GRİP HAKKINDA BİLİNMEYENLER
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

GRİP HAKKINDA BİLİNMEYENLER

Akşehir Park Hayat Hastanesi Uzman Doktoru Suna Akbulut grip hakkında bilinmeyenleri anlattı. Akbulut'un grip hakkında söyledikleri şöyle:

27 Aralık 2019 - 09:37

Üst solunum yolları mukozasının influenza virusu ile oluşan enfeksiyonu olarak tanımlanır. İnfluenza virüsünün A,B ve C olmak üzere 3 farklı tipi mevcuttur ancak grip özellikle A ve B tipi ile oluşur. A tipi her yıl mutasyonlara uğrayarak salgınlara yol açmakta ve ayrıca kuşlarda ve domuzlarda da hastalık oluşturabilmektedir. 
Hastalar grip beliritilerinin başlamasında bir gün öncesi ve yedi  gün sonrasında kadar bulaştırıcıdır.  İnfluenza virüsleri hasta kişiden diğer kişilere kolaylıkla bulaşabilmekte, insanların kapalı alanlarda daha çok vakit geçirdikleri kış aylarında hastalık en yoğun dönemine ulaşmaktadır. Grip genellikle hasta olan kişilerin konuşma, öksürme ve hapşırma gibi davranışları ile saçılan ve virüs içeren damlacıkların, hasta kişiye 1 metre ve daha yakın olan kişilerin ağız, burun ve göz mukozalarına geçmesi ile bulaşmaktadır. Hastalıktan korunmak için grip sezonunda mümkün olduğunca kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak durulmalı, hasta kişiler ile temas etmemeye, sarılmamaya ve tokalaşmamaya çalışılmalı, eller sık sık yıkanmalı ve kişisel hijyen kurallarına dikkat edilmelidir. 
Gripta başlıca beliritiler ateş, kuru öksürük, kas ve eklem ağrıları ve aşırı yorgunluk halidir. 
Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, baş ağrısı, kas ağrıları, halsizlik semptomlarının birarada bulunması durumunda influenza tanısı %60 doğrulukla konulabilmektedir. Ancak kesin tanı için influenza virüsünün gösterilmesi gereklidir. 
Grip tedavisi semptomatik tedaviden ibarettir. Antibiotik kullanımı önerilmemektedir. Nazal konjesyou azaltmaya dair oral ve nazal dekonjestanlar kullanılabilir. Hapşırık ve burun akıntısını azaltmak için antihistaminiklerden yararlanılır. Non-steroid antienflamatuar ilaçlar ateş ve boğaz ağrısının semptomatik tedavisinde katkı sağlar. 
Grip tedavisinde hastalık belirtileri başlar başlamaz ya da en geç belirtilerin başlangıcından sonra iki gün içinde antiviral kullanıldığında semptomatik düzelme bir- iki gün kadar hızlanmaktadır. 
Grip birçok kişide hafif seyretmekte ve bu kişiler birkaç gün içerisinde tamamen iyileşmektedir. Bununla birlikte yaşlılarda, genç çocuklarda, gebelerde ve kronik hastalığı olanlar gibi özellikleri bulunanlarda ağır seyretmekte, hastane yatışlarına ve hatta ölümlere neden olabilmektedir. 
Solunum güçlüğü, göğüs ağrısı, bilinç bulanıklığı, kusma, genel durumunda kötüleşme, üç günden fazla süren ateş olduğunda hastaneye yatarak tedavi edilmeleri gerekir. 
HABER MERKEZİ 

Bu haber 1398 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DERE YATAĞINDA KENEVİR OPERASYONU
DERE YATAĞINDA KENEVİR OPERASYONU
KAÇAK AKARYAKIT VE KENEVİR OPERASYONU
KAÇAK AKARYAKIT VE KENEVİR OPERASYONU