AKŞEHİR’DE BAYRAM YOĞUNLUĞU

Kurban Bayramının yaklaşması ile birlikte hem çarşı pazarda hemde pastanelerde yoğunluk arttı.


AKŞEHİR’DE BAYRAM YOĞUNLUĞU

Yaklaşan Kurban  Bayramı nedeniyle sabahın erken saatlerinden itibaren çarşı pazara akın eden vatandaşlar, bir yandan bayram şekeri, diğer yandan çocuklar için kıyafet almaya başladı. Bayram alışverişi için son güne kalmak istemeyen vatandaşlar nedeniyle çarşı merkezi, yoğun bir günlerden biri yaşanıyor. Bir yandan bayramlık kıyafet ve bayram şekeri alınırken, diğer yandan ise alıcı ve satıcı arasında sıkı pazarlıklar yapılıyor. Renkli ve bir o kadar yoğunluğun yaşandığı çarşı pazarda hem esnafın hem de vatandaşların yüzü gülüyor. Esnaf geçen yıllara oranla satışlarda düşüş olduğunu ve bunun büyük iş yerlerinden kaynaklandığını belirtseler de yine de satışlardan memnun kalıyor. Ayrıca pastanelerde büyük yoğunluğun yaşandığı Akşehir’de  her damağa uygun tatlılar tezgahlardaki yerlerini aldılar. Müşterilerinin damak tadına göre en iyi tatlıyı yapıp, tezgâhlarını süsleyen pastaneler, tatlı çeşitleriyle göz dolduruyorlar. Son zamanlarda artan maliyetlerle birlikte birçok ürüne de zam geldi. Bazıları bunu fiyata yansıtırken bazıları da müşteri kaybına uğramamak için fiyatı müşteriye yansıtmadı. Ayrıca kimi esnaf, bayram arifesinde satışların daha yoğun geçtiğini vurguladı. 
"TADI ACI ÇİKOLATA VE ŞEKER ALMAYIN" UYARISI
Bayramların vazgeçilmezi şeker ve çikolatalar çarşı pazar raflarını renklendirirken, sektör yetkilileri merdiven altı üretime dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulundu. Kurban Bayramı'na sayılı günler kala çarşı ve pazarlarda hareketlilik yaşanırken vatandaşlar bir yandan bayramlık telaşı yaşıyor, diğer taraftan da ikramlık şeker ve çikolata alışverişi yapıyor. 
“VATANDAŞLAR KALİTEYE ÖNEM VERMELİ” 
Yıllardır Akşehir’de Pastanecilik yapan Güvendik Pastanesi İşletme Sahibi Ahmet Güvendik  ise geçen yıllara oranlara tatlı fiyatlarında zam olmadığını, fiyatları düşürdüklerini ama buna rağmen işler çok iyi olmadığını belirtti. Vatandaşların kaliteye önem vermesi gerektiğini kaydeden Güvendik “17 liraya baklava satanlar var. Bunlar alınmaz. Çünkü ne kullanıldığı belli değil. Tadına mutlaka baksın vatandaşlar. Baklava yapılırken hangi yağ kullanıldığı çok önemli. Baklavaların renkleri de önemli. Vatandaşlar 10 lira fazla versin, sağlığına zarar gelmesin” diye konuştu. 
Bizde Akşehir Postası Gazetesi olarak Vatandaşımızın Bayramını Kutlarız.
HABER / MEHMET İNCE