GEBELİKLE İLGİLİ BİLİNMEYENLER
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

GEBELİKLE İLGİLİ BİLİNMEYENLER

Akşehir PARKHAYAT Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hicran Kanat; hamilelik döneminde şeker hastalığı açısından risk grubunda olan anne adaylarının hamilelik döneminde “iki kişiyi ilgilendiren hasarlara” maruz kalmamaları için, bu durumun hamilelik sürecinde belirlenmesinin önemine dikkat çekti.

14 Ocak 2020 - 00:32

Op. Dr. Hicran Kanat, gebelikte şeker yükleme testi (oral glukoz tolerans testi) konusunda yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:
“Gebelikte bebeğin olası ihtiyaçlarının karşılanması ve gelişimin sorunsuz olması için, anne adayında bazı hormonal değişimler olmaktadır. Sağlıklı olan gebeler bundan olumsuz olarak etkilenmez fakat şeker hastalığı açısından risk grubunda olan anne adayları, bu hormonal değişimlere ayak uydurmakta zorlanabilirler. Bu da hem kendileri, hem de bebek için sorunlar meydana getirebilir. Gebelikte bebeğin glikoz ihtiyacı için anne adayında insülin direnci oluşmakta, hiperglisemiye eğilim olmaktadır. Gebelikte sorun yaşanmaması halinde bu durum kendiliğinden düzene girmektedir. Ancak bazı anne adayları 24. haftadan itibaren diyabetik bir hale gelebilirler. Daha önceden mevcut olmayıp gebelikte ortaya çıkan şeker hastalığı, gebelik şekeri veya gestasyonel diyabet olarak tanımlanır.
Hamilelik sürecinde şeker yükleme testi (oral glukoz tolerans testi) anne adaylarının şeker hastası olup olmadığını belirlemek için gebeliğin 24-28. haftaları arasında yapılmaktadır. Şeker hastalığı açısından riskli gebelerde test ilk muayenede yapılabilir. Bu aşamada yapılan test normal çıksa bile 24-28. haftalarda tekrar edilmelidir.
Şeker yükleme 
testi nasıl yapılır?
Şeker yükleme testi, anne adayına 50 gr glikoz içirilerek yapılır. Bir saat sonra kandaki glikoz seviyesi ölçülür. Bu aşamada glikoz seviyesi 140 ml/dl altında olursa anne adayında diyabet yoktur. Ancak bu değer 140 üzerinde ise 3 saatlik 100 gr glikoz ile testin yeniden uygulanması gerekir. Bu test ile anne adayında şeker hastalığı olup olmadığı kesinleşmiş olur. Gebelerde şeker hastalığı tanısı için direk 75 gr OGTT de yapılabilir.
Hangi anne adayları, gebelikte şeker 
hastalığı açısından risklidir?
Hamilelikten önce kilolu olan, gebeliğinde aşırı kilo alan, ailesinde şeker hastalığı öyküsü olan, önceden şeker ile ilgili yükseklik problemi olduğu bilinen, daha önce 4 kg’dan ağır bebek ya da anomaly bebek doğurmuş olan, 35 yaş üzerinde olan, birden çok düşük yapmış veya ölü doğum gerçekleştirmiş olan, önceki hamileliğinde diyabet olan, Amnios sıvısı fazla olan, Polikistik over sendromu olan kadınlar ve idrarında glikoz (+) olan anne adayları, gebelik döneminde şeker hastalığı açısından risk grubundadır.
Uygulanan şeker yükleme testi sonucunda anne adayında şeker hastalığı olduğu teşhis edilmiş ise uygun bir beslenme düzeni ya da insülin tedavisine başlanır. Hamilelerde, normal şeker hastalarında kullanılan ilaçlar kullanılmaz. Anne adaylarının insülin kullanmasından sonra kan şeker seviyesi normale döner. Uygulanacak tedavi, gebelik sırasında bebeğin tehlike yaşamasına ve doğumdan sonra sorun yaşamasına engel olur. Gebelik şekerinin dengede tutulması adına düzenli egzersizler yapılmalıdır.
