir hat boyunca kesintili ve öbekler halinde bulunuyor. Bölgede yapılan bahçe tarımları Eber Sarısını tarlalarda istenmeyen ot konumuna düşürüyor. Bahçenizin ya da tarlalarınız yanında ki piyanları söküp atmayın. Böyle önemli bir bitkinin korunması için vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olması gerekir.

HABER MERKEZİ 

Bu haber 301 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KAZADA ÖLEN AMATÖR FUTBOLCU, SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
KAZADA ÖLEN AMATÖR FUTBOLCU, SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
ESKİ NİŞANLISININ YÜZÜNE KİMYASAL MADDE ATTI;
ESKİ NİŞANLISININ YÜZÜNE KİMYASAL MADDE ATTI; "ARAÇ...