NASREDDİN HOCA FIKRA CANLANDIRMA YARIŞMASI BÖLGE FİNALLERİ ÇEKİŞMELİ GEÇİYOR

Akşehir Belediyesi tarafından Nasreddin Hoca’yı anmak, onu gelecek nesillere daha iyi aktarmak, Nasreddin Hoca’nın bilge kişiliğini, ulemâlığını anlatabilmek ve onu tüm dünyaya daha iyi tanıtabilmek amacıyla düzenlenen Nasreddin Hoca Anma Günleri kapsamında düzenlenen 3. Ulusal İlkokullar Arası Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışması Bölge Finallerinde küçüklerin performansı göz dolduruyor.


NASREDDİN HOCA FIKRA CANLANDIRMA YARIŞMASI BÖLGE FİNALLERİ ÇEKİŞMELİ GEÇİYOR

Akşehir Kültür Merkezi ile Akşehir Şehit Ömer Halisdemir Kültür Merkezi’nde yapılan bölge finalleri yarışmalarında küçük öğrencilerin yaptıkları tiyatro gösterileri izleyenlerin büyük beğenisini topladı. Yarışmada Jüri Üyeliğini;  23 - 25 Ekim tarihlerinde yapılacak olan bölge finallerinin ilk gününde Akşehir Kültür Merkezi’ndeki bölge finallerinin Jüri Üyeliklerini Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dr. Öğretim Görevlisi Aziz Ayva, KTO Karatay Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Hülya Karoğlu, SÜNHAM Müdür Yardımcısı Tahsin Yüksel, Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Konservatuarı Öğretim  Görevlisi Hüseyin Şen, Konya Şehir Tiyatroları Oyuncusu Berfu Kılıç Çiftçi yaparken, Şehit Ömer Halisdemir Kültür Merkezi’nde yapılan bölge finallerinin jüri üyeliklerini ise SÜNHAM Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Kadir Öztaş, Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Görevlisi Ahmet Ferhat Özkan, KTO Karatay Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Ahunur Büyükçakılcı, Selçuk Üniversitesi Yunak M.Y.O. Eğitimci Yazar Bülent Keskin, Konya Şehir Tiyatroları Oyuncusu Sanem İşler Şen yaptı.
Marmara Bölgesi’nde Turkuaz Tiyatro rumuzuyla yarışan Kocaeli Gebze Emlak Konutları İlkokulu, 
İç Anadolu Bölgesinde Kutup Yıldızı rumuzuyla yarışan Eskişehir Şehit Piyade Astsubay Çavuş Soner Özübek İlkokulu
Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Kuyruklu Yıldız rumuzuyla yarışan Ordu Altınordu Haki Yener İlkokulu
Ege Bölgesi’nde ise Dahiler rumuzuyla yarışan Manisa Salihli Taytan Şehit Özgür Yatakdere İlkokulu bölge birincisi olarak Türkiye Finaline katılmaya hak kazandılar. Yarışmada Cuma günü Batı Karadeniz, Doğu Anadaolu, Güney Anadolu ve Akdeniz Bölgelerinin bölge birinciliği yarışmaları gerçekleştirilirken, yarışmanın Türkiye Finali ise 26 Ekim Cumartesi günü Akşehir Kültür Merkezi’nde yapılacak.
Yarışmada dekor kostüm ve oyuncuklarıyla bölge birinciliği için ter döken minikler, jüri tarafından açıklanan sonuçlardan sonra bölge birincisi olarak kazandıklarını öğrenince sevinçlerini birbirlerine sarılarak kutlarken, birinciliği kazanamayan ekiplerde kazanamadıkları için gözyaşı döktüler.
Yarışma başlangıcında bir konuşma yapan Akşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Serhat Arslan “Bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz Fıkra Canlandırma Yarışmamızın başarılı bir şekilde geçmesini umut ediyorum. Üçüncüsünü düzenlediğimiz yarışmadaki amacımız; bu coğrafyanın, toprakların kültür mirası olan Nasreddin Hoca’mızı gelecek nesillere en güzel şekilde aktarabilmek ve tanıtabilmek için Milli Eğitim Bakanlığımız ve Belediyemizin işbirliği ile böyle güzel bir organizasyona ev sahipliği yapıyoruz. Siz değerli öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi Akşehir’de ağırlamaktan büyük bir mutluluk ve onur duyuyoruz. Tüm okullarımıza ve jürimize başarılar diliyorum” diye konuştu.
Fıkra Canlandırma Bölge Finallerinin ilk gününün sonunda katılımcı okulların tiyatro gruplarına madalyaları ve hediyeleri ilçe protokolü tarafından takdim edilerek hatıra fotoğrafı çektirildi.
HABER MERKEZİ