Gebelikte şeker 
yükleme testinin 
yapılmasının önemi nedir?
Şeker hastalığı Türkiye’de oldukça yaygın şekilde karşılaşılan kronik bir hastalıktır. Bu hastalık; göz, böbrek gibi organlara zarar verebilir. Bu sebeple de özellikle hamilelik süresince ‘’iki kişiyi ilgilendiren hasarları‘’ göz önünde bulundurulursa önlem almanın önemi ortaya çıkacaktır.
Şeker yükleme testi uygulanmayan kadınlarda olası bir diyabet söz konusu olduğunda, kan şekeri seviyesi kontrol altında tutulamamaktadır. Bu sebeple de anne adayı böbrek enfeksiyonları, dirençli vajinal mantar ya da idrar yolu enfeksiyonlarına karşı savunmasız kalabilmektedir. Kandaki şekerin ani olarak yükselmesi nedeniyle bebeğin anne karnında ani olarak kaybedilmesi riski mevcuttur. Bu nedenle kan şekerinin kontrol altında tutulması oldukça önemlidir. Kan şekerindeki yükseklik amniyos sıvısında artışa, bebeğin fazla kilolu olmasına, bu nedenle zor doğmasına yol açabilmektedir. Doğum aşamasında bebekte bazı sorunlar meydana gelebilmektedir. Bebekte kan şekerinin düşmesi, kanında kalsiyum seviyesinin düşmesi, akciğerin tam olarak gelişmemesi nedeniyle solunum zorluğu olması ve sarılık gibi ciddi sorunlar yaşanabilir. Bebeğin ileriki yaşamında Tip 2 diyabet hastalığına yakalanma ihtimalinde de artış gözlenebilir.
Tartışmalar doğru mu?
Gebelerde şeker yükleme testinin anne ve bebek sağlığı bakımında zararlı olup olmadığı oldukça tartışılan bir konudur. Bebek ve anne açısından riskler ortaya çıkmasına sebep olan gebelikte şeker hastalığının tespiti ve bu duruma karşı tedbir alınması için 24-28 haftalık hamileliklerde şeker yükleme testi yapılması gerekir. Bu test, uluslararası kabul görmüş bir testtir ve uygulanan test için verilen 50-75 veya 100 gram şekerin bebeğe herhangi bir zararı olmaz, bebeği zehirleyici bir etkisi kesinlikle bulunmaz. Tüketilen çikolatalardaki şeker oranı dahi test için verilen oranlardan daha yüksektir. Bu sebeple hem kendinizi, hem de bebeğinizi riske atmamak adına şeker yükleme testini yaptırmak oldukça yararlı olacaktır. Yanlış bir düşünce olarak, şeker yükleme testinin şeker hastası yaptığını düşünenler mevcuttur. Şeker yükleme testinde alınan şeker miktarı çok önemli boyutlarda olmaz. Bu test yalnızca var olan bir tablonun ortaya çıkması için yardımcı olur.
Ayrıca gestasyonel diyabet saptanan kişilerin bir kısmında hastalık doğum sonrası Tip 2 diyabet hastalığı olarak devam edebilmektedir. Bu nedenle, hekiminize de danışarak doğumdan sonraki dönemde de diyabet hastalığı için kontrol altında olmanız, sağlığınız açısından önem taşımaktadır.”
İHA 

Bu haber 1196 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SİLAHLI KAVGADA YARALANAN GENÇ HAYATINI KAYBETTİ
SİLAHLI KAVGADA YARALANAN GENÇ HAYATINI KAYBETTİ
YALVAÇ'TA KAZA 1 ÖLÜ 3 YARALI
YALVAÇ'TA KAZA 1 ÖLÜ 3 YARALI